[112l] ;;;;;-----------------> by MarJan

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Potrzebuję waszej pomocy. Myślę, że zaatakowały "mnie" cyjanobakterie. Od czasu, gdy prętniki się tarły nie usuwałem pływającej wgłębki i rzęsy, by ich nie denerwować, by narybek miał dobre schronienie, wynikiem tego akwarium zrobiło się ciemniejsze, klimatyczniejsze, cała tafla wody nie była jednak zakryta, ale ruch wody po tafli można powiedzieć zamarł. Niestety był to błąd, bo początkowo na roślinach pływających pojawiły się ciemne gluty, które normalnie wraz z roślinami utworzył taki placek, później glutki zaczęły pojawiać się na innych roślinach, w końcu usunąłem praktycznie wszystko, zrobiłem sporą wycinkę, narybku nie ma...
Teraz nie wiem co w sumie robić, zmiany mogą też być spowodowane nawozami, lałem potas i magnez raz w tygodniu [jednorazowo żelazo było].

Obecny stan pokażą zdjęcia, postarałem się , aby tafla wody była w miarę wolna i żeby cyrkulacja była. Glutki pokrywają brzegi roślin i mech, bąblują co oznacza, że wynieść się nie zamierzają...czy usuwać mechanicznie wszystko, czy jakoś inaczej zawalczyć?
Fotki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Podrzuc pelny opis wody. Takie regularne podawanie np, potasu/magnez moze doprowadzic do kumulacji i blokady innych zwiazkow. Jesli je mierzysz i sa braki to okej, ale magnez jest pierwiastkiem, ktorego raczej nie brakuje natomiast z potasem trzeba uwazac. Jak dlamnie to rosliny przeprowadzaja fotosynteze i sa bable, czesto tak jest po sporej podmianie wody, co pozniej mija.

Natomiast po Ludwigi widac ze sie juz meczy. Bez parametrow NPK, pH, GH nie mozna nic powiedziec.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Niestety nie mam testów na te wszystkie związki i na własne życzenie ryzykowałem, wyraźnie nadwódce ciągle czegoś brakuje i na chybił-chybił podawałem to co uważałem, dawki wcześniej są wypisane w tym temacie. Obecnie mechanicznie usuwam te gluty, które może ciężko zobaczyć na zdjęciach. Nie będę już bawił się w nawożenie po za kulkami, jak nadwódce odechciewa się żyć u mnie w zbiorniku to trudno, zastąpi się inną rośliną...bo pozostałe jakoś dają radę. Z testów:
pH 6,5~7
GH 28
KH 4
NO2 0
NO3 20
Cholewa twardości dziwne jakieś, możliwe że testy się zepsuły? Trzymam je w lodówce i dzień przed mierzeniem wyciągam, aby miały temperaturę pokojową...
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

NO3 jest wg mnie idealne, gdybys dopasowal do tego Fosfor na poziomie 0.2 do 0.3mg/l to nie powinno byc glona na horyzoncie. Sam juz wiesz ze lanie czegos na oko zle sie konczy, przy tych roslinach kulka JBL'a raz na 6-8 miesiecy zalatwi sprawe :)
puszek225
Posty: 107
Rejestracja: 15 lip 2015 10:00

Post autor: puszek225 »

A nie powinno byc czasem fosfor do azotu w skali 1:10 ? Wedlug mnie za duzo azotu i za mało fosforu. Obniz azot do 10 wrzuc fosfor na początek na 0.5, później dąż do 1 mg\l.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

puszek225 pisze:A nie powinno byc czasem fosfor do azotu w skali 1:10 ?.
Oczywiscie ze tak powinno byc, ale tak podaje sie ksiazkowy stosunek NPK i jest jedynie generalna i ogolna wskazowka na temat parametrow wody. Wg mnie to jakie stosunki NO3 do PO4 powinny panowac w zbiorniku zaleza od obsady, ilosci roslinnosci oraz filtracji. U MarJana jest bardzo duzo roslin i gesto wiec wyzsze NO3 bedzie z korzyscia dla roslin i na pewno jest przez rosliny konsumowane. Trzymanie NO3 w okolicach 10mg/l lub nawet ponizej przy braku kontroli PO4 doprowadza wiekszosc zbiornikow do restartu i z doswiadczenia powiem ze wieksze ryzyko glona mamy w momencie kiedy NO3 nam spada z jakiegos powodu. Mialem zbiornik gdzie bylo NO3 na poziomie 50mg/l przy suplementacji PO4 i glona nie bylo, natomiast w momencie kiedy NO3 spadlo ponizej 5mg/l, a PO4 nadal bylo na niezmiennym poziomie bo przeciez ryby srac nie przestana to doszlo w tym momencie do wysypu nitek glownie zielonych.

