[54l] ile rybek?

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

andrzej678
Posty: 7
Rejestracja: 20 cze 2017 14:09

[54l] ile rybek?

Post autor: andrzej678 »

Cześć!

Mam akwarium standardowe 60x30x30. ile poqinienem mieć w nim max rybek? 6 otosków lub kirysków + 10 jakichś neonów lub brzanek będzie ok? czy za dużo?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Neonki mało jedzą i mało brudzą, do tego dałbym kiryski- posprzątają wszystko. Brzanki natomiast lubią i pojeść to i metabolizm wysoki- brudzą, dziesiątka przy tych kiryskach to może być za dużo. Ja na niewielkie ryby liczę około 5 litrów na sztukę. Otoski na glony bardziej są, kiryski bardziej lubię.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

To ja zadam standardowe pytanie: jakie są parametry wody w Twoim akwarium? Jakie jest jego urządzenie? Masz dużo roślin? Co jest podłożem?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
andrzej678
Posty: 7
Rejestracja: 20 cze 2017 14:09

Post autor: andrzej678 »

Woda mięka, pH 7,3, 2 cm żwirku o drobnej granulacji, pod żwirkiem około 4 cm ziemi ogrodowej (w miejscach sadzenia roślin), akwarium średnio obsadzone w 1/3 zbiornika + korzeń o wymiarach około 20x20x20 pośrodku.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Masz odczyn zasadowy i miękką wodę? Jakie są jej twardości?
Ryby denne, w tym kiryski potrzebują piasku jako podłoża, przesypują go przez skrzela.

W tej chwili mogę Ci polecić razbory klinowe, nic więcej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
andrzej678
Posty: 7
Rejestracja: 20 cze 2017 14:09

Post autor: andrzej678 »

z całym szacunkiem, ale pytałem o ilość rybek w akwarium wielkości 54 l. Co do parametrów wody i konkretnej obsady to będę na ten temat myślał i jak już zarybię to na pewno tak by zwierzakom nie stała się krzywda.

Ponawiam pytanie: 6 dennych i 10 w toni (obydwa rodzaje mogące żyć w akwa 54 l), za dużo czy może być?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Wiesz to nie kartofle, nie da się jednoznacznie powiedzieć,zależy od gatunku, a Bara podpowiada od razu na co zwrócić uwagę przy doborze, nie bierze samego litrażu na wytyczną, bo to nie tędy droga.

Jeśli chodzi o sam litraż to 16 ryb może być za dużo (właśnie o gatunek chodzi), bezpiecznie według mnie ryby do około 5cm to 12szt., ale jest mnóstwo zależności dodatkowych.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wszystko zależy od gatunków, jakie planujesz mieć. Kilka małych kirysków i kilka małych ryb w toni może być. Na neony czerwone to akwarium jest za małe. Na neony zielone (Paracheirodon simulans) 10 sztuk jeszcze ujdzie. Zakładając - zgodnie z Twoją wypowiedzią, że dopasujesz parametry wody i wystrój akwarium pod konkretne wymagania tych ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

To ja Cię teraz zapytam czym to filtrujesz, skoro pytasz o ilość. Jak akwarium jest urządzone? Są w nim rośliny? Chcesz konkretów, to sam podaj konkrety.
andrzej678
Posty: 7
Rejestracja: 20 cze 2017 14:09

Post autor: andrzej678 »

Ok, to powiedzmy tak: Czy przy akwarium 54 l zrobionym pod Kiryski Sterby i Neony Innesa, z odpowiednim podłożem i dobrą filtracją, moge bez obaw wrzucić do tego akwarium 6 kirysków, 10 neonów i ze dwie Ampularie?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ogólnie bez Ampularii ja bym wpuścił, dlaczego bez ślimaków? Otóż neony są rybami wód miękkich, kiryski do nich pasują, ale ślimak może w takiej wodzie mieć problem z budową muszli, bo potrzebuje wody twardej- z niej pobiera związki do tego celu...jeśli chodzi Ci o zjadaczy glonów to może krewetki amano...ogólnie jeżeli masz jeszcze wybór fajnie byłoby choć trochę zwiększyć litraż- chociaż szerokość 35cm a nie 30- dla kirysków :)
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Bez obaw wrzucić możesz, ale to chyba jak całkiem puste dno dasz :lol: Dorosłe Sterby to potworki, niby 7cm, ale masywna ryba. Może jednak hastatusy? Z Innesami żyć mogą, są dość tolerancyjne w stosunku do parametrów, nie są zbyt duże. Wtedy 9 kirysków i 12 kąsaczy i masz urządzone, przy założeniu, że dasz to 0,5l ceramiki w filtrze.
andrzej678
Posty: 7
Rejestracja: 20 cze 2017 14:09

Post autor: andrzej678 »

A jakbym dał te hastakusy oraz kilka otosków + 10 neonów?

Gdzieś czytałem, że można dać ampularię do kwaśnej i miękkiej wody, wystarczy "przyozdobić" akwarium jakąś pustą skorupą, i ta ampularia sobie ją będzie "żuła" w celu pobrania minerałów, prawda to?
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Oho, zaczyna się.

Wszystkie wymienione gatunki żyją w stadach, w przypadku neonów i otosków po kilkadziesiąt-kilkaset sztuk. Nie będę Ci odradzał, mogę co najwyżej powiedzieć, że u mnie "kilka otosków" było praktycznie niewidoczne. Zrobisz, co będziesz uważać ;)
andrzej678
Posty: 7
Rejestracja: 20 cze 2017 14:09

Post autor: andrzej678 »

ok, to bez otosków. stadko hastatusków i neonów. a co z tymi ślimorami?
ODPOWIEDZ