GUPIKI- problem

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

AleksandraSKR
Posty: 13
Rejestracja: 19 maja 2017 8:46
Lokalizacja: Warszawa

GUPIKI- problem

Post autor: AleksandraSKR »

Witajcie. Mam problem z gupikami. Ale zacznę od początku.
Założyliśmy akwarium w lutym tego roku.
Małe 30 l, ma ono pełne wyposażenie jak filtr wewnętrzny z deszczownicą, napowietrzacz jbl pro silent, grzałka, termometr. Zgodnie ze wskazówkami ze sklepu zoologicznego kupiłam roślinki, i akwarium przed wpuszczeniem rybek pracowało samo około 1,5 tygodnia.
Zdecydowaliśmy się na obsadę jaką doradzono nam w sklepie czyli 8 danio, 4 gupiki i glonojad.
Z czasem dokupiłam 2 Helenki (problem ze ślimakami).
I tak danio mają się bardzo dobrze w akwa a gupiki padają.
Kupiłam testy 6 w 1 i badam wodę regularnie, nic specjalnego się nie dzieje, parametry w normie. Podmiany 1 raz w tygodniu. Nie używam chemii. Nim podmienię wodę stoi ona 2 czasem i 3 dni.
Rybki jedzą pokarm suchy w płatkach i mrożony żywy tak zwany.
Temperatura w akwa 24-25 stopni.
Zauważyłam że podając żywe mrożone jedzenie pojawiła się jakby biała pajęczynka na dnie. Regularnie czyszczę dno więc powoli zwalczam ten stan, jest go coraz mniej, choć nadal nie doczytałam się nigdzie co to jest.
Wracając do problemu padają mi głupiki, najpierw zaczynają szybko oddychać i stoją w pionie. Powiększa się im brzuszek/robi taki żółty. Mija 2-3 dni i umierają.
Czy ktoś może wie po tych niewielkim opisie co się z nimi dzieje?
Początkująca
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Cześć
AleksandraSKR pisze:pracowało samo około 1,5 tygodnia.
Zdecydowanie za krótko, akwarium nie dojrzało.
AleksandraSKR pisze:Zdecydowaliśmy się na obsadę jaką doradzono nam w sklepie czyli 8 danio, 4 gupiki i glonojad.
Z czasem dokupiłam 2 Helenki (problem ze ślimakami).
Niestety źle doradzono, bo w takim litrażu można trzymać krewetki, ewentualnie 1 bojownika.
Temperatura w akwa 24-25 stopni.
Dla Danio za ciepło, dla gupików za zimno.
Kupiłam testy 6 w 1 i badam wodę regularnie, nic specjalnego się nie dzieje, parametry w normie.
Tzn. jakie? Sprawdzałaś NO2? Twoje ryby pewnie trują się związkami azotu. Obsada jest za duża. Temperatury nieodpowiednie. Reszty nie znam.

Na chwilę obecną podmieniaj częściej wodę. Sprawdź poziom NO2. Najlepiej oddaj ryby póki żyją bo nie mają przyszłości w takim litrażu.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
AleksandraSKR
Posty: 13
Rejestracja: 19 maja 2017 8:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AleksandraSKR »

Witaj, no to wychodzi że sklepy zoologiczne nie znają się na akwarystyce w ogÓle. Byłam w 4 sklepach zolologicznych w Wawie i generalnie każdy mówił to samo. Mam testy 6 w 1 taki paskowy, polecony oczywiście w sklepie. Jest tam i NO2 i NO3. NO2 zawsze na zero a NO3 albo zero albo maks tam jest chyba pierwszy wskaźnik 10. Test Tropical Aqua Care.
Rybki są z nami od połowy lutego. I tylko gupiki padają a danio ok.
Poradź mi proszę zatem jakie akwa byłoby ok żeby rybki mogły normalnie funkcjonować?

I przede wszystkim ile powinno samo pracować by się do czegoś nadawało? Wszędzie są informacje że tydzień a nawet i po 4-6 dniach.
Jakie rośliny posadzić etc. Czytałam bardzo dużo przed założeniem akwa o tym co być powinno ale wychodzi że niewiele wiem. Światło też w akwa nie pali się długo, jakieś 8-9 godzin.

