Więdnięcie roślin

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Miyuki
Posty: 7
Rejestracja: 05 cze 2017 9:12

Więdnięcie roślin

Post autor: Miyuki »

Na innym forum nie uzyskałam uczciwej pomocy więc może ktoś tu poradzi :)
Od 2 tygodni moje akwarium przechodzi proces dojrzewania środowiska, był przeprowadzany remont ze względu na wymianę ziemi i roślin. Problem wygląda następująco: posadziłam mało wymagającą, sprawdzoną już przeze mnie wcześniej roślinke bacope karolińską ale po kilku dniach zauważyłam straszne więdnięcie jej liści, wytrąca się z nich zieleń. Co może być przyczyną?
ziemia jest nawożona od górnie już, niedoboru żelaza nie stwierdziłam. Oświetlenie to szereg małych ledów, założonych pod pokrywą, poziom oświetlenia to ok. 0.4 w/L. roślinki umieszczone są bezpośrednio w jasno oświetlonym miejscu więc nie ma zaciemnienia. Po za bacopą mam jeszcze dwa echinodorusy i z nimi nie ma zupełnie żadnych problemów.
Czy może to być jednak brak jakiegoś mikro?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Miyuki pisze: ziemia jest nawożona od górnie już,
nie rozumiem tego stwierdzenia. Używasz ziemię w akwarium pod żwirkiem/piaskiem? Co jest podłożem?

Jaka jest barwa światła? Jak moc (konkretnie)? Czy oświetlenie było zmieniane?
Bacopa ma duże wymagania świetlne. Rosła wcześniej w tym akwarium, a teraz nie rośne? Została dokupiona?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Miyuki
Posty: 7
Rejestracja: 05 cze 2017 9:12

Post autor: Miyuki »

Od górnie to znaczy, że ta ziemia jest już fabrycznie nawożona czyli kupiona gotowa z nawozami. Dokładnie to Aquaart substrat, żadnego piachu i żwirku nie ma.
Bacopa ma duze wymagania? dziwi mnie te stwierdzenie bo ja się z tym nie zgodzę, to cieniolubny gatunek, każdy ją poleca na słabsze oświetlenie i kiedyś miałam ją pod gorszym światłem i było wszystko w porządku.
Kupiona normalnie w jednym pęku, nie była przesadzana, jest od poczatku startu baniaka. Światło białe (zimne), wartość podałam wyżej.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Miyuki byloby fajnie zobaczyc zdjecie tej Bacopy zanim sie cokolwiek powie. Tak masz racje Bacopa nie potrzebuje duzo swiatla i 0.4W/L w zupelnosci jej starczy.

Czy ta roslina przed posadzeniem byla wczesniej w twoim zbiorniku czy przyszla ze sklepu i po posadzeniu padla?
Miyuki
Posty: 7
Rejestracja: 05 cze 2017 9:12

Post autor: Miyuki »

Tak jak pisałam nie jednokrotnie wyżej NIE była przesadzana, bacopa jest od początku startu akwarium czytaj: tak, kupiona w sklepie i zaczęła wiednąć kilka dni po posadzeniu do ziemi. Pochodzi z uprawy podwodnej, to nie jest żadne syficzne in-vitro.

Zdjecia niestety nie dodam bo wyskakuje mi informacja ze osiągnelam juz limit załącznikow nie wiem dlaczego choc nigdy jeszcze nie wrzucalam tutaj zdjec.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zdjęcia załącz na serwe zewnętrzny np. na Fotosik i podaj nam linka.

Bacopa ma wymagania świetlne odnośnie mocy i barwy światła. LEDy są stosowane od zawsze w tym akwarium? Rozumiem, że bacopa rosła w nim już wcześniej, ale w innym podłożu, a problem się zaczął po zastosowaniu ziemi i substratu?

Cały czas nie bardzo rozumiem: masz zastosowany jako podłoże substrat, a w nim dałaś dodatkowo warstwę ziemi? Nawożonej? Co to za ziemia? Nie boisz się, że przy luźnym substracie ziemia będzie mogła mieć kontakt ze słupem wody? Czemu ziemia nie jest przysypana piaskiem?

Przepraszam za te pytania, ale z Twoich wypowiedzi nie wynika nic konkretnie.

