[98l] Akwarium 98 l. Kiryski Panda 8 sztuk.

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Linkujesz do danio perłowego, a nie do "rosbory Galaxy" :P Nie kaleczmy i tak nieźle poharatanej terminologii.
Brzanek
Pomocnik
Posty: 451
Rejestracja: 22 lut 2016 12:58
Lokalizacja: Ząbki

Post autor: Brzanek »

Przecież to ta sama ryba.
Nie bardzo rozumiem.
Najpierw piszesz, że nie ma takiej ryby, a za chwilę nie widzisz jej nazwy.
O co na tym forum chodzi?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Jeśli napiszę twój nick Bshanek zamiast Brzanek to to samo? Czy może jakiś inny użytkownik?

To był żart ze strony Dhuz, który miał cię skłonić do znalezienia błędu. Jakbyś nie zauważył emotki z językiem ;P
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Brzanek pisze:Przecież to ta sama ryba.
Nie bardzo rozumiem.
Najpierw piszesz, że nie ma takiej ryby, a za chwilę nie widzisz jej nazwy.
O co na tym forum chodzi?
Nie ma takiej ryby, jak "Rosbora Galaxy"

Jest danio perłowy, któremu oprócz nazwy polskiej wyrobiły się nazwy handlowe jak mikrorazbora/microrasbora galaxy. O ile nazywanie tego mikrorazborą odnosi się do tej ryby, to przekręcanie tego na 'rosborę' już kaleczy nawet mowę handlową :P Dbajmy, by Polacy nie hodowali ryb takich, jak 'rosbory', 'głupiki', neonki 'inessa', tylko razbory, gupiki i neony Innesa. Już mamy plagę poprzekręcanych nazw. Nie pamiętam, by 15 lat temu choć raz rzuciła mi się w sklepie w oczy "razbora" albo co gorsza "rosbora".
Ostatnio zmieniony 18 cze 2017 19:04 przez Dhuz, łącznie zmieniany 1 raz.
Brzanek
Pomocnik
Posty: 451
Rejestracja: 22 lut 2016 12:58
Lokalizacja: Ząbki

Post autor: Brzanek »

Dhuz pisze: Nie kaleczmy i tak nieźle poharatanej terminologii.
To miało być śmieszne?
Błąd - literówkę - zobaczyłem od razu.
Pozdrawiam
geronimo
Posty: 34
Rejestracja: 12 cze 2017 13:30

Post autor: geronimo »

Z serca przepraszam za błąd w nazwie Razbora. Postaram się na przyszłość zwracać baczniejszą uwagę.


PS przecież można zrobić właściwości wody wspólne dla Razbory Galaxy oraz dla Kiryska Pandy. Wg jednej ze stron opisującej ryby akwariowe wymagania to:

Kirysek Panda:
21-24 'C
6,5-7,5 pH
1-12 'dGH

Razbora Galaxy:
22-27 'C
6,5-7,5 pH
5-15 'dGH

dlaczego więc niby nie można ich trzymać razem? a może tam jest błąd?
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

To nadal nie jest Razbora.

Nie wiem, jakiego źródła używasz, ale warunki skrajne są dla ryb długoterminowo szkodliwe. Kiryski pandowate żyją w wodach kwaśnych i bardzo miękkich, w dodatku w naturze nie ma u nich zbyt wiele roślinności i jest chłodno, a woda nieraz jest zabarwiona garbnikami. U danio perłowego mamy wodę umiarkowanie zasadową, miękką do średnio twardej, żyje on w roślinności i ma słabą tolerancję na większe ilości garbników.

Podsumowując - chcesz, to łącz. Ja na tej samej zasadzie 'zakresów' łaczyłem za dzieciaka gupiki z neonkami. Bo przecież hodowlanki super silne, przystosowane do kranówki, w dodatku zakresy też się zgadzały według książki. Tylko jakoś krótko mi te neonki żyły potem, a gupiki miały się wyśmienicie na wodzie, która była w ich optimum, a skrajna dla neonów ;)
geronimo
Posty: 34
Rejestracja: 12 cze 2017 13:30

Post autor: geronimo »

Dzięki za odpowiedź. Nie chciałbym zrobić rybkom krzywdy. Rozumiałem te skrajne granice jako zakreślone w komforcie życia tych rybek, a tu się okazuje, że to granice egzystencji. W takim razie poszukam czegoś innego do kirysków :(
ODPOWIEDZ