Nawozenia bez testow mozna sie nauczyc, np poprzez obserwacje roslin, wody i sprawdzanie zapachu, ale rowniez przez monitorowanie zielenic i stopnia zapylenia szyb i to wlasnie szyby wg mnie sa takim zwiastunem klopotow w zbiorniku, bo prawie zawsze zielenice pojawiaja sie pierwsze, a zaraz za nimi nitki ale wtedy jest juz za pozno.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Czy Twoje Neony Czarne też tańczą?
Obrazek
[126L] Dżungla
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

nie zauważyłem, aby tańczyły, może jestem mało finezyjny by widzieć takie rzeczy:P

Drobna aktualizacja....gluty wynoszą się ze zbiornika, najbardziej pomogła spora podmiana plus dwa dni ciemności zupełnej w zbiorniku.

Jesień za oknem i naszło mnie nawiązać delikatnie do aury...
Obrazek
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Dziki gąszcz :)

Neony (Innesa też) wykonują synchroniczne, błyskawiczne skoki „w nadprzestrzen”. Skaczą tak po kilka centymetrów. Ruchy rozłożone są na planie walca i są skierowane częściej ku gorze, znaczy w kierunku wznoszącym wzdłuż wirtualnego boku walca - komina. Podążając za sobą „tańczą” dwie, czasem kilka rybek. Wyglada to bardzo ładnie, szczególnie z powodu synchronizacji skoków kilku osobników na raz. Hipnotycznie niemalże.
Obrazek
[126L] Dżungla
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Oj, moje "czarnulki" najbardziej synchronicznie pływały na samym początku, kiedy były nowe, wystraszone, kiedy rośliny były jeszcze niskie i praktycznie tafla odkryta...wtedy to trzymały się ściśle wszystkie- teraz to wszystkie razem można zobaczyć tylko rano jak wstaje dzień i podczas karmienia :lol: , a tak każda sobie...
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Nie chodzi mi o pływanie w stadzie, ławicy z powodu strachu, zagrożenia itp. To kompletnie coś innego.
Najbardziej przypomina mi to zaloty.
Obrazek
[126L] Dżungla
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Hej wszystkim. Troszkę wygląd się zmienił za sprawą Echinodorus Izabela, ponadto do obsady dołączyły tęczanki neonowe, niestety tylko 3szt. :/
Do sklepu zamiast nich dostarczono tęczanki trójpręgie [niby jako neonowe miały być], a te 3 szt. zostały jeszcze z późniejszego zamówienia...cóż muszę poczekać jeszcze na swoje kolejny tydzień.
Kupiłem również dodatkowy filtr fluval 206. Chcę z niego zrobić "biologa", a moja kaskada ma zostać "mechanikiem". Głowię się nad prefiltrem do fluvala, bo raczej jakąś "firankę" zastosuję, aby do biologa zaglądać tak raz na pół roku :mrgreen: , co byście użyli jako prefiltr?
Tradycyjnie fotki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 12 lis 2017 12:12 przez MarJan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Niema co wywarzac juz otwartych drzwi. Kup wate dwie gumki recepturki i owin wate na wlocie i zabezpiecz gumkami. Zmienaj wate co tydzien/dwa. Najlepsza opcja i masz pelna kontrole.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Dziękuję- super porada :D , a nie jakieś rajstopy :roll:
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Takie tam przeganianie się tęczanek...wpuściłem dziś kolejnych parę, niestety sporo mniejszych i nagrałem pierwszą reakcję:
https://www.youtube.com/watch?v=28jvCr4 ... e=youtu.be
ODPOWIEDZ