Obniżenie pH i KH wody w akwarium 112l

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Obniżenie pH i KH wody w akwarium 112l

Post autor: Malina107 »

Witam,
moja woda z kranu ma takie parametry:
pH około 8
KH 7
GH 10

Aktualnie w akwarium po 2 dniach mam:
pH - około 8 (test Zoolek)
KH 7 - (test Zoolek)
GH 15 - (test Zoolek)


Podłoże to bazalt + piasek. Dodatkowo mam korzeń mangrowca, skorupę kokosa oraz kilka kamieni do przytrzymania korzenia na dnie (okazało się, że był bardzo wyschnięty. Nie sprawdziłem wcześniej i po zalaniu akwarium zaczął wypływać. Kamienie sprawdzałem octem - nie pieniły się).

Dodatkowo przed zalaniem do każdego wiadra 20l dodawałem 2.5ml Aquacid'u - wydaje mi się, że to trochę dużo ale pH spadało po takiej ilości do 7.

Docelowo chcę mieć neona czerwonego, kirysy i ramirezę.
Czy GH powinno być niższe? Nie mogę sobie na chwilę obecną pozwolić na filtr RO. Jak dużo wody demineralizowanej powinienem dolewać co tydzień do podmian? Można obniżyć twardość najzwyczajniej gotując część wody?

Jeżeli chodzi o pH, to samo z siebie podskoczyło mimo Aquacid. Co zrobić?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Malina107 pisze:Kamienie sprawdzałem octem
To sprawdź wodą demineralizowaną. Wyjmij jeden z nich, zostaw na noc w wodzie demineralizowanej i zmierz twardości wody rano (chyba że kamienie masz różnego rodzaju). To samo zrób z bazaltem.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Piasek też może zatwardzać- sprawdź również octem, gotowanie obniży KH, GH niestety niezbyt. Popytaj w zoologach o wodę RO- często sprzedają, u mnie ździercy za litr 80gr chcą :P

a do podmian czytuję, że sporo osób leje pół na pół z kranówką, często ludzie uzupełniają odparowana wodę demineralką
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Tak się robi - wodę z kranu "rozcieńcza" się wodą demineralizowaną, zmniejszając GH, a przy tym KH, ale aby "zmniejszyć" pH potem używa się kwasów. Wodę odparowaną uzupełnia się wodą demineralizowaną, aby nie wpływać na twardości wody w akwarium (dolewasz, dolewasz i w pewnym momencie masz dużą twardość GH).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

Czyli trochę źle zrobiłem przy starcie akwarium, że użyłem tylko kwasu bez wody demineralizowanej.

W niedzielę planuję pierwszą podmianę około 20l. Skoro nie ma ryb, to wlac tam tylko wodę demineralizowaną?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Tak, możesz tak zrobić, ale najpierw sprawdź sobie np. na litrze wody (litr wody z kranu i litr wody demineralizowanej), jakie będą twardości.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

krzych_100 pisze:ale najpierw sprawdź sobie np. na litrze wody (litr wody z kranu i litr wody demineralizowanej), jakie będą twardości.
Teoretycznie stopnie twardości powinny spaść wtedy o połowę, tak?
Co ma na celu ten test?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

O połowę powinna spaść twardość niewęglanowa, a na celu ma to, że zobaczysz jak może zachować się zasadowość wody.
Do KH~4 to tak średnio wychodzi "obniżanie" pH, ale już poniżej 4 stopni idzie łatwo. Próbka wody musi trochę odstać, bo woda z kranu nie ma kontaktu z powietrzem i CO2 w nim zawartym - to jest cel testu.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

Podmieniłem wodę w akwarium 3 dni temu. Wlałem 20l demineralizowanej z obniżonym pH. Po zastosowaniu Aquacidu pH spadło do 6.8.

Wczoraj zrobiłem pomiary wody.
KH po podmianie spadło z 7 do 6
GH to teraz 14
pH znowu skoczyło do około 8.

Mam problem z pH, jak z tym walczyć? Kolejna podmiana znowu deminarelizowaną 20l? Rozumiem, że muszę zbić KH. Czy po podmianie 20l spadek o 1 to nie za mało?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Słabo się znam na chemii, ale ja bez demineralizowanej wody, tylko używając samego kwasu, mimo że to niby nie najlepsza metoda skutecznie obniżyłem pH i KH [ja chcę jak najmniej bawić się w mieszanie]. GH w ogóle mi się nie obniża, ogólnie w tym wszystkim chodzi o to, że dopóki woda twarda to ciężko obniżyć pH- dlatego dajesz demineralkę czy RO i to powinno obniżyć KH i GH [pH również już zmieni wartość ofc.]. Następnie kwasem czy Aquacidem ustawiasz pH jak chcesz oczywiście zachowując ostrożność, bo po pewnej porcji kwasu następują spore skoki pH.
Co do 20l podmiany, może to być po prostu za mało, ale czy tak mało, aby było to niezauważalne?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Odczyn wody obniżamy kwasem, ale najpierw musi zostać zbite KH.

http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=12225
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

Basiu,
Przeczytałem cały temat, który mi podałaś - myślę, że dużo wyjaśnił.

Tak dla pewności podsumuję:
Mam trochę za wysokie KH w akwarium i muszę zejsć jeszcze o jakieś 2 stopnie aby uzyskać 4. Wtedy łatwiej będzie mi regulować pH.
Teraz przy najbliższej podmianie powinienem zmieszać poł na pół kranówkę z demineralizowaną i zbić aquacidem pH? W podanym przez Ciebie temacie jest informacja, zeby aquacidem nie zbijać poniżej 7. Chcę mieć docelowo 7 w akwa (neony, kiryski, ramirezy) a teraz mam około 8. Jest szansa, ze przy tej podmianie uda mi sie skutecznie zejść tym sposobem z KH i ustabilizować pH? Może w środku tygodnia powinienem nadprogramowo dolać z 5-10l samej demineralizowanej do akwa?

Zbiornik ma półtora tygodnia, za drugie tyle chciałbym wpuszczać ryby ale boje się, że nie uda mi się ustabilizować wody...


Edit.
Jeszcze kwestia GH - tutaj mam problem, coś zatwardza wodę, najprawdopodobniej podłoże. Rozumiem, że na to podziała tylko gotowanie wody do podmian albo demineralizowana?
Krzysztof pisał, że to w zasadzie rybom nie szkodzi, ale w wymaganiach wodnych ryb podawany jest stopień GH, który powinien być niższy od tego w moim baniaku. Nie wiem co mam o tym myśleć.
ODPOWIEDZ