[60l] 40x40x40 Zestaw startowy. Jakie ruby do mojej kostki ?

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Booz
Posty: 62
Rejestracja: 17 maja 2017 18:59

[60l] 40x40x40 Zestaw startowy. Jakie ruby do mojej kostki ?

Post autor: Booz »

Witam wszystkich jestem tu nowy.
Zakładam baniak 40x25x30, 30l.
Chciałem się spytać was o poradę. Mianowicie jakie warianty ryb i krewetek,
byście mi zaproponowali do wyżej wymienionego zbiornika.
Osobiście myślałem nad dwoma: 1. 1x Bojownik i 3-6 krewetek, 2. 4xNiebiański Danio Perłowy i 3-6 krewetek. Jakie wy mi zaproponujecie zestawy? :lol:

A oto moje rośliny


A: Salvinia natans TROPICA in-vitro (w żelu) - 1 sztuka
B: Proserpinaca palustris Cuba TROPICA in-vitro (w żelu) - 1 sztuka
C: Rotala Bonsai (Ammania Bonsai) TROPICA in-vitro (w żelu) - 1 sztuka
D: Alternanthera reineckii Mini TROPICA in-vitro (w żelu) - 1 sztuka
E: Echinodorus tenellus Green TROPICA in-vitro (w żelu) - 1 sztuka
F: Eleocharis acicularis Mini TROPICA in-vitro (w żelu) - 3 sztuki
G: Pogostemon erectus TROPICA in-vitro (w żelu) - 1 sztuka
H: Anubias Petite TROPICA (koszyk) - 3 sztuki
I: Eleocharis sp. TROPICA (koszyk) - 1 sztuka
J: Taxiphyllum barbieri (Java Moss) - TROPICA in-vitro (w żelu) - 1 sztuka
K: Staurogyne repens TROPICA in-vitro (w żelu) - 2 sztuki
Ostatnio zmieniony 21 maja 2017 10:20 przez Booz, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Temat przenoszę do odpowiedniego działu. Proszę popraw tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady.

Jakie są parametry wody?
Jak długo akwarium już stoi?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Booz
Posty: 62
Rejestracja: 17 maja 2017 18:59

Post autor: Booz »

Jeszcze nie jest założone. Pytam z wyprzedzeniem aby w razie czego zainterweniować z wyprzedzeniem. Proszę pomóżcie mi wybrać odpowiedni zestaw ryb. Od czego mam zacząć? Dodam jeszcze iż chciałbym aby ten zbiornik był towarzyski. Wiem wiem ma takie wymiary jakie ma i mały litraż ale wole nie pchać się na głęboką wodę z baniakiem co ma 200l. Pomału małymi kroczkami do celu.
Awatar użytkownika
stachu108
Posty: 76
Rejestracja: 22 kwie 2017 11:44
Lokalizacja: Piła

Post autor: stachu108 »

Witaj,
Booz pisze:wole nie pchać się na głęboką wodę z baniakiem co ma 200l.
- z tego co się orientuje to im większy baniak tym łatwiej go utrzymać. A co do obsady to na takim litrażu Bojownik będzie idealny. Albo same krewetki.

Jestem początkujący jak ty więc poczekaj też na wypowiedzi starej gwardii
Pozdrawiam serdecznie
Sebastian
_____________
Akwarium 60x30x40, filtr Aquael Fun-1, grzałka Aquael Comfortzone Gold 100W, oświetlenie Aquael Leddy 10W, Juwel HiLite T5 Colour 24W 6400K, Sylvania Grolux T5 24W 8500K
Booz
Posty: 62
Rejestracja: 17 maja 2017 18:59

Post autor: Booz »

Tak to prawda że większe zbiorniki są stabilniejsze od tych mniejszych.
Ale te większe są droższe. droższe wyposażenie, więcej wody się podmienia czyli tym samym więcej się płaci za wodę, droższe media filtracyjne.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Booz pisze:Ale te większe są droższe.
Proporcjonalnie to im mniejsze akwarium, tym bardziej Cię producent na cenie gwałci.
Booz pisze:droższe wyposażenie
Ponownie, proporcjonalnie im mniejsze akwarium założysz, tym więcej zabulisz za osprzęt.
Booz pisze:więcej wody się podmienia
W moim 112l podmieniam tygodniowo 12l wody. Tyle samo, co w moim 43l. Taaa... nie. Mniejsza presja w kwestii podmian to część stabilności biologicznej. I zdolności ułożenia obsady, która Cię nie zasra.
Booz pisze:droższe media filtracyjne
Media filtracyjne są przecież te same, po prostu dajesz ich na start trochę więcej. Na 100l wody w prawidłowo prowadzonym akwarium z podłożem spokojnie starczy ~1l gęstej gąbki lub ~0,5l ceramiki jako filtracja biologiczna. Chyba, ze przerybisz.