Możesz mi podać barwę światła w K?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Powerride
Posty: 79
Rejestracja: 17 mar 2017 10:27

Post autor: Powerride »

Może to pomoże:
treść usunięta

Proszę podaj źródło tego zdjęcia. MOD BARA

[color=redEDIT 22.06.2017: ]prosiłam Cię na pw żebyś podał źródło tego rysunku, złamałeś prawa autorskie, treść usuwam. MOD BARA[/color]
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Wg mnie kupilas rosline I ona teraz sie adaptuje do twojego zbiornika, tj swiatla I wody itd. To ze rosly ci dobrze wczesniej nie znaczy ze nowe rosliny tego samego gatunku tez Beda, bo przyszly z innych warunkow w inne I musza sie dostosowac do nowych. Daj jej 2tyg Na start.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Cały czas nie bardzo rozumiem: masz zastosowany jako podłoże substrat, a w nim dałaś dodatkowo warstwę ziemi? Nawożonej? Co to za ziemia? Nie boisz się, że przy luźnym substracie ziemia będzie mogła mieć kontakt ze słupem wody? Czemu ziemia nie jest przysypana piaskiem?
Autor napisał, że nie ma piasku i żwiru. Posiada aktywne podłoże, które w gruncie rzeczy jest wzbogacajną, granulowaną ziemią jak większość aktywnych podłoży.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Więdnięcie roślin

Post autor: BARA »

Miyuki pisze: Od 2 tygodni moje akwarium przechodzi proces dojrzewania środowiska, był przeprowadzany remont ze względu na wymianę ziemi i roślin. Problem wygląda następująco: posadziłam mało wymagającą, sprawdzoną już przeze mnie wcześniej roślinke bacope karolińską ale po kilku dniach zauważyłam straszne więdnięcie jej liści, wytrąca się z nich zieleń. Co może być przyczyną?
ziemia jest nawożona od górnie już, niedoboru żelaza nie stwierdziłam. Oświetlenie to szereg małych ledów, założonych pod pokrywą, poziom oświetlenia to ok. 0.4 w/L. roślinki umieszczone są bezpośrednio w jasno oświetlonym miejscu więc nie ma zaciemnienia.
Czyli:
definicja "ziemia" oznacza użyte podłoże w akwarium, które jest po prostu substratem, a nie ziemią samą w sobie?
W jaki sposób obliczono poziom oświetlenia na 0,4W/l skoro w przypadku LEDów nie da się tego przeliczyć (inny strumień świetlny niż w świetlówkach)?
Jaka jest barwa światła wyrażona w Kelvinach?
Bacopa jest nowa, kupiona w sklepie i dopiero co posadzona w akwarium, a definicja "posadziłam mało wymagającą, sprawdzoną już przeze mnie wcześniej roślinke bacope karolińską' oznacza, że kiedyś już miałaś do czynienia z tym gatunkiem roślin? I kiedyś w innych warunkach bacopa dobrze rosła w twoim akwarium?

Moim zdaniem problem jest w oświetleniu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Więdnięcie roślin

Post autor: mark_farina »

BARA pisze:Moim zdaniem problem jest w oświetleniu.
Przyznam szczerze ze nie widzac zdjecia tej biednej gnijacej rosliny oraz fakt ze dopiero co ''wpadla do zbiornika'' obstawianie swiatla jako glowny problem to lekko mowiac taki troche strzal na chybil-trafil.

Zreszta takie ziele jak Bacopa to rosnie zawsze, wszedzie i nie marudzi jak mam byc szczery wiec moze to byc tez prowokacja :lol:
Miyuki
Posty: 7
Rejestracja: 05 cze 2017 9:12

Post autor: Miyuki »

Panowie, ale ja wyraźnie napisałam, że akwarium ma juz 2 tygodnie, a bacopa zaczela więdnąć po prostu już po kilku dniach od posadzenia.
Ale, że jaka prowokacja??? ja zwyczajnie podaje problem, nie wymyślam dla jaj....

markfarina, no właśnie, ale mam wrażenie, ze to nie światło a brak jakiegoś mikro. W sieci gdzies pisali, że brak potasu objawia się takimi liśćmi ale chcę poznać też inne opinie.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Korzenie byly ciete przy sadzeniu? Miala korzenie? Skad wiesz ze brakuje jej mikro? Robilas pomiary mikro/makro, jaki jest stosunek NPK, pH, temp wody? No zapodaj foto :mrgreen:
Miyuki
Posty: 7
Rejestracja: 05 cze 2017 9:12

Post autor: Miyuki »

Nie wiem ja tak sobie rozkminiam po prostu xD nie miała korzeni no bo sadzonki ze sklepu rzadko kiedy mają, więc czekam aż sie dopiero ukorzeni.
Żadnych z tych parametrów co podałeś nie znam, nie posiadam na nie testów. Tylko wiem jak pisałam w 1 poscie stan żelaza i azotynów.

Ok próba druga wrzucania zdjęcia xd https://www.easypaste.org/file/SQeUzg8d/sc.jpg?lang=pl
inaczej wrzucić nie umiem.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

No wiec jesli nic nie wiesz to zostaw je na 2tygodnie same sobie, niech wypuszcza korzenie i zobaczymy co z nich wyjdzie. To normalne ze marnieja, ale pownny sie opamietac.
ODPOWIEDZ