[112l] Pierwsze akwarium

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

[112l] Pierwsze akwarium

Post autor: Malina107 »

Cześć,
poniżej zdjęcia mojego pierwszego akwarium:
- wymiary standardowe 80x35x40
- pokrywa 2x24W T5
- filtr TurboFilter 1000
- grzałka 100W


Tak na prawdę nie specjalnie mi się podoba. W głowie trochę lepiej to sobie wyobrażałem.
Może jakieś propozycje zmian aranżacji lub roślin?
(Nie zwracajcie uwagi na kamienie na korzeniu; wyjście tymczasowe z wiadomych przyczyn)




Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 30 maja 2017 19:01 przez Malina107, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę popraw tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Galeria.

Czy znasz parametry wody?
Jak długo akwarium już stoi?
Lewa strona zbiornika jest optycznie cieższa niż prawa. Może pomyśl na jakimś korzeniem po prawej, żeby to wyrównać.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

Akwarium wystartowało w sobotę późnym wieczorem więc liczę 3 dni.

Parametry wody z kranu:
test JBL 6w1
- pH około 8
- KH 7
- GH 10

Parametry wody ze wczoraj (drugi dzień):
pH - około 8 (test Zoolek)
KH 7 - (test Zoolek)
GH 15 - (test Zoolek)

Parametry wody z dziś:
test JBL 6w1
- NO3 - 15 mg/l
- NO2 - 0 mg/l
- GH - około 10
- KH - 6-7
- pH - 7.4

test Zoolek
- pH - 6.8
- GH - 16
- KH - 6

bimbrownia zaczęła działać od wczoraj 24h.

Uważam, że test 6w1 jest bardzo poglądowy i można nim badać co najwyżej zachowanie wskaźników góra-dół; strata pieniędzy.

Chyba któryś z kamieni zatwardza mi wodę, sprawdzę w weekend woda demineralizowaną zgodnie z sugestią krzychu_100. Na razie sprawdzałem octem i było ok.



Dzięki za sugestię co do aranżacji, zastanowię się nad dodatkowym korzeniem ale szczerze, to myślałem bardziej nad wykorzystaniem kamieni, które trzymają obecny korzeń albo zakup dużego kamienia Gnejs - kora kamienna lub smoczy kamień, który chyba lepiej będzie pasował do piasku.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Malina107 pisze:Tak na prawdę nie specjalnie mi się podoba. W głowie trochę lepiej to sobie wyobrażałem.
Może jakieś propozycje zmian aranżacji lub roślin?
Na końcowy efekt musisz i tak poczekać 3-5 miesięcy. Co do samego wystroju. Masywny korzeń pomniejsza optycznie akwarium - do spółki ze żwirem, na którym stoi. Rogatek nie jest rośliną, którą opłaca się sadzić w podłożu, podobnie moczarka. Najlepiej sprawdzają się puszczone luzem na taflę. Na rośliny do zasłonięcia filtra i przebijającej białej ceramiki lepiej użyć limnofilę lub nadwódkę - posadzone gęstą kępą w podłożu pod kątem ~75°. Odbiją i po kilku tygodniach zasłonią częściowo sprzęt.

Ułożenie kamieni, dwa podłoża, kokos z okrągłą dziurą - to wszystko krzyczy 'zrobione przez człowieka'. Ludzkie oko jednocześnie nie przepada za dekoracjami robionymi od linijki. W polskim internecie żałośnie mało jest informacji o zasadach aquascapingu, niemniej możesz zerknąć szukając haseł takich jak "Golden Rule" czy "Rule of Thirds".

No i na sam koniec zmora moich własnych baniaków - nawał gatunków roślin. Na przestrzeni 80x35cm, czyli ~0,28m2 posadzenie więcej, niż 5 gatunków wyraźnie różniących się od siebie roślin spowoduje, że oglądajacy akwarium będzie mieć problem ze skupieniem się na czymkolwiek :P W mojej 112l mam 3 gatunki zwartek, do tego dowaliłem mech skrzydlik, żabienicę i coś tam jeszcze. Chaos. Irytuje mnie to, ale szkoda mi zielska rzucać na kompost, więc trzymam. Nie popełniaj tego samego błędu na samym początu - wybierz sobie 1 gatunek na pierwszy plan, 1 na środek, 1 na 3 plan i 1-2 gatunki epifitów. Starczy Ci, bez obaw. Rozrzuć trochę kamienie, niech sprawiają wrażenie ułożonych przez siły natury, a nie ludzką rękę.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Malina107 pisze:Tak na prawdę nie specjalnie mi się podoba.
Przypomina mi się swoje pierwsze akwarium, w którym wszystko było dokładnie przemyślane, a wyszło tak sobie :)
Ja tylko dodam od siebie, że jeśli układam patyki, korzenie i kamienie, to staram się je ułożyć tak, aby:
- optycznie miało to jakiś ład i równowagę,
- korzenie były stabilnie ułożone (by przy odmulaniu nie przewracały się, oraz można było wężykiem w razie czego wszędzie dotrzeć).