Proszę nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA

Ok dziękuję :)
Ostatnio zmieniony 19 maja 2017 11:02 przez AleksandraSKR, łącznie zmieniany 1 raz.
Początkująca
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

podstawy z tego forum:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php

i wiem, że zawsze się szuka ściągi doboru sprzętu:
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=12192
Ostatnio zmieniony 19 maja 2017 10:37 przez MarJan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Witaj, no to wychodzi że sklepy zoologiczne nie znają się na akwarystyce wogule.
To już nie te czasy, liczy się sprzedaż. Gdyby doradzali Ci odpowiednio to nic byś nie kupiła :)
AleksandraSKR pisze: Mam testy 6 w 1
Bardzo niedokładne. Kropelkowe polecam.
Poradź mi proszę zatem jakie akwa byłoby ok żeby rybki mogły normalnie funkcjonować?
W 30l zrób sobie krewetkarium a dla ryb postaw coś większego - najlepiej największego jakie możesz. Potem zacznij od początku począwszy od podstaw bez pośpiechu. Tutaj pomogą Ci skompletować sprzęt. Doradzą jakie ryby możesz trzymać w swojej wodzie itd. itd.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

AleksandraSKR pisze:Zauważyłam że podając żywe mrożone jedzenie
AleksandraSKR pisze: najpierw zaczynają szybko oddychać i stoją w pionie. Powiększa się im brzuszek/robi taki żółty. Mija 2-3 dni i umierają.
Zaprzestań podawania tego pokarmu, najwyżej 1-2 w tygodniu. Możesz sobie zrobić pokarm w postaci:
- mrożona większa krewetka, trochę mrożonego szpinaku i groszku lub bokuła.
Zamiast mrożonej krewetki może być kostka mrożonego wodzienia lub artemii. To wszystko się miksuje/blenduje i zamraża, zużywasz wedle potrzeb.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
AleksandraSKR
Posty: 13
Rejestracja: 19 maja 2017 8:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AleksandraSKR »

Dzięki wielkie za pomoc. Chyba kupię akwa ponad 100l i wtedy będę mogła coś podziałać powoli zacząć od czegoś prostego bo widzę że generalnie sklepy zoologiczne nadają się tylko do nabijania kasy :)
Początkująca
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Akwarium jest za małe na taką ilość ryb.

"Żywe mrożone jedzenie" - to żywe czy mrożone? A dokładnie do podajesz? W jaki sposób?

Biała pajęczyna na dnie świadczy o przekarmianiu ryb. Pokarm zaczyna gnić. Podejrzewam złe podłoże w akwarium, czyli gruby grys.

Czy możesz nam załączyć zdjęcie tego akwarium?

Słuchanie sprzedawcy w sklepie to standardowy błąd, opisywany na forum wielokrotnie.

Gupiki wymagają wody średniotwardej do twardej, odczynu zasadowego, temperatura powyżej 26 stopni. W chłodniejszej są podatne na choroby. Ze względu na ruchliwość i szybką przemianę materii zaleca się dla nich minimum 45l i więcej.

Danio wymagają wody miękkiej do lekko średniotwardej, odczynu kwaśnego po obojętny, temperatura maks to 24 stopnie. W cieplejszej żyją znacząco krócej. Minimalny długość akwarium dla nich to 60cm i więcej, nie wiem jaki gatunek danio masz, to są ryby wybitnie stadne, przypowierzchniowe i muszą mieć sporo miejsca do pływania.

Podejrzewam, że przed zakupem ryb nie zapoznałaś się z podstawowymi informacjami na temat ich wymagań? To nie ironia tylko pytanie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

AleksandraSKR pisze: bo widzę że generalnie sklepy zoologiczne nadają się tylko do nabijania kasy Smile
Tak, rzadko kto dysponuje "dobrą" wiedzą, dlatego raczej nie polegaj na sklepach.
Ale zwracam uwagę na karmienie, bo uważam, że problem opisywany przez Ciebie jest związany z karmieniem.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Przypominam, że gupiki wymagają bardzo dużego udziału karmy roślinnej w diecie. Na samych płatkach i mrożonkach długo nie pociągną. Z kolei danio wolą "mięsko".
Ścięcie gupików może być efektem nieprawidłowego karmienia, zalegania pokarmu w przewodzie pokarmowym i zakażenia pasożytami.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AleksandraSKR
Posty: 13
Rejestracja: 19 maja 2017 8:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AleksandraSKR »

BARA jedzenie to solowiec mrożony. Podaje niewiele bo nawet nie ćwiartkę kostki. Staram się dać troszkę, jak zjedzą dosypuję odrobinę. Staram się robić tak żeby wszystko było zjedzone. Dla Glonojada kupiłam spirulinę bodajże w takich pastylkach i też staram się tej tabletki ćwiartkę wrzucić.
Nie zapoznałam się to fakt. Zaufałam sprzedawcy w zooloicznym. Uznałam że skoro tam pracuje to coś wie na temat ryb i mój błąd.
Hmm co do danio to kurczę opisane były jako danio w sklepie, mam 3 pomarańczowe, 3 żółte i 2 różowe.
Człowiek uczy się na błędach, tylko rybek szkoda :(
Zdjęcia nie mogę załączyć niestety. Zmniejszyłam do rozmiarów wymaganych i nic.
Początkująca
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Daj proszę zdjęcie akwarium na serwer zewnętrzny, np. na fotosik, a na Akwaforum wstaw link.

