Start Akwarium 3 dzień problem z roslinami

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

PiMiPiotr
Posty: 9
Rejestracja: 21 maja 2017 20:05
Lokalizacja: Polska

Start Akwarium 3 dzień problem z roslinami

Post autor: PiMiPiotr »

Witam wszystkich i proszę o pomoc.
11.05.2017r założyłem akwarium słodkowodne 240l na podłożu aqua substrat plus do tego warstwa górna manado.
filtr który posiadam w baniaku to cristal profi greenlain e1501 z zamontowana deszczownicą. grzałka termostatyczna.
2 razy świetlówki t8 30w jedna 2800k druga 180000k.
Lampa uv (która chodzi cały czas)
napowietrzacz tak samo jak lampa.
obsada roślin zamówiona przez internet:

1 x Hydrocotyle verticillata TROPICA (koszyk)
1 x Cardamine lyrata TROPICA (koszyk)
1 x Pogostemon erectus TROPICA in-vitro (w żelu)
1 x Alternanthera reineckii Mini TROPICA in-vitro (w żelu)
1 x Rotala macrandra TROPICA in-vitro (w żelu)
1 x Ranunculus inundatus TROPICA in-vitro (w żelu)
1 x Nymphoides hydrophylla Taiwan TROPICA in-vitro (w żelu)
1 x Anubias barteri var. caladiifolia TROPICA (opakowanie)
1 x Taxiphyllum Flame TROPICA in-vitro (w żelu)
1 x Hygrophila siamensis 53B TROPICA in-vitro (w żelu)
1 x Echinodorus Rose TROPICA (opakowanie)
1 x Eleocharis acicularis (in-vitro) puszka XXL
1 x Hemianthus callitrichoides (in-vitro)

Po Posadzeniu roślin i zalaniu wody od razu użyłem żywych bakteri do filtrowania biologicznego marki BioDigest z racji tego
że jedna ampułka uzdatnia 120-200l użyłem 2 takich.

Światło działa średnio 12/13h na dobe, plus używam makro,mikro,potas,CO2 w płynie marki akwarium-net raz dziennie wedługo opsianej
instrukcjina opakowaniu.

Wszystko było ok w czwartek jak i w piątek rano.W sobote zauważyłem coś niepokojącego z roślinami że dostały takich dziwnych brazowych plamek
jednak nie wszystkie i do tego coś białego co trudno mi określić co to jest tak jak by jakiś grzym?? wszystko widać na zdjęciach.

zastanawiam się czy może to być spowodowane za słabym wypłukaniu żelu z roślinek in vitro?

Na prawde jestem poczatkowym akwarysta wieć dlatego prosze o rade co to może być i jak z tym walczyc?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Siemana

- Zdjec niestety nie widac,
- Swiatlo troche zbyt dlugo, mysle 10 do 11h starczy,
- Swiatlo masz jak szybko przeliczylem ledwo 0.3W/L wiec jest bardzo slabo,
- Jesli nie masz doswiadczenia to nie nawozisz jak szalony,
- Rosliny jakie masz to przy tym swietle i warunkach ponad polowa ma szanse na zgnicie w pierwszym miesiacu,
- CO2 niema sensu podawac przy takim swietle slabym,
- a i ta lampa UV wlaczona 24/h to juz calkowicie strzal w stope,
- napowietrzacz i dozowanie CO2 na wzajem sie wyklucza.

Na zakonczenie, to masz jakies testy wody? Jakies zdjecia? Kto ci doradzil takie rosliny itd itd. Pytan bedzie pewnie wiecej :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Stosujesz bardzo złe barwy światła w oświetleniu. Wymień świetlówki na zwykłe o barwie 6500K i 4000K oraz dodaj przynajmniej jeszcze jedną 30W 6500K.

Przy złym oświetleniu nie ma sensu podawanie CO2 i nawozów, bo rośliny tego nie przerobią przy słabej fotosyntezie.