Jedna rzecz mnie jakoś tak razi - krzyczące tło. Całkiem inny klimat byłby, gdyby tło było czarne.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

krzych_100 pisze: Jedna rzecz mnie jakoś tak razi - krzyczące tło. Całkiem inny klimat byłby, gdyby tło było czarne.
Miałeś rację, tło zmieniło wygląd akwarium diametralnie.

Obrazek Obrazek


Zastanowię się jeszcze nad zmianą roślin (wyjęciem/dodaniem) lub innego ich rozmieszczenia. Z prawej strony wrzucę dużą skałę albo drugi, mniejszy korzeń.
Skorupa akwarium zarośnie bardziej mchem i będzie to lepiej wyglądało.
Dodatkowo, chcę pokierować mech tak, żeby obrósł kamienie oddzielające piach od bazaltu.

Martwi mnie tylko to, że GH wzrasta o jeden stopień na dobę, najprawdopodobniej to któryś z kamieni, w weekend zrobię test wodą i wszystko będzie jasne.

I jeszcze jedno: na tafli wody tworzy mi się kożuch - czy to normalne, czy muszę jakoś z tym walczyć?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Malina107 pisze:Skorupa akwarium zarośnie bardziej mchem i będzie to lepiej wyglądało.
Dodatkowo, chcę pokierować mech tak, żeby obrósł kamienie oddzielające piach od bazaltu.
Tym się nie przejmuj, to kwestia czasu.
Malina107 pisze:Martwi mnie tylko to, że GH wzrasta o jeden stopień na dobę,
A tym się przejmuj, bo trzeba znaleźć przyczynę.
Malina107 pisze:I jeszcze jedno: na tafli wody tworzy mi się kożuch - czy to normalne, czy muszę jakoś z tym walczyć?
Wystarczy poczekać, akwarium w trakcie "dojrzewania" - różne rzeczy mogą się pojawiać.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

Wiecie może co się dzieje z tymi roślinkami, z których chciałem zrobić trawnik? Liście robią się przeźroczyste i odpadają.
Obrazek Obrazek


krzych_100 pisze:
Malina107 pisze:Martwi mnie tylko to, że GH wzrasta o jeden stopień na dobę,
A tym się przejmuj, bo trzeba znaleźć przyczynę.
Swoją drogą pisałeś, żebym sprawdził również podłoże. Czy bazalt lub piasek mogą zatwardzić wodę? Jeżeli tak wskaże test, to będę musiał zmieniać podłoże?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Malina107 pisze:Jeżeli tak wskaże test, to będę musiał zmieniać podłoże?
Poczekaj i sprawdzaj po kolei kamienie. O ile GH może jakoś nie przeszkadza rybom, o tyle pilnuj pH/KH.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

GH przestało wzrastać, możliwe, że robiłem zbyt niechlujnie poprzednie testy. Pod tym względem temat zamknięty.


Co to za osad, widoczny na zdjęciach? Zbiera się na liściach roślin, korzeniu, grzałce i filtrze. Na pewno jest tego pełno na podłożu, chociaż na oko nic nie widać.
Obrazek Obrazek Obrazek
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Post autor: Malina107 »

Dodatkowo dziś zauważyłem zielony nalot na piasku.
Co to za glony?
Obrazek
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Opcje w tym stadium są dwie. Szykuje Ci się trawnik z zielenic, albo masz cyjanobakterie. Raczej życzę pierwszego.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Mysle ze skonczy sie na zielenicach, przez jednych uwazanych za objaw ''zdrowego akwarium''.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Malina107 pisze:Dodatkowo dziś zauważyłem zielony nalot na piasku.
Tak, w "świeżym" akwarium może się coś takiego pojawić, trzeba po prostu poczekać.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Malina107 i jak z tym osadem? Też mam świeży pierwszy zbiornik i dzisiaj zauważyłem również te ustrojstwo...sam zniknął, czy cokolwiek robiłeś z tym?
ODPOWIEDZ