[112 L] PLAN zakładania pierwszego akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bartek112
Posty: 20
Rejestracja: 23 cze 2017 21:49

[112 L] PLAN zakładania pierwszego akwarium

Post autor: bartek112 »

Witam Drogich forumowiczów!
Czytam wasze wpisy od kilkunastu dni i jestem pełen podziwu dla ludzi oddanym pasji i gotowym do wymiany doświadczeń.
Tytułem wstępu dodam, że poza jedną przygodą z akwarystyką w dzieciństwie jestem totalnym amatorem.

Zwracam się do was z prośbą o opinie i sugestie. A więc przechodząc do rzeczy --> Zaplanowałem zakup i urządzenie akwarium,
Wyczytałem, że czym większe tym lepsze. No więc wybór padł na standardowe 112 L. Czym dłużej czytam tym dochodzę do wniosku, że to i tak mało, jednak trzeba się na czymś oprzeć i nie można popadać w megalomanię. No więc wyjściowo padło na 112 L w wersji full Optiwhite.

Woda (dane z wodociągów):
pH= 7.0-7.7
GH= 12-12.5
dokładne badania przeprowadzę jak tylko zakupie testy

Sprzęt:
+ akwarium full Optiwhite 112 L (80 x 35 x 40 cm)
+ filtr zewnętrzny SUNSUN HW302 lub Aquael Unimax 250
+ filtr wewnętrzny Aquael 1000
+ grzałka 50-100 W z termostatem
+ oświetlenie belka ze świetlówkami T5
+ opcjonalnie bimbrownia

Podłoże:
+ podłoże żwir ciemny grad. 1-3mm + jasny piasek bazaltowy 1mm na ścieżkę lub wyspę
+ substrat gotowy
+ zeolit
+ kulki gliniano-torfowe
+ troszkę dolomitu, pół łyżeczki, zrównoważy dodatek kulek g-t
+ korzeń średniej wielkości, kokos, kamienie (wydzielające ścieżkę i zbiegające w grotę + luzem ze 3 szt)
+ liść dębu

Chemia:
+ bakterie nitrowe ( właściwie to nie chemia )
+ preparat do usuwania chloru z kranówki
+ potas, fosfor, żelazo
+ testy do wody na NO3, PO4, pH, KH, GH, NO2
+ leki


Rośliny:
+ anubias
+ żabienica
+ mikrosorium (na korzeń)
+ nurzaniec
+ rogatek
+ ....

Ryby:
+ neon innesa lub inny szt ok 15 lub danio pręgowane lub lamparcie szt ok 15
+ zbrojnik niebieski szt 1-2
+ otoski (lub bocja karłowata) 15 szt
+ gurami mozaikowe 2 szt (ewentualnie prętnik / ewentualnie jeśli mnie zganicie, że za małe akwarium to inna parka lub harem)
+ krewetki

Dodam, że baniak który zamierzam stworzyć ma być w wersji Low-tech.

Pytania:

1. Który z tych filtrów wybrać? Najbardziej zależy mi na dobrej filtracji mechanicznej i biologicznej i cichej pracy w 2 kolejności

2. Grzałkę jakiej mocy kupić?

3. Czy wybór filtra wewnętrznego jest dobry?

4. Jak rozmieścić względem siebie filtry? Skoro grzałka ma być na przeciw filtra wewnętrznego to jak względem nich ustawić węże od filtra zew.?

5. Jak dużej mocy oświetlenie powinienem zakupić żeby pozostać przy Low-Techu? Na ile i jakich świetlówek (temperatura barwowa) muszę mieć oprawę?
Jakiej mocy potrzebowałbym do Hi-Techa? Dodam, że chce akwarium przykryć 1 dużą szybą lub dwoma mniejszymi, a belkę oświetleniową dobrać jak najcieńszą (minimalizm)

6. Czy obędę się bez bimbrowni na start?

7. Co sądzicie o tzw. brzęczykach? Czy używanie ich jest konieczne, neutralne, czy szkodliwe dla ryb lub roślin?

8. Jak skomponować podłoże, w pierwszej koncepcji chcę zrobić piaszczystą ścieżkę na środku lub w 1/3 szerokości zbiornika zwężającą sie ku tylnej ścianie, a do tego po obydwu stronach ciemne podłoże w którym posadzę rośliny i ustawie korzeń i kamienie i kokos. Lub w drugim wariancie sam jasny piach i wiadomo korzeń w 1/3 szerokosci itd. Doradźcie

