[80l] Moje pierwsze akwarium

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
mroczny
Posty: 35
Rejestracja: 16 maja 2017 8:32
Lokalizacja: Bytom

[80l] Moje pierwsze akwarium

Post autor: mroczny »

Niedawno zakupiłem akwarium Diversa Startup 80. W zestawie mam filtr Claro 1000 (1000 l/h) , grzałka Thermo Plus 100 (100) + pokrywa (2x 18W). Chciałem spytać o pare rzeczy:)
Na poczćtku chciałem zaznaczyć że jestem początkującym akwarystą:)
Kupiłem żwirek który wypłukałem go dokładnie:) ( tak mi się wydaje), zalałem akwa wodą i wyłożyłem żwirkiem dołożyłem roślinki, dodałem tez SEACHEM STABILLITY oraz SEACHEM PRIME.
Po dobie woda zaczęła mętnieć ale to chyba normalne( tak doczytałem)
Akwarium jest filtrowane i dogrzewane wiec chyba jak na razie jest oki:)
Mam parę pytań:
- jakie rybki mógłbym wpuścić do niego- dodam że w sklepie powiedzieli mi że mogę mieć do 50 rybek co wydaje mi się stanowczo za dużo. Interesują mnie rybki typu neonki mieczyki molinezje głupiki.
- czy jest to normalne że roślinki jakoś zmarniały po dobie w akwarium??- po dobie dodane tabletki polecone w sklepie
- czy filt jest dobry czy lepiej je wymienić jesli tak to na jaki
- czy mogę wpuścić 2 złote rybki do tego akwarium które posiadam w kuli??
- czy jest sens dodawać jakąś chemii do roślin

Obrazek

dziękuje za pomoc.
Ostatnio zmieniony 16 maja 2017 10:17 przez mroczny, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Chcesz dużo i kolorowo, czy żeby ryby się nie męczyły?

Bo w tej chwili masz welonki w kuli, a to powolne trucie ryb ich własnymi nieprzefiltrowanymi wydalinami. :P
Awatar użytkownika
mroczny
Posty: 35
Rejestracja: 16 maja 2017 8:32
Lokalizacja: Bytom

Post autor: mroczny »

wiem że kula jest za mała dla nich, ale niestety kupiłem a nikt mi nie doradził niestety:( chciałbym kolorowo bo mam dzieci i chciałbym żeby dla nich tez to była uciecha:) ale nie chciałbym żeby te akwarium wyglądało jak basen z piłeczkami:)
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

jak kolorowo to polecam samce gupików :)
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
Awatar użytkownika
mroczny
Posty: 35
Rejestracja: 16 maja 2017 8:32
Lokalizacja: Bytom

Post autor: mroczny »

haha ale chciałbym mieć parę różnych rybek:)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jeden welon wymaga litrażu od 80l - na jedną rybę. Jest to gatunek zimnowodny. Twoje akwarium jest za małe dla dwóch welonów, a nawet dla jednego będzie tylko tymczasowe.

Czy możesz oddać te welony, dopóki nie padną?

Czy znasz jakiekolwiek parametry wody, jaką dysponujesz? Każdy gatunek ma swoje wymagania, wymieniasz gatunki które nigdy nie powinny ze sobą pływać.

Akwarium jest źle założone i źle urządzone. Dosyp podłoża, najlepiej pasku, tak żeby jego grubość miała minimum 5 cm. Dosadź roślin, dużo. W tej chwili akwarium jest puste, nie zapewnia schronienia i miejsc odpoczynku dla ryb.

Akwarium musi dojrzewać minimum dwa tygodnie, ze stale włączonym filtrem. Oświetlenie 12 godzin na dobę.
Nie wlewaj jakiejkolwiek chemii, uzdatniaczy, nawozów. Niech zbiornik się stabilizuje sam.
Rośliny muszą mieć czas na aklimatyzację.

I polecam lekturę podstaw akwarystycznych - obowiązkowo:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Ostatnio zmieniony 16 maja 2017 10:29 przez BARA, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Z gupikami jest jak z tulipanami - jaki kolor będziesz chciał taki znajdziesz.

Mi się osobiście bardzo podobają bojowniki, pielęgniczki kakadu i neony. Gupiki połączysz chyba z każdą rybą.

Dla dzieci ciekawe mogą być też danio, są organizmami modelowymi w genetyce więc spotyka się je też w odmianach fluorescencyjnych.
Awatar użytkownika
mroczny
Posty: 35
Rejestracja: 16 maja 2017 8:32
Lokalizacja: Bytom

Post autor: mroczny »

BARA pisze:Jeden welon wymaga litrażu od 80l - na jedną rybę. Jest to gatunek zimnowodny. Twoje akwarium jest za małe dla dwóch welonów, a nawet dla jednego będzie tylko tymczasowe.