Wywal lampę UV, niepotrzebnie wyjaławia wodę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
PiMiPiotr
Posty: 9
Rejestracja: 21 maja 2017 20:05
Lokalizacja: Polska

Post autor: PiMiPiotr »

mark_farina pisze:Siemana

- Zdjec niestety nie widac,
- Swiatlo troche zbyt dlugo, mysle 10 do 11h starczy,
- Swiatlo masz jak szybko przeliczylem ledwo 0.3W/L wiec jest bardzo slabo,
- Jesli nie masz doswiadczenia to nie nawozisz jak szalony,
- Rosliny jakie masz to przy tym swietle i warunkach ponad polowa ma szanse na zgnicie w pierwszym miesiacu,
- CO2 niema sensu podawac przy takim swietle slabym,
- a i ta lampa UV wlaczona 24/h to juz calkowicie strzal w stope,
- napowietrzacz i dozowanie CO2 na wzajem sie wyklucza.

Na zakonczenie, to masz jakies testy wody? Jakies zdjecia? Kto ci doradzil takie rosliny itd itd. Pytan bedzie pewnie wiecej :)
Siemka.
Mam testy wody robiłem je przed napisaniem postu i wszystko jest niby ok.
NO3-10
NO2-0
GH- .7 stopni d
KH- 6 stopni d
pH- 7,2
CL 0

Zdjęcia mam
https://zapodaj.net/1c24f237df091.jpg.html

https://zapodaj.net/4f02f5eafcb6d.jpg.html

. Co do roślin to sam sobie je wymyśliłem że chce mieć takie. poczytałem co nieco na forach jak się nimi zajmować i kupiłem. Własnie to światło troszkę też zauważyłem że za mało mam ale na szczęscie dodatkowo jeszcze jedno mocowanie mam, które mogę podpiąć 1 świetlówkę tylko teraz jaką..? co do lampy UV rozumiem żeby ją odłączyć i jak tak to kiedy jej używać jak i również napowietrzacz tym bardziej że jeszcze nie ma tam rybek:D.
Ostatnio zmieniony 21 maja 2017 23:05 przez PiMiPiotr, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Poczytaj mój post i zmień świetlówki na takie o prawidłowej barwie światła.

Zdjęcie zbiornika daj na serwer zewnętrzny, np Fotosik i wstaw link na forum.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
PiMiPiotr
Posty: 9
Rejestracja: 21 maja 2017 20:05
Lokalizacja: Polska

Post autor: PiMiPiotr »

czytałem dzięki postaram się jutro kupić nowe świetlówki wywalić te co mam i dodać 2 szt 6500k i jedna 4000k czy lepiej 3szt 6500k


Tu są zdjęcia


https://zapodaj.net/1c24f237df091.jpg.html

https://zapodaj.net/4f02f5eafcb6d.jpg.html

Proszę nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Lampe UV uzywaj tylko w momencie kiedy dzieje sie cos niedobrego, np zakwit wody, mega plaga glonow lub pierwotniaki itd. Moze ktos cos jeszcze doda do listy?

Pozatym zabijasz dobre bakterie, ktore pomagaja ci w prawidlowym funkcjonowaniu zbiornika.

Parametry wody sa bardzo obiecujace. Gdybys mial jeszcze test na PO4 i Potas to byloby super.

Co do roslin to daj im 2 do 4 tygodni na aklimatyzacje i podjecie pracy. Nie lej nawozow tak duzo i poczekaj z tydzien bo biedactwa nawet nie zakorzneily sie jeszcze. Korzenie cieles przd posadzeniem? To pomaga i przyspiesza ich aklimatyzacje.
PiMiPiotr
Posty: 9
Rejestracja: 21 maja 2017 20:05
Lokalizacja: Polska

Post autor: PiMiPiotr »

Ok lampa uv wyłączona.tak samo jak napowietrzacz. testu na po4 i potas nie mam ale myślę że jutro zawitam w akwarystycznym to kupie testy i nowe świetlówki tylko teraz jakie najlepiej brać 3 szt. ?. rośliny przy sadzeniu miały podcinane korzenie:). co do bakterii skoro chodziła lampa uv dokupić jeszcze jedną ampułkę czy na razie odczekać?

co do nawożenia to robię zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu raz dziennie. Rozumiem że mam to robić rzadziej ale co dokładniej się kryje pod tym rzadziej:D?