9. Co do roślin to proszę o radę bo jestem zielony. (jak te rośliny)

10. Jakie i ile ryb wybrać? Wiem że neon innesa jest zimnolubny za to czerwony jest podobno trudny w hodowli



Zbiornik będę zarybiał po miesiącu, ale obsada to nic pewnego, jak z resztą pozostała część planu. To jest tylko pierwszy zamysł, który chcę poddać waszej dyskusji.

Proszę o krytyczne komentarze.




:)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj na Akwaforum.

bartek112 pisze:Podłoże:
+ podłoże żwir ciemny grad. 1-3mm + jasny piasek bazaltowy 1mm na ścieżkę lub wyspę
+ substrat gotowy
+ zeolit
+ kulki gliniano-torfowe
+ troszkę dolomitu, pół łyżeczki, zrównoważy dodatek kulek g-t
+ korzeń średniej wielkości, kokos, kamienie (wydzielające ścieżkę i zbiegające w grotę + luzem ze 3 szt)
+ liść dębu
Kombinujesz niepotrzebnie, piasek bazaltowy nie jest naturalnym podłożem, ścieżek i wysp też nie ma na dnie zbiorników wodnych (ryby żerują na całej powierzchni dna).
bartek112 pisze:1. Który z tych filtrów wybrać? Najbardziej zależy mi na dobrej filtracji mechanicznej i biologicznej i cichej pracy w 2 kolejności
Każdy wymieniony filtr będzie spełniał swoją rolę, kwestia ceny i własnych preferencji (co kto lubi...).
bartek112 pisze:2. Grzałkę jakiej mocy kupić?
100W lub 2x50W w zależności jaka będzie różnica temperatur wody i otoczenia (może i 75W wystarczy).
bartek112 pisze:3. Czy wybór filtra wewnętrznego jest dobry?
Tak (jak pisałem, nie wszyscy z pewnych względów praktycznych i estetycznych wolą filtry wewnętrzne).
bartek112 pisze:4. Jak rozmieścić względem siebie filtry? Skoro grzałka ma być na przeciw filtra wewnętrznego to jak względem nich ustawić węże od filtra zew.?
W takim litrażu jest to bez większego znaczenia.
bartek112 pisze:5. Jak dużej mocy oświetlenie powinienem zakupić żeby pozostać przy Low-Techu? Na ile i jakich świetlówek (temperatura barwowa) muszę mieć oprawę?
Jakiej mocy potrzebowałbym do Hi-Techa? Dodam, że chce akwarium przykryć 1 dużą szybą lub dwoma mniejszymi, a belkę oświetleniową dobrać jak najcieńszą (minimalizm)
Celuj w okolice 0,5W/litr z możliwością zmiany dołożyć/ująć.
bartek112 pisze:6. Czy obędę się bez bimbrowni na start?
Tak, bimbrownia nie jest wymagana.
bartek112 pisze:7. Co sądzicie o tzw. brzęczykach? Czy używanie ich jest konieczne, neutralne, czy szkodliwe dla ryb lub roślin?
Nie są wymagane.
bartek112 pisze:8. Jak skomponować podłoże, w pierwszej koncepcji chcę zrobić piaszczystą ścieżkę na środku lub w 1/3 szerokości zbiornika zwężającą sie ku tylnej ścianie, a do tego po obydwu stronach ciemne podłoże w którym posadzę rośliny i ustawie korzeń i kamienie i kokos. Lub w drugim wariancie sam jasny piach i wiadomo korzeń w 1/3 szerokosci itd. Doradźcie
Żadne ścieżki, grubszy piach lub drobniutki żwirek (na piachu żeruje większość dostępnych ryb).
bartek112 pisze:9. Co do roślin to proszę o radę bo jestem zielony. (jak te rośliny)
Najpierw zmierz swoją wodę, potem zdecyduj, czy będziesz mieszał a potem dobierzemy rośliny.
bartek112 pisze:10. Jakie i ile ryb wybrać? Wiem że neon innesa jest zimnolubny za to czerwony jest podobno trudny w hodowli
Najpierw woda, ryby i rośliny na końcu.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

