[72l] Prośba o pomoc w doborze obsady.

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Dzanar
Posty: 3
Rejestracja: 17 cze 2017 16:53
Lokalizacja: Jaworzno

[72l] Prośba o pomoc w doborze obsady.

Post autor: Dzanar »

Witam. Przymierzam się do założenia zbiornika wodnego 72l (60x30x40) - niestety na większy na chwilę obecną nie mam miejsca, a boję się postawić coś większego w miejscu gdzie ma stać ten obecny - obecna szafka może tego nie wytrzymać. Wyposażenie jakie posiadam obecnie to:
- filtr wewnętrzny Aquael ASAP 500
- grzałka 100 W
- pompka napowietrzająca Tetra APS-100
- termometr
- Filtr RO 3 (został zakupiony ze względu na dość duże stężenie NO3 w wodzie wodociągowej - od 30 do 35) - co wydaje mi się troszkę wysokie
- oświetlenie T5 2x24W

Prosiłbym bardziej doświadczonych użytkowników o dobór obsady oraz roślinności i podłoża. Ogólnie lubię dużo zielonego ale raczej jako trawnik na pierwszym planie. Planuję w najbliższej przyszłości dołożyć instalację z CO2. Co do obsady podobają mi się Neonki, gupiki, oraz na dnie myślałem o kiryskach. Prosiłbym o pomoc w doborze oraz informację co do ilości populacji jaką mogę tam wpuścić. Parametry wody można dostosować, ze względu na filtr RO. Z góry dziękuję za pomoc i wszelakie sugestie ;).
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Jak chcesz gazować i mocno świecić, to nie baw się w ryby potrzebujące wysokiego pH (gupiki) ani cieniolubne (neony), ani tym bardziej przy trawniku w ryby ryjące w podłożu (kiryski) :P

Bardziej spojrzyj w kierunku prystelek, miedzików, bądź żwawików - te ryby są dośc odporne na jakość wody i nie mają większej awersji do światła. ;)

od razu Ci powiem, że wszelkie "ekipy sprzątajace" w rośliniaku są zbędne.
Dzanar
Posty: 3
Rejestracja: 17 cze 2017 16:53
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: Dzanar »

Dzięki za pomoc. Już przynajmniej wiem w jakim kierunku iść i czego szukać (jak coś dobiorę z tej rodziny to jeszcze poproszę o pomoc przy weryfikacji czy w dobrym kierunku idę). Niestety ale w zoologicznym w dzisiejszych czasach nic wartościowego nie można się dowiedzieć, co mogę powiedzieć po dzisiejszej wizycie w dwóch sklepach i rozmowie ze sprzedawcą. Mam jeszcze pytanko odnośnie testów do wody na pH, GH, KH, NO2 oraz NO3 jakie polecacie? W sklepie mi polecili coś w rodzaju 6 w 1, a z doświadczenia może nie koniecznie z tej branży wiem ze jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Takie samo zdanie mam. Testy kropelkowe wybierz- tu na forum popularne są zooleka.
Co do sprzedawców- polecono mi na glonojada kupić "syjamskiego" [Gyrinocheilus aymonieri] do zbiornika 80cm długości, rybka potrafi dorosnąć do ponad 25cm długości, nawet jak średniaki mają 15 to i tak jest "trochę" za duży...kiedy o tym powiedziałem sprzedawca z uśmiechem stwierdził, że ryba sama dobiera swoją wielkość do wielkości akwarium i że karłowacenie nie ma negatywnych wpływów ;)
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Dzanar pisze: Jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Jeśli chcesz prowadzić zbiornik roślinny na CO2 i nawozach, od razu wyposaż się w dużą walizkę JBLa z kropelkami, bądź odpowiednik w testach kropelkowych Sera. Paski niestety są silnie orientacyjne i wychodzą stanowczo zbyt drogo ;)
Dzanar
Posty: 3
Rejestracja: 17 cze 2017 16:53
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: Dzanar »

A mam pytanie co polecacie jako podłoże? Z tego co czytałem w necie to opinie są również podzielone (niektórzy nawet używali ziemi ogrodowej - co do tego to akurat mam obiekcje jak ziemia zareaguje na dłuższą metę z wodą i jakie będą jej parametry). Myślałem o Aqua Substrate II+ co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

Dzanar pisze:A mam pytanie co polecacie jako podłoże? Z tego co czytałem w necie to opinie są również podzielone (niektórzy nawet używali ziemi ogrodowej - co do tego to akurat mam obiekcje jak ziemia zareaguje na dłuższą metę z wodą i jakie będą jej parametry). Myślałem o Aqua Substrate II+ co o tym sądzicie?
co do aquasubstrate II to ci powiem iż używam go od 10.2016 i moim zdaniem jakby się wyjałowił.co prawda mam wodę kranówkę o pH 7.4-7.6 i twardości około 12 GH.rośliny bardziej wymagające wyleciały mi zwłaszcza od gnijącego korzenia ale czy to ma bezpośredni związek z podłożem to nie wiem.
niech inni się może też wypowiedzą w tej kwestii bo podobno przy wysokim pH wody substraty aktywne się szybko wyjałowiają.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ODPOWIEDZ