[112l] obsada

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

BrodatyBob
Posty: 2
Rejestracja: 25 cze 2017 10:47
Lokalizacja: Koluszki

[112l] obsada

Post autor: BrodatyBob »

Witam. Planuję założyć akwarium słodkowodne skompletowalem sprzęt zastanawiam się teraz nad obsada. Nie znam parametrów mojej wody ale chciałbym mniej więcej coś zaplanować potem gdy zbiornik zostanie zalany i zbadam parametry wody dokonam koniecznych korekt. Chciałem pokazać ck przygotowałem i usłyszeć opinie doświadczonych kolegów z forum.

Pielegniczka kakadu harem 2+5
Otosek 6
razbora klionwa 10
Kiryski pigmejskie 6 / proporcsykowiec gardnera harem 1+2

WaHam się nad kiryski lub proporcsykowiec. KIryski zadbają o dno ale z drugiej strony mam Otosek. Nie mam żadnej rybki żerującej u góry zbiornika i dlatego proporcsykowiec co myślicie? Ewentualnie jaka rybkę stadna wielkosciowo przypominająca razbore możecie zaproponować? bo do końca nie przekonuje mnie jej wygląd.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Zaczynasz od tyłu, zacznij od początku- test na pH i KH/GH razem. Zrób je i od razu będziesz mógł z dużą dokładnością mniej więcej coś zaplanować z obsadą. Złożenie akwarium, zalanie, dojrzewanie i dopiero potem dostosowywanie wody to niepotrzebne dłuższe oczekiwanie i dodatkowa praca, od razu mniej wiedzę jaką wodę masz, a jaką chcesz mieć. Może masz kranówkę, że nie będzie trzeba jej przerabiać, a może wręcz przeciwnie, czeka Cię kupno filtra RO itd. itp.
Taniej i prościej dopasować ryby do kranówki a nie wodę do ryb, z biegiem czasu ma to ogromne znaczenie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

temat przeniosłam do odpowiedniego działu i poprawiłam tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady.

ProporCZykowiec, a nie proporCSykowiec.

Jaki sprzęt skompletowałeś?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
BrodatyBob
Posty: 2
Rejestracja: 25 cze 2017 10:47
Lokalizacja: Koluszki

Post autor: BrodatyBob »

Akwarium 80x35x40 112l
- Filtr wewnętrzny Unimax 250
- Grzalka AQUAEL COMFORTZONE GOLD 200W/150W
- Oswietlenie 2x aquael retrofit 16W sunny 1x aquael retrofit 16W
plant
- podloze aqua art substrat 2+
- napowietrzacz aquael oxyboost 200


Zastanawiam się nad jeszcze jednym filtrem wewnętrznym
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Napowietrzacz jest całkowicie zbędny, jeżeli wylot wody z filtra będzie poruszać taflą wody.

Kiryski wymagają piasku jako podłoża, więc substrat przysyp bardzo drobny piaskiem i dosypuj piasku cyklicznie (będziesz go nieco usuwać w czasie odmulania).

Pielęgniczka kakadu harem - te jest JEDEN samiec i dwie samice. W Twoim akwarium trzymaj tylko jeden harem.

W toń wody możesz dać jakieś bystrzyki.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