Czy możesz oddać te welony, dopóki nie padną?

Czy znasz jakiekolwiek parametry wody, jaką dysponujesz? Każdy gatunek ma swoje wymagania, wymieniasz gatunki które nigdy nie powinny ze sobą pływać.

Akwarium jest źle założone i źle urządzone. Dosyp podłoża, najlepiej pasku, tak żeby jego grubość miała minimum 5 cm. Dosadź roślin, dużo. W tej chwili akwarium jest puste, nie zapewnia schronienia i miejsc odpoczynku dla ryb.

Akwarium musi dojrzewać minimum dwa tygodnie, ze stale włączonym filtrem. Oświetlenie 12 godzin na dobę.
Nie wlewaj jakiejkolwiek chemii, uzdatniaczy, nawozów. Niech zbiornik się stabilizuje sam.
Rośliny muszą mieć czas na aklimatyzację.

I polecam lekturę podstaw akwarystycznych - obowiązkowo:
http://www.akwaforum.pl/mapa.pH

już zabieram się za lekturę:)
- co do podłoża mam jeszcze 2 worki ale myślałem ze starczy tyle:)
- co do roślin to nie chciałem za dużo na początek:(
- co do welonek to mam je już rok i staram się wodę podmieniać często
- może jeszcze jakieś ozdoby??
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

szamanka pisze: Dla dzieci ciekawe mogą być też danio, są organizmami modelowymi w genetyce więc spotyka się je też w odmianach fluorescencyjnych.
Koleżanko, już w kolejnym Twoim poście czytam takie rewelacje, że aż mi klawiatura opada....
Jakie organizmy modelowe w genetyce? Jakie odmiany świecące? Wiesz z czego bierze się fluorescencja? Wiesz o tym, że w mięśnie grzbietowe ryb są wstrzykiwane barwniki które nadają rybom kolor (masakra u przeźroczek indyjskich) lub możliwość świecenia w nocy (modyfikacja genetyczna, ale w laboratorium a nie w naturze)? To nie ma nic wspólnego z genetyką! To jest celowe działanie handlowe, często mocno skracające życie takich ryb.

Proszę nie dziel się informacjami wyczytanymi gdzieś z necie. Dziel się z nami swoją WŁASNĄ wiedzą i doświadczeniem.

Do Autora tematu: dopisałam nieco informacji do swojego ostatniego postu.
Poczekaj z wpuszczeniem obsady minimum dwa tygodnie. W między czasie dosadź roślin i zmierz parametry wody, jaką masz w zbiorniku (pH oraz twardości GH/KH).

Nie stosuj ozdób, są sztuczne i w większości nie nadają się do stałego trzymania pod wodą. Dodaj korzenie, spreparowane oczywiście.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mroczny
Posty: 35
Rejestracja: 16 maja 2017 8:32
Lokalizacja: Bytom

troszke dołożyłem zwirku i roslinek

Post autor: mroczny »

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Temat przenoszę do Działy Galeria i poprawiam tytuł tematu.

Proszę nie wstawiaj treści postu w jego temat.

Teraz akwarium wygląda lepiej. Dobrze, że dołożyłeś żwirku, ale jest on jałowy. Czy możesz powsadzać kilku nawozowe przy korzeniach roślin?

Takie podłoże, jakie stosujesz, nie nadaje się do trzymania ryb dennych.

Przy okazji przepraszam Szamankę za moją zbyt ostrą reakcję na Jej post.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mroczny
Posty: 35
Rejestracja: 16 maja 2017 8:32
Lokalizacja: Bytom

Post autor: mroczny »

Czy możesz powsadzać kilku nawozowe przy korzeniach roślin?
Co to oznacza:)

A co do akwarium to 112 litrów nie 80:)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Do kupienia za kilka złotych są kulki gliniano-trofowe, które wkłada się w podłoże, w pobliżu korzeni roślin. W podłożu z czasem nanosi się osad, a w stosunkowo świeżym akwarium podłoże jest jałowe, więc kulki dostarczają części minerałów.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dzięki Krzysztofie.
Oczywiście chodziło mi o kulki nawozowe, przepraszam za litrówke.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mroczny
Posty: 35
Rejestracja: 16 maja 2017 8:32
Lokalizacja: Bytom

Post autor: mroczny »

kupiłem tabletki w sklepie niby do roslin i wsadziłem je juz w podłoże. ma całe akwarium dałem 4 takie tabletki.
ODPOWIEDZ