To ja jeszcze w kwestii optiwhite. Wg mnie to strata kasy i czysty marketing. Patrząc przez szybę do akwarium nie widać różnicy. Lepiej dopłacić do solidnego i starannego wykonania (szlif trapezowy, polerowane krawędzie, klej bezbarwny i klejenie bez pachwin i np. Grubsze szkło, żeby akwarium było bez wzmocnień, lub po prostu większy litraż - 160/192l.). Filtr również możesz kupić jakiś pewny eheim, czy inny jbl, choć te chińczyki nie mają złych opinii.
Wewnętrzny filtr bym odpuścił zupełnie, poszukaj przedfiltrów zewnętrznych (np 602a) i grzałki przepływowej. W akwarium zostanie ci zasys i deszczownica.
Z podłożem nie kombinuj, albo piasek (jeśli planujesz ryby denne czy pielegniczki), albo dowolne podłoże (np podłoże aktywne). W piach kulki gliniane przy roślinach ukorzeniających się (zwartki, żabienice).
Wszelkie ścieżki, wyspy itp. to tylko kłopot. Dla ryb dennych się nie nadaje, wygląda średnio i miesza się z podłożem obok (kamienne murki nie pomagają za wiele).
Ryby i rośliny jak będziesz znał wodę.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

bartek112 pisze:No więc wyjściowo padło na 112 L w wersji full Optiwhite.
Tak jak napisał malachio pomyśl o tym czy warto. Jeżeli już chcesz to zrób taką przednią szybę, ewentualnie jeszcze boczne. Dopłacanie za dno i tył akwarium, gdzie zazwyczaj jest tło nie ma wiekszego sensu, lepiej dołożyć kasę do lepszego kubła.
Podłoże:
+ podłoże żwir ciemny grad. 1-3mm + jasny piasek bazaltowy 1mm na ścieżkę lub wyspę
+ substrat gotowy
+ zeolit
+ kulki gliniano-torfowe
+ troszkę dolomitu, pół łyżeczki, zrównoważy dodatek kulek g-t
+ korzeń średniej wielkości, kokos, kamienie (wydzielające ścieżkę i zbiegające w grotę + luzem ze 3 szt)
+ liść dębu
Tutaj przekombinowałeś mocno. Skup się na jednolitym podłożu. Jak chcesz jakieś denne ryby czy pielęgniczki wybierz piasek.
bartek112 pisze:1. Który z tych filtrów wybrać? Najbardziej zależy mi na dobrej filtracji mechanicznej i biologicznej i cichej pracy w 2 kolejności
Osobiście tym chińczykom nie ufam, ale nie miałem więc się nie wypowiem. Jak wyżej pisałem lepiej kupić tańszy zbiornik i dołożyć do jakiego Eheima.
bartek112 pisze:2. Grzałkę jakiej mocy kupić?
75-100W
bartek112 pisze: 3. Czy wybór filtra wewnętrznego jest dobry?
Dobry kubeł do takiego litrażu wystarczy. W akwarium będziesz miał mniej gratów i więcej miejsca.
bartek112 pisze:4. Jak rozmieścić względem siebie filtry? Skoro grzałka ma być na przeciw filtra wewnętrznego to jak względem nich ustawić węże od filtra zew.?
j.w.
bartek112 pisze:5. Jak dużej mocy oświetlenie powinienem zakupić żeby pozostać przy Low-Techu? Na ile i jakich świetlówek (temperatura barwowa) muszę mieć oprawę?
Jakiej mocy potrzebowałbym do Hi-Techa? Dodam, że chce akwarium przykryć 1 dużą szybą lub dwoma mniejszymi, a belkę oświetleniową dobrać jak najcieńszą (minimalizm)
LT - 0,4-0,5W/l, HT - 0,7W w górę.
bartek112 pisze:8. Jak skomponować podłoże, w pierwszej koncepcji chcę zrobić piaszczystą ścieżkę na środku lub w 1/3 szerokości zbiornika zwężającą sie ku tylnej ścianie, a do tego po obydwu stronach ciemne podłoże w którym posadzę rośliny i ustawie korzeń i kamienie i kokos. Lub w drugim wariancie sam jasny piach i wiadomo korzeń w 1/3 szerokosci itd. Doradźcie
Ścieżki, wyspy się nie sprawdzają.
bartek112 pisze: 6. Czy obędę się bez bimbrowni na start?
Jak oświetlenie będziesz miał jak w HT to o CO2 musisz pomyśleć.
bartek112 pisze:7. Co sądzicie o tzw. brzęczykach? Czy używanie ich jest konieczne, neutralne, czy szkodliwe dla ryb lub roślin?
Są po prostu zbędne.
bartek112 pisze:9. Co do roślin to proszę o radę bo jestem zielony. (jak te rośliny)
Tutaj warto byłoby wiedzieć co tam ma pływać, jakie będzie światło itd. tak jak napisał krzych_100
bartek112 pisze:10. Jakie i ile ryb wybrać? Wiem że neon innesa jest zimnolubny za to czerwony jest podobno trudny w hodowli
Musisz określić jaką masz wodę, czy chcesz zmieniać jej parametry i wtedy dobierać obsadę.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Mam filtr Aquael multikani 800 i jest bezgłośny, słychać szmer wody w rurkach a pompki nie.
Awatar użytkownika
bartek112
Posty: 20
Rejestracja: 23 cze 2017 21:49