Masz barwione sztucznie danio pręgowane... O ja... obrót tymi rybami podobno jest zakazany w UE, a w Polsce bez problemu są do kupienia.

U gupików podejrzewam pasożyty i problem z trawieniem. Czy mają prawidłowe odchody, czy ciągnące się białawe nitki?

Niemniej danio nie powinny pływać z gupikami, a dla jednych i drugich Twoje akwarium jest za małe.

Zasada akwarystyczna nr 1: NIGDY NIE UFAĆ SPRZEDAWCY W SKLEPIE ZOOLOGICZNYM - CHCE SPRZEDAĆ TOWAR, A NIE DORADZIĆ!
Zasada akwarystyczna nr 2: KUPUJĄC COŚ DO AKWARIUM NAJPIERW DOWIEDZ SIĘ DOKŁADNIE CO TO JEST, CZEMU MA SŁUŻYĆ I CZY PRZYPADKIEM NIE JEST TO PRODUKT WCIŚNIĘTY PRZEZ SPRZEDAWCĘ W SKLEPIE ZOOLOGICZNYM - DOTYCZY TO RÓWNIEŻ WSZYSTKICH GATUNKÓW RYB AKWARIOWYCH!
Zasada akwarystyczna nr 3: JAK NIE WIESZ CZEGOŚ, ZAPYTAJ NAJPIERW DOŚWIADCZONEGO AKWARYSTĘ, BO - patrz Zasada akwarystyczna nr 1
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AleksandraSKR
Posty: 13
Rejestracja: 19 maja 2017 8:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AleksandraSKR »

BARA pisze:Daj proszę zdjęcie akwarium na serwer zewnętrzny, np. na fotosik, a na Akwaforum wstaw link.
http://www.fotosik.pl/zdjecie/3efed9d075e673b9
Nie ma już sztucznej rośliniki, wywaliłam. No i roślinki żywe są większe obecnie. Zameczek został.
BARA pisze:Masz barwione sztucznie danio pręgowane... O ja... obrót tymi rybami podobno jest zakazany w UE, a w Polsce bez problemu są do kupienia.
- Nie wiedziałam o tym, różowe mają pręgi to fakt.
BARA pisze:U gupików podejrzewam pasożyty i problem z trawieniem. Czy mają prawidłowe odchody, czy ciągnące się białawe nitki?
- jeden miał ciągnące a drugi nie.
BARA pisze:Niemniej danio nie powinny pływać z gupikami, a dla jednych i drugich Twoje akwarium jest za małe.
- ok kupuję dzisiaj większe.


Ile człowiek może się tutaj dowiedzieć, dziekuje za wszystkie porady.
Początkująca
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zdjęcie nie daje się powiększyć.

Akwarium jest puste i nie zapewnia rybom miejsc schronienia.

Jak kupisz większy zbiornik i go założysz, daj znać. Nie rób nic pochopnie, zastanów się jakie warunki będziesz mogła zapewnić rybom i zdecyduj się na konkretne gatunki.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AleksandraSKR
Posty: 13
Rejestracja: 19 maja 2017 8:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: AleksandraSKR »

Rośliny teraz są większe już więc akwarium wygląda inaczej. Zrobię lepsze zdjęcie w domu. Zameczek jest jakby mała jaskinia. Miałam korzeń jeszcze ale strasznie brudzil wodę mimo jego płukania. Dużo rzeczy nie wiedziałam i teraz na forum się doszkalam. Nie będę robić nic pochopnie i na pewno was się poradzę bo do sklepu zoologicznego mogę iść co najwyżej po rybki a nie po poradę. Szkoda że wcześniej nie wpadłam na pomysł by poszukać porady. Nikt mi nie powiedział niestety że nie można pewnych gatunków mieszać ze sobą, wtedy uniknela bym błędu :-(
Początkująca
ODPOWIEDZ