samo dno ;) vol. 2

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Booz pisze:Czytałem w internecie i słyszałem z filmów na You Tube że stosowanie ziemi ogrodowej w akwa grozi wybuchami niestabilnego zbiornika. Co wy na to?
Wiedz, że na YT różni ludzie różne rzeczy wstawiają, czasem mądre, ale czasem też i głupie...
Jeśli chcesz dać ziemię, to daj małą warstewkę i przysyp to drobnym żwirkiem lub poszukaj w marketach piachu firmy ZEW (czasem idzie trafić na worek piachu o grubszej ziarninie, jest to piach rzeczny). Jeśli piach jest "gruby", to daj sam piach, po co kombinować?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Booz pisze:Czytałem w internecie i słyszałem z filmów na You Tube że stosowanie ziemi ogrodowej w akwa grozi wybuchami niestabilnego zbiornika...
Brzmi groźnie:) Moja rada to piach i do tego kulki gliniane JBL pod korzenie roślin typu żabienica, kryptokoryna. Ewentualnie połamane pałeczki nawozowe, po kawałku pod roślinę i dodawane gdy roślina będzie wykazywała niedoboru pokarmu.
Jeśli koniecznie chcesz ziemię to szukaj ziemi do wysiewania, lub do juk/palm.
Nie bierz ziemi uniwersalnej z marketów - zawiera nawozu, a jak wiesz z nawozów można zrobić bombę i wybuch akwa gotowy :)
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Booz pisze:Czytałem w internecie i słyszałem z filmów na You Tube że stosowanie ziemi ogrodowej w akwa grozi wybuchami niestabilnego zbiornika...
Jesli kupisz w sklepie ziemie wzbogacana azotem/fosorem i czort wie czym jeszcze to bedziesz mial zakwit wody oraz problem niestabilnego zbiornika.

Tak samo bedzie jesli zle przygotujesz zbiornik i ziemia bedzie sie ''stykac'' z bocznymi sciankami akwarium.

Tak samo bedzie jesli warstwa zwiru bedzie zbyt gruba, zle przygotowana, ''za cienka''

Tak samo bedzie jak zaczniesz grzebac w podlozu, wyrywac, przesadzac, odmulac i zmieniac co popadnie.

Ludzie gadaja glupoty, powtarzaja mity i niesprawdzone fakty i potem rodzi sie legenda zlej ziemi i problemow. Prawda jest inna, prawidlowo przygotowany zbiornik na ziemi i dbany jest praktycznie bez, glonow, bez problemow, ale to moje zdanie.
Booz
Posty: 62
Rejestracja: 17 maja 2017 18:59

Post autor: Booz »

mark_farina napisałeś że,
" Tak samo bedzie jesli zle przygotujesz zbiornik i ziemia bedzie sie ''stykac'' z bocznymi sciankami akwarium."
"Tak samo bedzie jesli warstwa zwiru bedzie zbyt gruba, zle przygotowana, ''za cienka''
Możesz rozwinąć wątek apropo tych wypowiedzi.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Warstwa ziemi ma sie nie stykac bocznymi szybami, 3cm przerwy od szyb. Ziemia ma miec okolo 3 do 4cm grubosci I ma byc przysypana okolo 5cm warstwa zwiru drobbego lub piaskiem, calosc ma dac okol 10cm. I to wszystko, cala filozofia zbiornika na ziemi. Ziemia z ogrodu albo z lasu bedzie pewna ze zbiornik nie zakwitnie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ja bym dała mniejszą warstwę ziemi, 1-2 cm, nie więcej. Tak poleca D. Walstad i tam mam u siebie od 2,5 roku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Booz
Posty: 62
Rejestracja: 17 maja 2017 18:59

Post autor: Booz »

BARA, to mam rozumieć, że 2 cm ziemi i na to 8 cm piasku, aby było łącznie 10 cm podłoża, tak?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie, ja mam mniej.
Z przodu akwarium podłoża mam około 5 cm, z tyłu około 8 cm. Mniej więcej. W tym nieco ponad 1 cm ziemi.
Warstwy idą tak: na sam spód dałam warstwę żwirku przemieszanego z piaskiem i starym substratem Filtus Floran (takie podłoże wykorzystuję od 8 lat). Na to nasypałam nieco ponad 1 cm ziemi kupionej w kwiaciarni, ale dając margines przy szybach bocznych (ziemia nie dochodzi do szyb). Na to wszystko posypałam żwirek przemieszany z piaskiem i na samą górę sam piasek, który uzupełniam co jakiś czas (podczas odmulania nieco go wysysam).

Akwarium stoi tak od października 2014, rośliny rosną doskonale. Nie stosuję dodatkowego nawożenia.

Nie boję się przesadzania roślin. Nawet jeżeli coś z ziemi przeniknie do wody, to robię większą podmianę i nie mam problemów z glonami.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

No w sumie Bara napisala wszystko tak elegancko, ze nie mozna nie zrozumiec o co chodzi. Natomiast mieszanie piasku/zwiru itd to juz raczej opcja majaca na celu chyba aranzacje stref beztlenowych/tlenowych itd.
Booz
Posty: 62
Rejestracja: 17 maja 2017 18:59

Post autor: Booz »

A tak z gwoli ciekawości . Dlaczego zostawia się 3cm przerwę ziemi, przy ściankach bocznych akwarium?? Bardzo mnie to ciekawi
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Zeby ziemia nie miala bezposredniego kontaktu ze slupem wody.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

I żeby nie miała dostępu do światła.
Booz
Posty: 62
Rejestracja: 17 maja 2017 18:59

Post autor: Booz »

dobrze rozumiem to że ziemia ma się nie stykać z wszystkimi bocznymi szybami czyli: przód, tył i dwa boki, tak?

Początkowo myślałem że jak czytałem że ma się nie stykać z bocznymi szybami. Miałem na myśli z szybą lewego boku i z szybą prawego boku akwaria. :glupek

No i mnie olśniło że to chyba chodzi o wszystkie boki akwaria. przód, tył, lewa i prawa ściana akwarium.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Booz pisze:dobrze rozumiem to że ziemia ma się nie stykać z wszystkimi bocznymi szybami
Stykać się może, ale robi się nieładnie więc usypuje się ziemię tak, aby nie dotykała bocznych szyb.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Booz
Posty: 62
Rejestracja: 17 maja 2017 18:59

Post autor: Booz »

Chciałbym się zapytać jak wam się widzi białe podłożę z piasku kwarcowego, na samą górę, skomponowane z gęstą roślinnością.

Chodzi o to że chce mieć kiryski, więc muszę mieć odpowiednią granulację podłoża. Nigdzie nie umiem znaleźć odpowiedniej granulacji (poniżej 1mm)
podłoża w kolorze ciemnym. Jest tylko (z tego co ja odszukałem w internecie) bardzo drobny piasek kwarcowy w kolorze białym.

Z tego co się orientuje to taki piasek stosuje się w akwariach, ale na takim piasku nic nie rośnie. Pełni funkcję tak jakby "pustyni".

Może macie jakąś alternatywę?
ODPOWIEDZ