Cokolwiek wybierzesz, to łączenie chłodnolubnych danio z ciepłolubnymi bojownikami jest szkodzeniem samemu sobie na portfelu.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Booz pisze:Osobiście myślałem nad dwoma: 1. 1x Bojownik i 3-6 krewetek, 2. 4xNiebiański Danio Perłowy i 3-6 krewetek. Jakie wy mi zaproponujecie zestawy? Laughing
Woda..., jaką masz wodę w kranie? Czy jesteś w stanie (technicznie i finansowo) mieszać i zakwaszać wodę do akwarium?
Pytania zasadnicze, bo od tego zależy obsada roślin i zwierząt, rośliny podobnie jak ryby mają swoje preferencje (podałeś zapewne wykaz tych roślin, które Ci się podobają).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
stachu108
Posty: 76
Rejestracja: 22 kwie 2017 11:44
Lokalizacja: Piła

Post autor: stachu108 »

Booz pisze:więcej wody się podmienia czyli tym samym więcej się płaci za wodę.
Najdroższa woda według statystyk 2017 jest w Tarnowskich Górach i kosztuje 16,88zł/m3 - o ile pamiętam lekcje matematyki to 1m3=1000l co w zaokrągleniu w górę daje 2gr za litr.

Ja przy 72l mam filtr 4,7W plus oświetlenie LED 10W no i grzałka uwaga 100W. Miesięczne koszta w zaokrągleniu (oczywiście w górę) to 10zł.

Zakupić musisz takie same testy wody, chociaż na logikę przy mniej stabilnym zbiorniku powinno się je robić częściej (niech mnie ktoś poprawi jeżeli się mylę)

Ale zgodzę się z tobą, że taki startup czyli szkło plus pokrywa plus jakieś randomowe wyposażenie w cenie, jako ten pierwszy wydatek z jakim mamy styczność, potrafi różnić się cenowo znacznie. I tutaj taki wydatek może wzrosnąć nawet o 200zł.
Pozdrawiam serdecznie
Sebastian
_____________
Akwarium 60x30x40, filtr Aquael Fun-1, grzałka Aquael Comfortzone Gold 100W, oświetlenie Aquael Leddy 10W, Juwel HiLite T5 Colour 24W 6400K, Sylvania Grolux T5 24W 8500K
Booz
Posty: 62
Rejestracja: 17 maja 2017 18:59

Post autor: Booz »

Wielkie dzięki za porady.
Mam pomysł może skupmy się na samych roślinkach.
Wiem że są odpowiednio dobrane i nie kłócą się ze sobą ( zestaw tych roślin jest z strony internetowej )
Jakie parametry wody muszą mieć te rośliny?
Booz
Posty: 62
Rejestracja: 17 maja 2017 18:59

Post autor: Booz »

Dzięki Dhuz za porady. Dzięki Tobie ośmieliłem założyć większy baniak o wymiarach 40x40x40. Założyłbym większy ale nie mam miejsca na większe akwarium.

Bardzo proszę odpowiadajcie na moje pozostałe tematy odnośnie mojego akwarium dotyczące oświetlenia, filtracji itp.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A ja Cię nadal bardzo proszę żebyś poprawił tytuł tego tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady. Użyj opcji "zmień" w pierwszym poście.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Booz
Posty: 62
Rejestracja: 17 maja 2017 18:59

Post autor: Booz »

Przepraszam Bara. Już zmieniłem tytuł.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę Cię podaj informacje z tematu dubla, jaki przeniosłam do Kosza.

Masz już większe akwarium? Podaj nam parametry wody.
Jeżeli to jest kostka 40x40x40 to jest to za mały zbiornik dla większości ryb akwariowych. Jest po prostu za krótki.
Zapomnij o pielęgniczkach i rybach stadnych.

Możesz dać kilka najmniejszych kirysków. I krewetki.

Czemu nie pomyślałeś o akwarium o długości minimum 60cm?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Skoro o obsadach mamy pisać tutaj, to tu odpiszę.
Tak miałem na myśli przerybienie. Wg mnie ciekawsze są obserwacje zbiorników, gdzie jest mniejsza obsada z ciekawymi rybami, niż takich gdzie pływa mnóstwo kolorowych rynek. Proponował bym ci abyś się skupił na tym co zaproponowałeś na początku tego wątku. Jeśli podobają ci się bojowniki to urządź mu w tej kostce apartament. Możesz dodać jakieś mniejsze rasbory czy krewetki amano (mniejsze może potraktować jak pokarm, ale przy odpowiedniej populacji, kryjówkach i gęstej roślinności powinny dać radę).
Bojowniki też możesz znaleźć inne niż Berta splendens.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Booz
Posty: 62
Rejestracja: 17 maja 2017 18:59

Post autor: Booz »

Bardzo bym chciał mieć większe akwarium BARA ale po prostu nie mam miejsca w pokoju. Kostka 40x40x40 jest największym akwarium na jakie mogłem sobie pozwolić.

parametry wody:
pH 7,2-7,4
GH 6 stopni niemieckich
KH 3 stopnie niemieckich

wielkie dzięki za cenne informacje.

To może być taka obsada: Bojownik, 3x Otosek przyujściowy, (3x Kirysek malutki/ LUB 3x Kirysek sierpoplamy), 4-6 krewetek.
ODPOWIEDZ