[54] litry - ile maksymalnie ryb i jakie gatunki?

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ArturG
Posty: 26
Rejestracja: 15 lut 2017 18:51
Lokalizacja: Ligota

[54] litry - ile maksymalnie ryb i jakie gatunki?

Post autor: ArturG »

Witam. Założyłem akwarium 54 litry panoramiczne, świetlówka silvana 15w 1000k dla roślin, filtr aquael circulator500 z dodatkową komorą do której wrzuciłem ceramikę, na dnie piasek kwarcowy wielokrotnie płukany, kamienie otoczaki polodowcowe przywiezione z mazur a do tego korzenie olchy i buka. Wodę wlałem pół na pół świeżej i z większego akwarium które mam od dawna. I tu moje pytania, czy w takim małym akwarium muszę dodatkowo natleniać czy wystarczy ruch wody powodowany przez dysze "kierunkową" a drugie pytanie czy jako obsada będzie pasowała parka apistogramma borelli i 8-10 bystrzyków amandy czy ewentualnie samiec/2samiczki gupika endlera wchodzi też w grę?
Ostatnio zmieniony 22 cze 2017 20:06 przez ArturG, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Temat przenoszę do działu Obsady, proszę popraw tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady.

Bez parametrów wody ciężko jest pomóc. Na bystrzyka Amandy masz zbiornik na styk, o ile zapewnisz mu odpowiednie warunki. Na borelki za mało miejsca.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Na borelki to właśnie wystarczająco. I lekko rozcieńczona kranówa będzie dobra. Jako towarzystwo mogą być Endlery.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

54 panoramiczne ma czterdzieści kilka litrów wody, jest mniejsze niż standardowe, stąd też powierzchnia dna dla borelek może być za mała. Moim zdaniem oczywiście.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ArturG
Posty: 26
Rejestracja: 15 lut 2017 18:51
Lokalizacja: Ligota

Post autor: ArturG »

Widzę że dwie "szkoły" się zderzyły;) mnie się wydaje że panoramiczne ma większą powierzchnię dna ponieważ panorama wygięta jest do przodu ale szyba boczna ma 30 cm, a na środku przedniej szyby panoramicznej dno ma 32cm.
A jak wygląda sprawa napowietrzania, konieczne jest czy nie? Pytanie jest o tyle ważne że powierzchnię wody zasiedlają pistie a one jak wiadomo nie znoszą kropel wody na liściach a te są skutkiem pękających bąbelków powietrza.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Napowietrza się samym ruchem tafli wody, nie potrzeba bąbelków:)
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
ArturG
Posty: 26
Rejestracja: 15 lut 2017 18:51
Lokalizacja: Ligota

Post autor: ArturG »

Muszę przyznać się do błędu i przyznać Koleżance Bara rację. Sugerowałem się wymiarami 60/32cm gdy szukałem maty pod akwarium i nie sprawdzając później napisałem że bok ma 30cm, natomiast prawda jest taka, że bok ma 24cm a z panoramą licząc jakieś 31cm, czyli faktycznie może to być tylko w teorii 54litry;/

Czy w związku z tym akwarium takie będzie dobre dla 17 niewielkich rybek? Borellki sobie daruję a mam tu na myśli 8 Bystrzyków Amandy, 6 Kirysków Pigmejów i 1samca/2samice Gupika Endlera?
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Może jednak sobie dobierz z ryb, które mają podobne wymagania. Jajożyworódki Endlera to ryby wód twardych i ciepłych, amandy miękkich i ciepłych, a kiryski pigmeje miękkich i chłodnych.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Z tymi ciepłymi wodami przy Endlerach to chyba nie do końca prawda. Pływają u mnie w akwarium bez grzałki. Temperatura zimą to około 22-23 stopnie. Ryby spokojnie się mnożą, rosną i nie chorują. Od około miesiąca dwa podrostki pływają u mnie na dworze, w pojemniku na deszczówkę, gdzie są spore dobowe wahania temperatury i też z nimi wszystko w porządku. Zakres temperatur w jakich spokojnie dają radę to wg mnie 15-35', a optymalnie 22-28. Natomiast parametry u mnie to pH około 7,5 GH 15 KH 8. W pojemniku na deszczówkę nie mierzyłem, ale tam i tak przewaga kranowej.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
ODPOWIEDZ