[60l] Moje pierwsze

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

astoroth
Posty: 6
Rejestracja: 15 maja 2017 12:57
Lokalizacja: Gorzyce

[60l] Moje pierwsze

Post autor: astoroth »

Witam wszystkich forumowiczów
Zaznaczam że jestem tu nowy i zapewne jeszcze nie doświadczony
Chciałbym przedstawić mój baniaczek i oczywiście poradzić się was czy coś zrobiłem nie tak choć już o paru swoich błędach dowiedziałem się niestety po fakcie. Prosiłbym o porady w kwestii ewentualnej przeróbki-zmian, dodaniu nowych roślin, powiększenia obsady

Wymienię co tam u mnie w baniaku piszczy :)
Podłoże - H.E.L.P Advanced Soil PLANTS
Skałki - około 11kg
Filtr - Aquael Fan 2
Grzałka - Aquael ComfortZone FIX 75W
Roślinki:
Lobelia Cardinalis MINI z in vitro
Echinodorus Green Ocelot 4szt z 2szt wiele nie zostało bo liście były od samego kupna gnijące powycinałem je :/
Mały Heniek niestety dojechał do mnie z pognitymi liśćmi posadziłem lecz później stwierdziłem że mi zasyfi wodę nie wiem czy miałem racje. Heńka wsadziłem w ziemie ogrodową w pojemniki i na parapet może coś z niego jeszcze będzie
Rybki:
11szt Neonów czerwonych

Parametry wody:
N03 - 35
N02 - 0
GH - 8
KH - 6
pH - 7,2
CL2 - 0
Szczerze nie znam się na tym i nie wiem czy jest OK czy jakaś lipa

http://www.fotosik.pl/zdjecie/c082ac7009622951
Ostatnio zmieniony 24 maja 2017 19:31 przez astoroth, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Łukasz
Profil 60l natura
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Witam na Akwaforum.
Wstaw proszę zdjęcie akwarium na jakiś serwer zewnętrzny, np. Fotosik i załącz zdjęcia w temacie.

Dla neonów woda powinna być kwaśna. Jakie podejmiesz działania żeby poprawić jej obecny odczyn?

Jakie wymiary ma to akwarium? Dla neonów czerwonych może być nieco za małe.

Jak długo zbiornik dojrzewał?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
astoroth
Posty: 6
Rejestracja: 15 maja 2017 12:57
Lokalizacja: Gorzyce

Post autor: astoroth »

Zbiornik Diversa profilowany przód 60x30x30 - dojrzewał 2 tyg. dawałem bakterie w pigułce do filtra chyba z tetry
O tym jak i czym zmieniać parametry wody jeszcze niestety nie doczytałem :/
Póki co Neonki są jeszcze małe i mają całe akwa dla siebie ale już przez myśl mi przeszło żeby może jednak większy baniak założyć bo miejsca mam sporo tylko pytanie czy podołam i oczywiście czy żona będzie zgodna na większy zbiornik bo jak wiadomo większe koszta :)
Pozdrawiam Łukasz
Profil 60l natura
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

astoroth ogólnie im większe akwarium, tym łatwiej zadbać o stabilność zbiornika. Wiadomo, że koszty większe, ale zakupione z głową, będą służyć lata.

Wbrew pozorom,dostosować parametry wody do rybek, nie jest trudne. Poczytaj w dziale woda,jest tego pełno.

Niestety z żoną musisz sobie sam poradzić :P
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Akwarium jest urządzone tak sobie. Kamienie w niczym się nie mają do środowiska naturalnego neonów. Powodują optyczne ciążenie lewej strony zbiornika.

Neony wymagają roślin pływających i zacienienia.

Kupują ryby nie czytałeś na temat ich potrzeb i wymagań, odnośnie parametrów wody, wielkości zbiornika i jego urządzenia?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
astoroth
Posty: 6
Rejestracja: 15 maja 2017 12:57
Lokalizacja: Gorzyce

Post autor: astoroth »