Dziękuje bardzo za pomoc!!!!!
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Chodzi o to ze twoje rosliny potrzebuja minimum 2tyg lub miesiac na aklimatyzacje w nowym zbiorniku. Przez ten okres nie ma sensu im w tym pomagac.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

PiMiPiotr Cześć. W Twoim wypadku, jeżeli chcesz pobawić się z bardziej wymagającymi roślinami wstaw zestaw (np. T8) 4x30W (3x6500K i 1x8500K lub 2x6500K i 2x8500K). Jeżeli słabsze oświetlenie to 2x6500K i 1x8500K.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
PiMiPiotr
Posty: 9
Rejestracja: 21 maja 2017 20:05
Lokalizacja: Polska

Post autor: PiMiPiotr »

Neurochirurg Cześć. Posiadam dwa wejścia t8 i jedno dodatkowe t5:( z czasem na pewno wymienię na 2 razy t5 i 2 razy t8. Jednak na tą chwile mogę pobawić się tylko tymi trzema 2 razy T8 i raz T5. mając moją obsadę roślin jakie byś polecał świetlówki i ile kalvinów ?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

PiMiPiotr Próbuj z 2x6500 i 1x8500 (tu daj t5 mocniejszą). Ja mam u siebie zestawienie 2x6500K, 1x8500K, 1x10000K.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
PiMiPiotr
Posty: 9
Rejestracja: 21 maja 2017 20:05
Lokalizacja: Polska

Post autor: PiMiPiotr »

Neurochirurg a co sadzisz o takim rozwiązaniu:
1x 8500k ta mocniejsza plus do tego:
1x 2800k tej firmy:

https://allezoo.com.pl/swietlowki-t8/69 ... Aoc48P8HAQ

1x 18000k tej firmy:

https://allezoo.com.pl/swietlowki-t8/69 ... AqqO8P8HAQ


bo drugą opcją jaką myślę to czy nie dokupić drugiej belki do mojej pokrywy diversa wtedy będę miał 4x t8 30w 8) . Wtedy wyjdzie mi jakieś 0,57 wata/l tylko jak tak zrobię to jakie świetlówki, żebym nie miał zakwitów glonów :( bo ta opcja mi się podoba ze względów na nie kombinowanie z przeróbkami w klapie:) za to trochę droższa inwestycja,która myślę że się opłaci jak rośliny będą rosnąć. a za miesiąc zaplanuje kupno butli z CO2 kompletny zestaw z komputerem i elektrozaworem:).

tak własnie mi się narodziło kolejne pytanie odnośnie CO2.

jaka jest różnica (oprócz wygody w dozowaniu) między
CO2:
z oryginalnego zestawu butli i oprzyrządowania
CO2 z bimbrownicy
A CO2 podawanego w płynie czy tabletkach??

Przypuszczam że ta oryginalna butla z oprzyrządowaniem jest dużo wygodniejsza i dokładniejsza w dozowaniu jak reszta ale czy różni się rodzajem CO2 i sposobem czy ilością pobierania go przez rośliny
Ostatnio zmieniony 22 maja 2017 21:53 przez PiMiPiotr, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

PiMiPiotr nie ładuj niczego poniżej 4000K a najlepiej 6500K, natomiast 18000K to już oświetlenie do morskiego. Skup się na 6500K i 8500K.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
PiMiPiotr
Posty: 9
Rejestracja: 21 maja 2017 20:05
Lokalizacja: Polska

Post autor: PiMiPiotr »

Neurochirurg ok tak zrobię:) a dokupować tą druga belkę? czy na razie jest zbędna?
ODPOWIEDZ