Problemy z rybkami padł zbrojnik

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Królik
Posty: 5
Rejestracja: 17 cze 2017 13:42

Problemy z rybkami padł zbrojnik

Post autor: Królik »

witam:)
mam problem z moim akwarium przez ostatnie 8 miesięcy wszystko było dobrze nie licząc ataku glonów.... ale rybki miały się świetnie zero objawów choroby czy czegoś niepokojącego aż do teraz glonojad padł bez wcześniejszych objawów zaraz po nim neonka a zauważyłem ze 2 głupiki mocno schudły i tak jak by je lekko wykrzywiło... co robić?
Akwarium....
150l
8neonek 2kiryski 10głupików 4danio 1duch amazoński 4 krewetki red
roślinki problem z nazwami ale zalącze zdjecie
pokarm suchy tropical granulki + płatki co 2 dzień larwy mroźone ochotki
woda 25 stopni
pH 7,5
KH 10"stopni niemieckich"
GH 13
NO3 5mg/l
PO4 5mg/l
K<5 mg/l (planuje zakup nawozu)
podmianka co tydzień ok 40%
filt robiony (gĄbki filtracyjne + mata + keramzyt) + mały szkucik do mieszania wody po powierzchni bo wystąpila pare razy błona bialkowa... )
świato świetlówki 13000k i 10000k 24w
dodatkowo napowietrzam od kiedy wystąpily problemy
podłoze ziemia z torfem i troche keramzytu wierzch jakiś kamyk z akwarystycznego stoi to juz ok 8 miesiecy

http://ifotos.pl/zobacz/IMAG0058j_aqaqxan.jpg
https://zapodaj.net/0fd5510d63130.jpg.html
https://zapodaj.net/0c482ab35062f.jpg.html

Nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Królik pisze:ale rybki miały się świetnie zero objawów choroby czy czegoś niepokojącego aż do teraz
Ryba dużo wytrzyma, a potem akwarysta zdziwiony :P
Królik pisze:8neonek 2kiryski 10głupików 4danio 1duch amazoński 4 krewetki red
Jakich neonków? Jakich kirysków? Jakich danio? Sprecyzuj. Gupiki nie pasują do reszty obsady - to ryby wód twardych i zasadowych. Duch amazoński jest rybą, która potrzebuje większego akwarium. Obsada nie pasuje do Twojej wody.
Królik pisze:pokarm suchy tropical granulki + płatki co 2 dzień larwy mroźone ochotki
To trochę tak, jakbyś na przemian karmił psa najgorszej jakości karmą na przemian z podgardlem. Zapychacz + fastfood. Ryby mają problemy z trawieniem, co widać po objawach, jakie opisujesz - wykrzywienie, wychudzenie, prawdopodobnie infekcje przewodu pokarmowego. Dobierz dietę do potrzeb swoich zwierząt, nie syp co popadnie.
Królik pisze:pH 7,5
KH 10"stopni niemieckich"
GH 13
W stopniach niemieckich mierzy się dGH - twardość ogólną. Wodę masz średnio twardą i umiarkowanie zasadową.
Królik pisze:filt robiony (gombki filtracyjne + mata + keramzyt) + mały szkucik do mieszania wody po powierzchni bo wystąpila pare razy błona bialkowa... )
Jaka mata? Jakie "gombki"? Keramzyt chociaż sprawdzony? Ile to urządzonko wyciąga przepływu i jaką daje pojemność filtracyjną?
Królik pisze:świato świetlówki 13000k i 10000k 24w
Oświetlenie o mocno zimnej barwie, prawie że do morskiego :P
Królik pisze:podłoze ziemia z torfem i troche keramzytu wierzch jakiś kamyk z akwarystycznego stoi to juz ok 8 miesiecy
"Kamyk z akwarystycznego" ? Możesz trochę rozwinąć myśl?
Królik pisze:glonojad padł bez wcześniejszych objawów zaraz po nim neonka a zauważyłem ze 2 głupiki mocno schudły i tak jak by je lekko wykrzywiło... co robić?
Przestać karmić ryby syfem, zacząć robić wodę pod posiadane ryby albo dobrać ryby do wody, jaką dysponujesz.
Królik
Posty: 5
Rejestracja: 17 cze 2017 13:42

