Małe akwarium, gupiki padają

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Gregu
Posty: 3
Rejestracja: 22 maja 2017 21:30

Małe akwarium, gupiki padają

Post autor: Gregu »

Cześć,

Jestem początkującym akwarystą. Im więcej czytam forum, tym więcej wiem, ile błędów popełniłem ostatnio... Pewnie mi się za nie dostanie, ale do rzeczy.

Akwarium 40l. Stało >2 tygodnie z roślinami przed pierwszymi rybami. Potem pojawiły się 4 gupiki (samce) i otosek. Wszystko było ładnie i pięknie, ryby i rośliny rosły sobie wspaniale - przez około 1,5 miesiąca. Do czasu kupienia nowych ryb: 4 kolejnych gupików, 2 neonków i 2 dodatkowych otosków.

W ciągu tygodnia padły wszystkie nowo-kupione gupiki. Teraz padł jeden z oryginalnych (2 dni po ostatnim z "nowej transzy"). Inne ryby mają się dobrze.
Objawy: najpierw "dziwne", zrywane i niesymetryczne pływanie, potem ciągłe pozostawanie w nurcie z filtra, potem pływanie przy powierzchni i na boku, potem już agonia :( Od pierwszych objawów do śmierci ~24h :( Nie ma plam, wzdętych brzuchów, naruszonych płetw. Jest tylko generalna słabość.

Miałem ewidentny problem z azotanami (NO3) tydzień po wprowadzeniu nowych ryb, ale rozwiązany bardzo szybko (3 dni temu - ryby dalej umierały po tym). Woda twarda, pH lekko zasadowe, temperatura 27-28 stopni, roślin dużo. Inne wskaźniki w normie. Dwie sztuczne dekoracje i korzeń, podłoże to drobny żwirek. Grzałka 25W z termostatem. Filtr Claro 300.

W akwarium są też ślimaki (przywędrowały ze żwirkiem) eliminowane przez wyrzucenie - nie ma epidemii, ale w tę stronę to zmierza.

Woda podmieniana co tydzień, 20-30% uzdatniana Seachem Prime. Sprawdzam od paru dni parametry regularnie (test paskowy + w razie wątpliwości kropelkowy na NO3).
Z innych regularnie stosowanych środków - węgiel dla roślin, odstawiony od czasu wystąpienia problemu.

Ryby karmione raz dziennie, raczej oszczędnie, ale na pewno zdarzało się je przekarmić parę razy. Na co dzień płatki, raz żywa karma (tego dnia, kiedy przyjechały nowe ryby) i raz mrożona (w ostatni weekend).

Macie jakieś pomysły?

Pozdrawiam,
G.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Po co używasz niepotrzebnej chemii w typie uzdatniacza wody? Nie lej go.

Jakie są wymiary akwarium?
Co robią neony w tym akwarium? Jaki to gatunek neona? Dla nich to akwarium jest za małe i ma nieodpowiednią wodę!

Jakie masz ozdoby? Czy spełniają wymogi stałego trzymania pod wodą? Mają certyfikat używania dla celów akwarystyki?

O śnięciach gupików pisaliśmy już bardzo wiele. Kondycja zdrowotna ryb tego gatunku sprzedawanych w sklepach zoologicznych jest bardzo niska. Chcąc uzyskać zdrowe sztuki musiałam sama je rozmnożyć, też o tym pisałam.

Czy możesz wstawić zdjęcie akwarium?

Czy mierzyłeś kiedykolwiek poziom NO2?

Jakie są parametry wody dokładnie? Jakie pH? Jakie twardości?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Gregu
Posty: 3
Rejestracja: 22 maja 2017 21:30

Post autor: Gregu »

BARA pisze:Po co używasz niepotrzebnej chemii w typie uzdatniacza wody? Nie lej go.
Bo nie jestem aż tak doświadczony, jak Ty :-P Ale chętnie się nauczę, jak przystosować wodę z kranu na potrzeby akwarium. Jeszcze sporo czytania forum przede mną.
BARA pisze: Jakie są wymiary akwarium?
Co robią neony w tym akwarium? Jaki to gatunek neona? Dla nich to akwarium jest za małe i ma nieodpowiednią wodę!
Są to Neony Innesa. I już widzę, że prawdę piszesz - akwarium min. 60l, woda miękka, lekko kwaśna :oops:
BARA pisze: Jakie masz ozdoby? Czy spełniają wymogi stałego trzymania pod wodą? Mają certyfikat używania dla celów akwarystyki?
Obie ozdoby typowo akwarystyczne. O certyfikaty nie pytałem, ale są przeznaczone do tego celu.
BARA pisze: O śnięciach gupików pisaliśmy już bardzo wiele. Kondycja zdrowotna ryb tego gatunku sprzedawanych w sklepach zoologicznych jest bardzo niska. Chcąc uzyskać zdrowe sztuki musiałam sama je rozmnożyć, też o tym pisałam.
To właśnie wydaje mi się być najbardziej prawdopodobnym źródłem problemu. Nowe były chore, a teraz choruje reszta :( Na razie nic nie wprowadzam do tego środowiska, a emocje mojego syna biorę na siebie (to "jego" akwarium, którym oczywiście ja się zajmuję :D). Jeśli padną wszystkie gupiki, to pewnie będę musiał odkazić ten zbiornik (czy inne gatunki ryb przenoszą choroby typowe dla gupików?). Zanim to zrobię, poczytam dużo więcej i ew. Was zapytam.
BARA pisze: Czy możesz wstawić zdjęcie akwarium?
Zrobię z domu.
BARA pisze: Czy mierzyłeś kiedykolwiek poziom NO2?
Jakie są parametry wody dokładnie? Jakie pH? Jakie twardości?

NO2 bliski zeru (nie jest wykrywany w teście paskowym)
NO3 obecnie około 10mg/l (w takcie opisywanych przeze mnie problemów wcześniej - było >50)
pH ~7,2-7,6
GH >14, ale <21
KH 6-10 (bliżej 10)
Cl zero

Miłego!
G.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Neony Innesa są gatunkiem zimnolubnym. Dla nich 24 stopnie to maks. Gupiki są ciepłolubne, dla nich 26 stopni to optimum, poniżej tego poziomu są podatne na choroby (głównie pleśniawkę).

Pomijając kwestię za twardej i zasadowej wody dla neonów, powinieneś je jak najszybciej oddać ze względu na za małe akwarium i zbyt wysoką temperaturę.
Poza tym neony to ryby stadne, należy trzymać minimum 8 sztuk.

Przygotowywanie wody do podmian polega na jej odstawieniu na parę godzin. Nic więcej.

Co masz na myśli pisząc o ozdobach akwarystycznych? Z czego są wykonane?

Czekam na zdjęcie zbiornika.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Gregu
Posty: 3
Rejestracja: 22 maja 2017 21:30

Post autor: Gregu »

Zdjęcie zbiornika:
https://ibb.co/hRnTxa

Jeśli jakiś element zrobić bardziej szczegółowo, daj znać. Na resztę odpiszę jutro, bo padam.

Dzięki.

G.
ODPOWIEDZ