[25] ~MiniMini~ Dobór Mikroroślinek do Mikroakwarium

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zomiren1
Posty: 22
Rejestracja: 22 lip 2015 9:46

[25] ~MiniMini~ Dobór Mikroroślinek do Mikroakwarium

Post autor: zomiren1 »

Witam.
Podwodny świat... Wkręciłem się. W domu stoi już parę lat baniaczek 140l
Przyszedł czas i możliwość postawienia baniaczka w pracy na biurku.
Mam już 40x25x25 w domu, na dno substrat JBL AQUABASIS i JBL MANADO, grzanie jest, filterek też jest, kawałek korzenia całkiem sporego jak na ten zbiornik też się znajdzie.
Jeśli chodzi o światło... to jest w pokrywie cos takiego jak leddy tube 6W.

Do sedna!
Do takiego MiniMini baniaczka z takim "oswietleniem" (mam mieszane uczucia co do tego leddy)przydałyby się małe roślinki.

Zastanawiam się nad takimi roślinkami/zestawem: Hygrophila pinnatifida, Pogestemon Helferi, Lotos bananowy, TRIANGLE MOSS, WEEPING MOSS

Co proponujecie? Co sugerujecie?
Czy uda mi się kawałek trawniczka uchodować przy tym świetle (ew. z CO2 w płynie)? jeśli tak to z jakich roślinek?
Pozdrawiam
zomiren1
jest: [72] od połowy 2022 ----->>> http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?p=251446#p251446
było: [25] od lipiec 2017; [140] od sierpień 2015
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Siema

Pogestemon Helferi bym chyba raczej odpuscil przy tym swietle. Z trawnika polecam: Hydrocotyle sp japan, Staurogyne repens, ktore beda rosnac, aby sie zagescily potrzeba im wiecej swiatla, natomiast przy jego niedoborze beda rosly w gore i trawnik moze nie wygladac okazale.
Awatar użytkownika
zomiren1
Posty: 22
Rejestracja: 22 lip 2015 9:46

Post autor: zomiren1 »

Hydrocotyle sp japan wygląda całkiem ciekawie i zaczynam sie nad nim zastanawiac ale czy to swiatło wystarczy? jak szukałem baniaczka to tak naprawwe nie znalazłem zeby byla jakas swietlówka tylko albo żarówka albo paski led albo to leddy. wydawało mi sie to najmniejszym złem... Kombinować nad zmieszczeniem i umocowaniem jeszcze jednego leddy w pokrywie -małej pokrywie(20x40)? chciałbym mieć trawniczek bo w domu w dużym baniaku raczej nie wyjdzie ze względu na mieszkanców zbiornika a tu pewnie bedzie bojownik albo krewetki+niebojownik ;)
Pozdrawiam
zomiren1
jest: [72] od połowy 2022 ----->>> http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?p=251446#p251446
było: [25] od lipiec 2017; [140] od sierpień 2015
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Swiatlo wystarczy, ale jak bedzie go malo to roslina zamiast sie zageszczac to odbije mocno do gory. Pogestemon tez zacznie isc do gory, przy slabym swietle, a w ekstremalnych warunkach szybko zmieni barwe i zgnije. Proponuje ci dolozyc swiatla jesli masz mozliwosc. Trawniki nie sa trudne, ale potrzebuja swiatla i nawozenia, taka ich uroda :D
Awatar użytkownika
zomiren1
Posty: 22
Rejestracja: 22 lip 2015 9:46

Post autor: zomiren1 »

Wody przez filtr przepłyneło sporo i na taką roślinność się zdecydowałem a jak zdecydowałem to i zasadziłem:

-Cryptocoryne PARVA
-lilaeopsis brasiliensis T
-Micranthemum Monte Carlo
-Pogestemon helferi
-Hydrocotyle tripartita JAPAN
-anubias nana PETIT
-hottonia palustris
-Marsilea quadrifolia

Czas zweryfikuje czy wybrałem dobrze a za rady i podpowiedzi dziękuję!

Baniaczkiem zaraz będę sie chwalił w innym dziale i fotek kilka wkleje.

O proszę: viewtopic.php?p=207381#207381
Pozdrawiam
zomiren1
jest: [72] od połowy 2022 ----->>> http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?p=251446#p251446
było: [25] od lipiec 2017; [140] od sierpień 2015
ODPOWIEDZ