Pleśniawka?

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

tut

Pleśniawka?

Post autor: tut »

Hej. Wydaje mi się, że może to być pleśniawka, ale proszę o pomoc.
Zbiornik 63l, pływa sam jeden welon, karmię tropicalem: goldfish granulki, biovit, ovowit, mrożony solowiec i wodzień, małe porcje zazwyczaj 1-2razy dziennie.
Temperatura koło 24stopni (jest bez grzałki).
Parametry mierzyłam jakieś 3 dni temu, nie wiem czy warto podawać ale jakby co: NO2 0, NO3 10, NH3 raczej 0, ale ciężko odczytać.Testy mam kropelkowe zoolek.
Inne zwierzęta to mnóstwo świderków i jedna helenka.
Wodę podmieniam 10litrów co tydzień
Akwarium stoi ok. 3 miesięcy, a ryba pływa od ok.2miesięcy
Filtr kaskadowy HBL plus zwykły mały wewnętrzny
Z roślin mam nurzańca i dwie żabienice
Brak sztucznych ozdób itd, podłoże to piasek
Zachowanie ryby praktycznie bez zmian pływa w te i spowrotem, duży apetyt. Na początku myślałam, że po prostu zmieniła kolor ogona, bo jak ją kupiłam miała czarne końcówki, ten czarny znikł i jakiś czas temu zaczęły się pojawiać jasne, białe plamy na ogonie. Dzisiaj zauważyłam, że te plamy są wypukłe, więc to nie jest "zmiana koloru". Zdjęcia takie sobie, ale mniej więcej widać o co chodzi.
Jeśli to pleśniawka to ponoć pomaga kąpiel w soli? Czy chodzi o taką zwykłą sól?

Obrazek

Obrazek


Edit.
Zrobiłam testy i tak:
NO2 0
NO3 jest pomiędzy 20 a 50, ale zdecydowanie bardziej 20, więc przyjmijmy 30.
NH3 jakoś ciężko mi ten test odczytać, bo na skali barwnej jest 0, a potem od razu 1, ale wygląda mi to na 0.
tut

Post autor: tut »

Przez kilka dni robiłam kąpiele w soli, ale ponieważ nie pomagało kupiłam cmf. Co 3 dni robiłam podmiany 20% i dolewałam cmf zgodnie z zaleceniem. Na początku wydawało mi się, że troszkę ustępuje. Wczoraj robiłam ostatnią podmianę i ostatnią dolewkę cmf zgodnie z czasem trwania kuracji i praktycznie jest cały czas tak, jak było nim zaczęłam kurację...
Zaczęłam się też zastanawiać nad chorobą bawełnianą, objawy w sumie podobne, ale choroba bawełniana chyba postępuje szybciej? Macie jakieś pomysły? Bardzo proszę o pomoc.

Edit. Tak czytam jeszcze, że podobno dobry jest nadmanganian potasu. Tylko czy to można łączyć z cmf? Tzn. kąpiel w nadmanganianie zrobiłabym w osobnej misce, ale czy to nie zaszkodzi rybie, jeśli ostatnio cały czas "działał" na nią cmf?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Może spróbuj zastosować akryflawinę czyli Healtosan. Powinno pomóc.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
tut

Post autor: tut »

Kupiłam healthosan, ale ponieważ w sobotę lałam jeszcze cmf, to kupiłam też węgiel do filtra. Plan jest taki, żeby dzisiaj podmienić powiedzmy 50% wody i zastosować ten węgiel, a za kilka dni go wyjąć i rozpocząć kurację healthosanem.

Mam kaskadę zasypaną keramzytem i kawałek gąbki. Pytanie - wszystko wywalić a dać węgiel czy wywalić tylko keramzyt? Tylko co z tym keramzytem? Bakterie przecież w nim pozdychają, szkoda. O ile w ogóle one jeszcze żyją po cmf'ie? Co radzicie? Nigdy nie miałam doczynienia z węglem w filtrze.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Węgiel zasyp na parę godzin zamiast keramzytu. Niech przerzuci kilkakrotnie wodę przez siebie. Keramzyt trzymaj w wilgoci, nie w wodzie, ale w misce przykrytej wilgotną szmatką lub ręcznikiem (bardzo wilgotnym), nie pozwól wyschnąć dla keramzytu, możesz go co pewien czas spryskiwać wodą. Większość bakterii powinna przeżyć - w ten sposób przewozi się aktywne biologicznie filtry na dużą odległość. Już o tym pisaliśmy na forum.

