Akwarium 50l

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

HIGH_QUALITY
Posty: 9
Rejestracja: 23 maja 2017 0:16

Akwarium 50l

Post autor: HIGH_QUALITY »

Witam,

Mam:
-akwarium ok 50l
-filtr AQUAEL FAN MIKRO PLUS
-grzałkę
-światło
-3 ryby
-podsypka jakiś żwirek
-wodę w której jest bardzo dużo kamienia
-woda się zieleni

1. Co zrobić żeby zmniejszyć ilość kamienia w wodzie?
2. Filtr się zapycha dość często tym kamieniem i dopiero mu pomaga wrzątek z octem jak popracuje w nim pare minut.
3. Filtr tez po pewnym czasie przestaje robic babelki.

Czy jest moze cos bardziej wydajnego albo jakies uzdataniacze do h2o?

Docelowo chcę mieć krewetkarium więc w razie jakis propozycji do zmian filtra czy innych rzeczy warto wziasc to pod uwage.
Ostatnio zmieniony 23 maja 2017 16:38 przez HIGH_QUALITY, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

HIGH_QUALITY pisze:-3 ryby
Jakie?
HIGH_QUALITY pisze:-podsypka jakiś żwirek
Jaki?
HIGH_QUALITY pisze:-wodę w której jest bardzo dużo kamienia
Czyli? Chodzi Ci o to, że woda jest twarda?
HIGH_QUALITY pisze:-woda się zieleni
Czy akwarium dojrzało biologicznie przed wpuszczeniem ryb?
HIGH_QUALITY pisze:1. Co zrobić żeby zmniejszyć ilość kamienia w wodzie?
Używaj wody demineralizowanej, nie wiem, o co Ci dokładnie chodzi z kamieniem :P
HIGH_QUALITY pisze:2. Filtr się zapycha dość często tym kamieniem i dopiero mu pomaga wrzątek z octem jak popracuje w nim pare minut.
Zrób fotkę temu 'kamieniowi' w filtrze :P
HIGH_QUALITY pisze:Czy jest moze cos bardziej wydajnego albo jakies uzdataniacze do h2o?
Każdy inny filtr jest bardziej wydajny od fan mikro plus. To filtr do mieszania wody, a nie filtrowania akwarium. Jeśli w tym akwarium mają być krewetki, to celuj raczej w FZN-1 albo nawet FZN-2.
HIGH_QUALITY
Posty: 9
Rejestracja: 23 maja 2017 0:16

Post autor: HIGH_QUALITY »

2 wyglądają jak mini rekiny i jedzą glony ale to nie glonojady i 1 welon.

Jakis Noname ale przeznaczony do akwariów, miałem taki od lat w domu pakowany w przezroczyste foliowe worki. Mała granulacja.

Na filtrze i na gorze akwarium tam gdzie paruje woda na szkło jest dużo białego osadu, który normalnie tez nie schodzi dopiero ocet to rusza. W filtrze nie mam jak po prostu słyszę ze ciężko pracuje i nie daje bąbelków.

Nie wiem czy dojrzało biologicznie, wlalem wodę i wpuściłem ryby wiec raczej tak.

A co do krewetkarium jest poradnik na stronie benibachi co do podłoża całość wychodzi Ok 200zl warto w to inwestować czy są tańsze i podobne jakościowo rozwiązania?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

HIGH_QUALITY pisze:2 wyglądają jak mini rekiny i jedzą glony ale to nie glonojady i 1 welon.
Pewnie chodzi o Otoski przyujściowe. Nie masz dla nich warunków. To są ryby żyjące w stadkach w wodzie chłodnej, kwaśnej i miękkiej a Ty pewnie masz (kamień) wodę zasadową i twardą.
Welon jest zdecydowanie za duży na ten litraż.
HIGH_QUALITY pisze:Na filtrze i na gorze akwarium tam gdzie paruje woda na szkło jest dużo białego osadu, który normalnie tez nie schodzi dopiero ocet to rusza. W filtrze nie mam jak po prostu słyszę ze ciężko pracuje i nie daje bąbelków.
Woda jest bardzo twarda. Musisz zmierzyć jakie ma wartości GH i KH testami. Obniżyć te wartości można wodą demineralizowaną albo z filtra RO
HIGH_QUALITY pisze:Nie wiem czy dojrzało biologicznie, wlalem wodę i wpuściłem ryby wiec raczej tak.
Raczej nie. Musisz poczytać podstawy na temat dojrzewania akwarium, cyklu azotowego, wymagań ryb itd. Dziś są skazane na śmierć. Najlepiej je oddać i zacząć wszystko od początku zgodnie z podstawowymi zasadami.
Filtr, który masz, jak napisał Dhuz ciężko nazwać filtrem, bo za medium ma listek gąbki. Coś takiego można wsadzić do 10-12 l akwarium.
HIGH_QUALITY pisze:A co do krewetkarium jest poradnik na stronie benibachi co do podłoża całość wychodzi Ok 200zl warto w to inwestować czy są tańsze i podobne jakościowo rozwiązania?
Zależy jakie krewetki. Jeżeli jakieś Neocaridina to wystarczy zwykłe podłoże. Tych bardziej wymagających (Caridina) przy Twoim stanie wiedzy na razie Ci nie polecam.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
HIGH_QUALITY
Posty: 9
Rejestracja: 23 maja 2017 0:16