Post autor: Królik »

kiryski panda neon innesa danio lamparci
co do filtra nie mierzylem ale pompa daje 1400l/h wiec pod obciaŻeniem pewnie okolo 1200 keramzytu jest okolo 20l + gombki 30i 15 ppi
światło zimne ale roślinki rosły zadowalajaco co w tej kwesti byś raził?
co do kamyka niestety nie znam się na tym wcale i nie jestem w stanie podać żadnych przydatnych informacji
czym polecasz w takim razie karmić ryby?
duch musi poczekaćna większe akwarium aż się kupi.... ale nie wykazuje zadnej agresji nawet krewetki nie ucierpialy... a on ma sie świetnie więc na razie zostaje...
no i pozostaje problem z rybkami skoro przez 8 miesiecy taka dieta im nie szkodzila wcale gupiki mialy sie swietnie to dlaczego nagle zachorowaly.....
dopiero zaczynam przygode z akwarystykĄ i mam problem z jakimś zrodlem Rzetelnej wiedzy... gdzie sie nie zajrzy to kazdy pisze co innego czy moglbyś przy okazji podsunąć jakąś literature fachową z gory dzieki:)
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Królik pisze:kiryski panda neon innesa danio lamparci
Gatunki wód chłodnych - gdyby nie gupiki i duch, zasugerowałbym zejście z temperaturą do 22-23°C, ale wtedy tamte się pochorują. Sytuacja patowa, tak źle i tak niedobrze.
Królik pisze:skoro przez 8 miesiecy taka dieta im nie szkodzila wcale gupiki mialy sie swietnie to dlaczego nagle zachorowaly.....
Bo po 8 miesiącach takiego karmienia organizm w końcu nie 'dał rady' i wysiadł. Spróbuj jeść sam na przemian fastfoody z płatkami kukurydzianymi przez rok lub dwa - zauważysz, że jakoś tak organizm gorzej funkcjonuje.
Zmień karmienie na mrożonego solowca, mogą być jako uzupełnienie suche pokarmy z górnej półki - choćby OSI, czy naturefood. Vitalis też ujdzie. Unikaj Tropicala, Tetra niewiele lepsza.
Królik pisze:a on ma sie świetnie więc na razie zostaje...
Oby nie czekał za długo, bierz poprawkę na docelową wielkość tej ryby. Naprawdę nie warto przeciągać.
barttsw
Posty: 25
Rejestracja: 14 lip 2016 12:45

Post autor: barttsw »

Królik pisze:świato świetlówki 13000k i 10000k 24w
przy tym świetle nic nie będzie rosło
Ryby mają się dobrze, dopóki nie chorują - a gdy to się dzieje, to wina nie może przecież leżeć po stronie akwarysty, bo miały się dobrze!
Królik
Posty: 5
Rejestracja: 17 cze 2017 13:42

Post autor: Królik »

jedzenie zamówione rybki będą trafniej dobierane do temperatury...
ale wydaje mi sie ze nie tylko jedzenia to wina....
a co do oswietlenia roślinki rosną świetnie wygląda ładnie więc nie wiem w czym problem?
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Królik pisze:a co do oswietlenia roślinki rosną świetnie wygląda ładnie więc nie wiem w czym problem
Zmień przynajmniej świetlówkę 13000K na 6500K. Myślę ,że zauważysz różnicę w wyglądzie roślin.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Królik
Posty: 5
Rejestracja: 17 cze 2017 13:42

Post autor: Królik »

ok spróbuje:) skoro tak radzicie to moze i macie racje:)
a wracając do podstawowego problemu zauwazylem ze jedenemu z z słabych głupików zmarniała płetwa ogonowa stałą sie lekko poszczępiona w 2 miejscach blisko ciala jak by przezroczysta/ nadpęknieta i ma na niej malutką czerwoną kropeczke po za tym nie stracił koloru skrzela ok ale zmarniał... szlak ...
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Króliku, może coś felernemu gupikowi po prostu chciało (obstawiam niestety duszka) ten ogonek zjeść?
Z opisu wygląda to na uraz mechaniczny.

Rybki pod wpływem dużego stresu potrafią szybko podupaść na kondycji.
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
Królik
Posty: 5
Rejestracja: 17 cze 2017 13:42

Post autor: Królik »

nie jest to na pewno uraz mechaniczny i nie jest to przypadek poniewaz nie jest odosobniony .... trodno będe walczyl dalej:)
ODPOWIEDZ