Po użyciu węgla i podmianie 50% wody możesz zacząć stosować akryflawinę.
Oczywiście po wcześniejszym usunięciu węgla z filtra i założeniu do niego keramzytu. Nie martw się, CFM czy inny odkażacz nie wybije wszystkich bakterii. Niemniej podmiany wody, szczególnie w przypadku trzymania welonów, będą po kuracji bardzo wskazane.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
tut

Post autor: tut »

Super! Bardzo Ci dziękuję za pomoc :) Zabieram się do pracy.

Edit. Podmianę zrobić przed czy po wsadzeniu węgla?
Ostatnio zmieniony 03 lip 2017 11:14 przez tut, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nieco poprawiłam poprzedni post. Przeczytaj go ponownie, proszę.

Uwaga: trzymając keramzyt w misce i co pewien czas skrapiając go wodą używaj wody odstanej o temperaturze pokojowej. Nigdy wody z kranu.

Życzę powodzenia i czekam na wieści.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
tut

Post autor: tut »

Ok, keramzyt przesypałam na głęboki talerz i przykryłam mocno wilgotnym papierem ręcznikowym. Podmieniłam wodę i dałam węgiel do filtra. A więc kilka godzin z węglem wystarczy? Czyli wieczorem mogę już Z powrotem dać keramzyt i zacząć kurację healthosanem. Dam znać jak coś się zacznie dziać (mam nadzieję, że w pozytywnym sensie).
Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Tut, opisuję Ci wszystko tak, jak postąpiłam kiedyś w podobnym przypadku, tylko nie używałam keramzytu a gąbkę.

Mam nadzieję, że akryflawina pomoże, jest to dosyć mocny i skuteczny środek odkażający.

Podmianę zrób po użyciu węgla. Możesz zrobić mniejszą (np. 20%) przed włożeniem węgla, zmniejszysz ilość preparatu w wodzie, jaką będzie filtrował.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
tut

Post autor: tut »

Ok. Odezwę się za kilka dni.
tut

Post autor: tut »

Dzisiaj porobiłam trochę zdjęć i zauważyłam, że pojawia się kolejna plamka, tym razem na czole. Jestem załamana ;/ Plamy na ogonie bez zmian, ale bodajże wczoraj widziałam, jak z tej plamy na ogonie ciągnie się taki jakby włosek biały.

Zdjęcia:
http://imgur.com/a/IQgss
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Czyli odkażacz nie działa.

Tut, jedyne co mogę Ci doradzić to zastosowanie SERA Bactoforte S, po uprzedniej podmianie 50% wody bez użycia węgla aktywnego.

Ewentualnie Zooleka Bactocaps na infekcje bakteryjne.

Jeżeli SERA nie zadziała, to nie mam więcej pomysłów.

Infekcja wygląda na bakteryjną niewiadomego pochodzenia.

Wieczorem będę mieć dostęp do literatury, w tym do poradnika SERA, sprawdzę i podam Ci więcej informacji.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
tut

Post autor: tut »

No właśnie się zastanawiam, czy healthosan miał za mało czasu, żeby zadziałać, czy po prostu klapa jeśli chodzi o ten pomysł?
Pytałam też na innym forum i tam polecili kontynuować kąpiele solne:
Wsyp (nie rozpuszczaj) do akwarium jedną łyżkę soli na 10 L.
Ryba ma w tym być cały czas.
Za 2 dni podmiana 50% i uzupełniasz sól czyli dajesz 50% dawki którą dałaś za pierwszym razem.

Może jednak spróbować jeszcze raz z solą? Albo nadmanganian potasu, o tym też czytałam, że czasami pomaga?

Masakra, już sama nie wiem co z tym fantem zrobić... Ten preparat sery kolejne 30zł, a jak znowu nie zadziała? Ale z drugiej strony żałować 30zł i rybka umrze?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Możesz spróbować z solą, to też jest działanie odkażające.

Poszukaj w sklepie preparatów Zooleka, zobacz co można zastosować na zewnętrzne infekcje bakteryjne.
Niestety czasami tak jest, że od razu trafiasz w punkt i zwalczasz chorobę, ale czasami nie wiemy co się dzieje, ryba choruje pomimo leczenia i czasami pomimo wszelkich wysiłków ryba zdycha.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
tut

Post autor: tut »

Ale z healthosanem dać sobie już spokój, czy jeszcze próbować? Bo preparat lałam w poniedziałek, podmianę 20% i dolewkę preparatu robiłam wczoraj, więc wydaje mi się, że już coś powinno zacząć działać, a tu jeszcze kolejna plama wychodzi.. Tylko czy mam węglem znowu to odfiltrować? Ile czasu? Jeden dzień wystarczy razem z podmianką wody?
Rozejrzę się za tym zoolekiem, co pisałaś..

Edit. Aha, a generalnie jaki jest najsilniejszy środek/lek dla rybek? Taki najmocniej działający?
ODPOWIEDZ