Post autor: HIGH_QUALITY »

Dokładnie to są otoski. Ale mam je już Ok pół roku i dają radę welona tez.
Temperatura na grzałkę mam 28 ale nie mam pokrywy wiec cześć temp ucieka.

Mogę zalać całe akwarium demineralizowana???

Zaraz podjada kupić nowy filtr. A jak jest z napowietrzaniem? Jest konieczne czy nie??

I czy sprawdzać w tej wodzie te testy czy już ja wylać i zalać nowa? Bo dziś chce to zrobic. Może lepiej zaleje demineralizowana i w niej to zrobię.


Proszę nie pisz posta pod postem, zapoznaj się z Regulaminem Akwaforum. Jak chcesz coś dopisać, użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

HIGH_QUALITY pisze:Ale mam je już Ok pół roku i dają radę welona tez.
Jeśli nie masz ochoty nic zmienić w swoim podejściu, nie będziemy w stanie Ci pomóc.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

HIGH_QUALITY pisze:dają radę
ale się męczą.
Temperatura na grzałkę mam 28
zdecydowanie za wysoko dla obu gatunków.
HIGH_QUALITY pisze:Mogę zalać całe akwarium demineralizowana???
Nie do końca bo wlejesz zupełnie jałową wodę. Zazwyczaj mieszą się ją w różnych proporcjach z kranówką w zależności od tego jakie chce się uzyskać twardości.
HIGH_QUALITY pisze:Zaraz podjada kupić nowy filtr.
Nie możesz sobie od tak włożyć nowego filtra bo musi się na nim wytworzyć kolonia bakterii nitryfikacyjnych, czyli przez 2-3 tygodnie musiałby chodzić oba filtry, zanim wyciągniesz stary.
HIGH_QUALITY pisze:A jak jest z napowietrzaniem? Jest konieczne czy nie??
Wystarczy, że wylot filtra porusza taflą wody.

Zdecydowanie radzę zacząć od początku i oddać ryby.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę popraw tytuł tematu, używanie wielkich liter to krzyk.

Twoje akwarium jest za małe na trzymanie welona.

Nie radzę wpuszczać ryb do wody demineralizowanej, zabijesz je szokiem osmotycznym.

Nie masz niestety pojęcia o podstawach hodowli ryb akwariowych...

Proszę poczytaj na temat wymagań gatunków ryb, jakie trzymasz. Welony są zimnolubne, minimalny litraż na jedną rybę i to tylko na początek to 80l.

Radzę zacząć wszystko od nowa i polecam literaturę akwarystyczną w temacie podstaw zakładania i prowadzenia akwarium słodkowodnego. Nie żartuję. Chętnie Ci pomogę, ale musisz tego chcieć.

Zapraszam na uważną lekturę:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php

Do momentu oddania ryb radzę podmieniać wodę na odstaną w ilości około 20% co kilka dni. Nie wiem, czy do tej pory prowadziłeś podmiany wody z jednoczesnym odmulaniem dna. Jeżeli nie, zacznij jak najszybciej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
HIGH_QUALITY
Posty: 9
Rejestracja: 23 maja 2017 0:16

Post autor: HIGH_QUALITY »

Pozbylem sie juz tych ryb.
HIGH_QUALITY
Posty: 9
Rejestracja: 23 maja 2017 0:16

Post autor: HIGH_QUALITY »

Myslicie ze maja szanse na przezycie w rzece?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wpuściłeś ryby do rzeki? To się nazywa "pozbyłem się ryb"? Skazałeś je na śmierć. Złamałeś prawo. Gratuluję pomysłu....
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

