Brązowe plamy na liściach

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Malina107
Posty: 160
Rejestracja: 08 maja 2017 22:06

Brązowe plamy na liściach

Post autor: Malina107 »

Witam,

na liściach niektórych moich roślin pojawiają się brązowe plamy widoczne na zdjęciach poniżej. O czym mogą świadczyć?


Akwarium ma praktycznie 3 tygodnie, jutro albo w sobotę będę wpuszczał pierwsze ryby.
Podłoże to żwir (bazalt) i piasek + kulki gliniano-torfowe BluLine

Świecę 8,5h na dobę 2x24W T5

Obrazek Obrazek

EDIT. Dodatkowo bimbrownia chodzi 24h
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Wygląda na niedobory fosforu. Możesz sprawdzić testem PO4. Na razie bym nic nie robił bo jak wpuścisz obsadę PO4 pójdzie w górę i pewnie problem rozwiąże się sam.

Pozdrawiam
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jaki jest litraż i wymiary tego akwarium? Czemu świecisz tyak krótko, a jednocześnie podajesz CO2? Przecież przy niepełnej czasowo fotosyntezie rośliny go nie przerobią.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

BARA litraż to 112. Świeci jeszcze krótko bo pewnie zaczął od 6 godzin i zwiększa czas stopniowo. CO2 jest z bimbrowni w akwarium bez obsady, nawet jak tego nie przerobią, w co wątpię, to co z tego?
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dzień tropikalny ma 12 godzin i tyle powinno być włączone oświetlenie nad akwarium. Moim zdaniem 8 godzin to za krótko. Nie jestem zwolennikiem stopniowania czasu świecenia, nigdy tak nie postępowałam i nigdy nie miałam problemów z glonami.

Rośliny w świeżym akwarium się aklimatyzują. Żabienice podobnie jak kryptokoryny mogą wymienić liście przystosowując się do nowych warunków. Być może ten proces widać teraz.

Jak napisał mój pierwszy przedmówca: wiele się okaże po wpuszczeniu obsady.
Ale czas świecenia radzę zwiększyć.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Ja bym do momentu wpuszczenia ryb nic nie dodawal do wody, po tygodniu parametry sie zmienia drastycznie i zacznie sie pytanie skad te glony? Swiatlo ustaw na 10h i tak sobie mysle ze jak korzenie zabienicy nie byly przyciete przy sadzeniu to bedzie sie biedak meczyc co widac :)
ODPOWIEDZ