Powiem tak wystrój akwa chciałem zrobić w stylu iwagumi choć wszystko po kolei psuło mi pomysł raz że akwa profilowane no i chyba za dużo skał wiec musiałem dać je na lewą stronę gdyż filtr dość spory i na długość dotykał podłoża. Jak pisałem wcześniej popełniłem parę znaczących błędów a najgłówniejszy błąd to tak naprawdę nic nie było dobrze zaplanowane, przemyślane odpowiednio - filtr, podłoże, styl wystroju padł razem z heńkiem małym, no i sprzedawca w zoologu doradził neony o których nie wiedziałem w sumie nic bo przecież sprzedawca mi nie powie co mnie czeka co trzeba robić, sprzedał i tyle kasa w kieszeni
Niestety nie czytałem wielu tematów forum przed wieloma decyzjami
Dopiero zaczęło się kiedy gdzieś coś zobaczyłem, przeczytałem i stwierdziłem że chyba coś nie tak zrobiłem.
Stąd założony temat na forum. Chciałbym to wszystko jakoś odratować poukładać, zmienić żeby miało to wszystko"ręce i nogi" pomożecie?
Chyba sytuacja nie jest tak tragiczna?
Pozdrawiam Łukasz
Profil 60l natura
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Po pierwsze wydaje mi się, że musisz podjąć decyzję, czy chcesz te neony i pod nie zbiornik zrobić, czy wolisz je oddać i zrobić akwarium dowolnie do swoich preferencji...wodę masz "na skraju"dopuszczalności, prawdopodobnie wielu się ze mną nie zgodzi i stwierdzi, że woda powinna mieć niższe pH i że zbiornik powinien być większy....[mowa o Twoich neonach]
Jeśli jednak te neony, to ja prawdopodobnie usunąłbym skałki [może niewielką ilość bym zostawił] i dosadził więcej roślin+ na taflę roślinki i koniecznie widziałbym korzenie, może suche liście dębu...
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

astoroth pisze:Chyba sytuacja nie jest tak tragiczna?
No to zależy, bo na forach bywają ekstremiści...
Więc napiszę, co ja bym zrobił na Twoim miejscu.
Rozumiem, że babranie się z podłożem i kombinowanie z dekoracjami niekoniecznie musi być łatwe i przyjemne, ale porozstawiałbym kamienie jakoś proporcjonalnie do wyglądu, aby było inne wrażenie optyczne.
Filtr - jego zasłoniłbym roślinami oraz pozyskałbym nurzańca (taka dłuższa trawa), którego posadziłbym z tylu i drugiego boku (on się rozrośnie z czasem i zasłoni grzałkę). W toń dałbym rogatka, który trochę unosi się przy tafli, więc jakoś by to wyglądało przestrzennie.
Nie chciałbym proponować piachu, ale możesz dosypać jeszcze tego podłoża, aby nie było takie płaskie.

Ale najważniejsze to woda i potem do niej ryby. Nie wiem dlaczego muszą to być neony? Wodę można zmierzyć na twardość i odczyn w sklepie zoologicznym/akwarystycznym i do tego dobrać ryby.
Z reguły woda w kranie jest zasadowa, ale czasem twardości i odczyn są takie, że dają większe możliwości doboru ryb.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
astoroth
Posty: 6
Rejestracja: 15 maja 2017 12:57
Lokalizacja: Gorzyce

Post autor: astoroth »

Nie odpuszczam z neonkami dołozylem 5szt kiryskow spizowych i 2szt ślimaków miltary helmet
krzych_100Wystrój pozmienialem i jutro zamawiam rogatek i nuzanca.Dołożylem mojego henka cuba z parapetu może się przyjmie:)
Parametry wody też sie troche zmieniły N03 25, N02 0, GHZ 8, KH 3, PHP 6,5, CL2 0
Woda z kranu:
NO3 0,NO2 0, GH 8, KH 6, pH 6,8, CL2 0
Biorę wodę na podmiany 50/50 kran/filtr brita
Ocelota przeniosłem bo tam miał za mało cm podłoża i prawdopodobnie przez to gnily liście
http://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/qCzx ... giakWMS8rS
Narazie muszę zostać przy 60l ale napewno zmienię na minimum 100l neony miały by lepiej luźniej
Jest lepiej? Wiem że jeszcze brakuje ale ogarnie się z czasem choć niestety go trochę mało
Pozdrawiam Łukasz
Profil 60l natura
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

astoroth pisze:Jest lepiej?
Jest lepiej:) Postaraj się zdobyć testy kropelkowe na twardości i odczyn - testy na twardości kupuje się same odczynniki (nie jest potrzebna skala barwna), test na odczyn należy kupić cały (oczywiście to sugestia).
Jeśli wierzyć testom paskowym, to woda z kranu nie jest zła i rozszerza to paletę ryb.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
astoroth
Posty: 6
Rejestracja: 15 maja 2017 12:57
Lokalizacja: Gorzyce

Post autor: astoroth »