User powinien sobie zmienić nicka na LOW_QUALITY, bo ta zanęta jest słaba xD
HIGH_QUALITY
Posty: 9
Rejestracja: 23 maja 2017 0:16

Post autor: HIGH_QUALITY »

Jakie prawo?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dz.U.2013.0.856 t.j. - Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt
1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 wyłączenia zakazu zabijania zwierząt, zakaz znęcania się nad zwierzętami ust. 1, art. 33 zasady uśmiercania zwierząt lub art. 34 uśmiercanie zwierząt w ubojni ust. 1-4
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
(Z dniem 12.12.2014 r. art. 35 odpowiedzialność karna za zabijanie, uśmiercanie lub dokonywanie uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów ustawy albo znęcanie się nad zwierzęciem ust. 1 - w zakresie, w jakim przewiduje odpowiedzialność karną za poddawanie zwierząt ubojowi w ubojni (rzeźni) według szczególnych metod wymaganych przez obrzędy religijne - został uznany za niezgodny z Konstytucją RP wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10.12.2014 r. - (Dz. U. 2014.0.1794.)
1a. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.
2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
3. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2 sąd orzeka przepadek zwierzęcia, jeżeli sprawca jest jego właścicielem.
3a. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1 lub 1a sąd może orzec, a w razie skazania za przestępstwo określone w ust. 2 sąd orzeka tytułem środka karnego zakaz posiadania zwierząt od roku do lat 10; zakaz orzeka się w latach.
4. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2, sąd może orzec wobec sprawcy zakaz wykonywania określonego zawodu, prowadzenia określonej działalności lub wykonywania czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie, a także może orzec przepadek narzędzi lub przedmiotów służących do popełnienia przestępstwa oraz przedmiotów pochodzących z przestępstwa.
(Z dniem 12.12.2014 r. art. 35 odpowiedzialność karna za zabijanie, uśmiercanie lub dokonywanie uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów ustawy albo znęcanie się nad zwierzęciem ust. 4 - w zakresie, w jakim przewiduje odpowiedzialność karną za poddawanie zwierząt ubojowi w ubojni (rzeźni) według szczególnych metod wymaganych przez obrzędy religijne - został uznany za niezgodny z Konstytucją RP wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 10.12.2014 r. - (Dz. U. 2014.0.1794.)
5. W razie skazania za przestępstwo określone w ust. 1, 1a lub 2, sąd może orzec nawiązkę w wysokości od 500 zł do 100.000 zł na cel związany z ochroną zwierząt, wskazany przez sąd.


oraz polecam lekturę:
http://ochronaprzyrody.gdos.gov.pl/file ... 77/IAS.pdf

z niej cytuję (str 16 i niżej)
"NIGDY NIE WYPUSZCZAJ DO ŚRODOWISKA NATURALNEGO ZWIERZĄT I ROŚLIN
AKWARIOWYCH.
Nigdy nie wypuszczaj do środowiska naturalnego zwierząt ani roślin zakupionych do domowego akwarium. Jest to nielegalne i w przypadku większości gatunków ryb oznacza przedwczesną, a często powolną śmierć, ponieważ nie są one gatunkiem rodzimym dla tego kraju. Zwierzęta i rośliny, które przetrwają, mogą stanowić zagrożenie dla środowiska.
W wielu państwach przepisy dotyczące sprzedaży detalicznej wymagają, aby sprzedawane przedmioty były &#8222;zgodne z opisem&#8221;, np. dyrektywa 1999/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 25 maja 1999 r. w sprawie niektórych aspektów sprzedaży towarów konsumpcyjnych i związanych z tym gwarancji. Obecnie stosuje się te przepisy do sprzedaży konsumentom przez firmy. "
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

HIGH_QUALITY pisze:Myslicie ze maja szanse na przezycie w rzece?
.....a potem pływają krokodyle/aligatory w ulicznych kanałach :D , nie w Polszy ofc.
Za rybki nikt nic nie zrobi, ale "trzeba było od razu spuścić je w kibelku, po co fatygować się do rzeki?!" [oczywiście ironia], na przyszłość oddawaj do sklepu zoologicznego...jak będziesz miał pieska/kotka niewygodnego- las to nie jest dobry pomysł, kiedy ptak zacznie przeszkadzać w domu- okno to też niefajny pomysł....
Zablokowany