Testów jeszcze nie mam ale z roślin dorzuciłem nurzańca i rogatka tak jak krzych_100 podpowiadał.http://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/ih60 ... PjJwbdkA_q
Sąsiad zapodał mi 8szt ślimaków na glony bo mam straszny napad brunatnic na szybach i skałkach a te glony na roślinkach to nie bardzo wiem jakie http://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/ih60 ... PjJwbdkA_q
http://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/ih60 ... PjJwbdkA_q
Jutro zamierzam poczyścić szyby podmienić wodę choć w sobote czyściłem i podmieniałem 1/3 wody
Myślę kupić z 5szt otosków może one coś poradzą na te glony zresztą myślałem o nich już dużo wcześniej choć w zoologu odradzano mi a polecano ślimaki military helmet - wziąłem ślimaki które non stop kopią się w podłożu mało co śmigają po szybach czy skałkach jedynie te nowe od sąsiada coś działają choć rezultatów nie widać żadnych :/
Zamówiłem już szyszki olchy mam zamiar umieścić jej za skałkami - nie bedzie ich za bardzo widać
Heńka cube dziś powyciągałem bo zarośnięty glonami brzydko to wygląda i co jakiś czas coś go wyciągało z podłoża
Co o tym myślicie? Możecie coś doradzić bo martwią mnie te glony a restartu nie chciałbym robić bo nie miałbym gdzie rybki przetrzymać na czas restartu
Pozdrawiam Łukasz
Profil 60l natura
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Okrzemki trzeba przeczekać, czyść szyby, kamienie. Podmieniaj wodę, daj czas ślimakom.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
astoroth
Posty: 6
Rejestracja: 15 maja 2017 12:57
Lokalizacja: Gorzyce

Post autor: astoroth »

Wracam po długiej przerwie pisania na forum. Niestety brunatnice ustąpiły tylko chwilowo tzn może parę dni i znów osiadły na skałach mam też malutkie zielone plamki na przedniej szybie i na liściach robią się nitki choć filtr zdlawiony do poruszania tafli wody.Filtr muszę czyścić przy wymianie wody co 4-5dni (woda 50/50 z demi) bo przepływ słabnie a gąbka tak zabita taka mazia jakby z glonów nie wiem czy to normalne. Przeczuwam restart bo wczoraj przed wymianą woda sierdziala może przez to że ampularie złożyły w marchewka jaj na pokrywie usunąłem je i podmiana wody a dziś już tak nie śmierdzi. Udalo mi sie kupic akwa 75x35x40 około 100l full optiwhite za jedyne 160zl i myślę nad przeprowadzka. Znalazłem też filtr aqua nova ncf 1500 z grzałka przepływowa hodor chyba za 200zl nie wiem czy warto czy odpowiedni sprzęt doradzicie? Nie wiem jak zrobić to przeniesienie jak się zabrać:/ chciałbym tym razem zrobić to na spokojnie wszystko zaplanować odpowiednio bez wpadek oczywiście. Prosiłbym o porady z góry dziękuję i pozdrawiam
Pozdrawiam Łukasz
Profil 60l natura
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

astoroth pisze:Filtr muszę czyścić przy wymianie wody co 4-5dni (woda 50/50 z demi) bo przepływ słabnie a gąbka tak zabita taka mazia jakby z glonów nie wiem czy to normalne.
To się czasem zdarza. Gąbka odpowiedniej gęstości przy odpowiedniej obsadzie raczej nie powinna się zamulać, a jeśli tak szybko się zamula, to wskazuje na dużą ilość materii organicznej (?).
astoroth pisze: Przeczuwam restart bo wczoraj przed wymianą woda sierdziala
Jeśli chcesz się przesiąść do większego akwarium, to postaraj się to zrobić jak najprościej. Daj na dno grubszy piach, posadź rośliny zalej wodą i niech to sobie chodzi chodzi. Grzałkę którą masz (75W) zostaw, po co kupować drugą.
Jeśli chcesz pozostawić neony, to oklej nowe akwarium z tyłu i częściowo po bokach czarną samoprzylepną folią matową (filmiki z oklejania na YT).
Daj szyszki, liście i patyki, jakiś korzeń i będzie dobrze, można dodać kilka otoczaków.
Jeśli chcesz dobry filtr, to polecę zwykły gąbkowy corner-jet 04 - jest on zasilany napowietrzaczem, ale gąbkę ma odpowiedniej gęstości (taki filtr przy czyszczeniu tylko wyciągasz i płuczesz, nie ma żadnych przylepców itp).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