wątpliwości po testach

Post autor: bartek112 »

W pierwszej kolejności dziękuję serdecznie za odpowiedzi na mój poprzedni post.

Po drugie zbadałem parametry wody:
pH=8.18
GH=17
KH=13

doradźcie proszę jakie najlepiej wybrać ryby i rośliny przy tak twardej i zasadowej wodzie|

Dodam, że koncepcja się zmieniła ze względu na to, że muszę jednak kupić nową szafkę pod akwarium nie muszę się ograniczać i stwierdziłem, że zdecyduje się na akwarium 100x40x40 lub 100x40x50, filtr Unimax 250, do tego grzałka 200 W i oświetlenie 3x39 W T5 lub T8 (podobno dla amatora będą lepsze T8 )

1. Doradźcie proszę jaką obsadę mógłbym wybrać.
2. Doradźcie jakie rośliny i w jakiej ilości posadzić aby nie musieć dostarczać CO2, lub ewentualnie, żeby wystarczyła bimbrownia.
3. Które z tych dwóch wymiarów akwariów byście wybrali? Czy 50 cm nie będzie za wysokie przy takim oświetleniu?
4. Doradźcie jakie oświetlenie będzie najlepsze? T5 czy T8 i jaka moc?
5. Czy są jakieś popularne filtry do których można włożyć grzałkę. Przyszedł mi taki pomysł do głowy bo widziałem, że do tego Unimaxa można schować lampę UV

Pozdrawiam akwarystów
Awatar użytkownika
Peter007
Posty: 346
Rejestracja: 01 paź 2016 18:31
Lokalizacja: Opoczno

Post autor: Peter007 »

Musisz chyba iść w stronę żyworódek.
50 cm to dość spora wysokość ale jakiejś tragedii nie ma. O T8 to raczej nie myśl, T5 jest bardziej wydajne.
Jeśli nie chcesz ładować grzałki do środka to może pomyśl o grzałce przepływowej.
***** ***
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Do takiej wody ryby z Malawi, Tanganiki lub ogólne, ale dobrane właśnie pod wodę twardą jak żyworódki czy niektóre tęczanki. Znajdzie się na pewno odpowiednią obsadę, pooglądaj i poczytaj trochę atlasy ryb i wybierz jakie się podobają i wytrzymują takie pH, twardość, żyją w zbliżonej temperaturze itd.
Akwarium raczej wybierałbym niższe, chyba że ryby przez Ciebie wybrane wymagały by wyższego, dla roślin łatwiej jest mieć bliżej dna.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Akwarium bierz 100x40x40, bo i tak w 100cm nie ma co kisić skalarów czy innych paletek. Wodę masz straszną, to jest chyba nawet poza parametrami dla żyworódek, przydałoby się trochę rozcieńczyć wodą demineralizowaną (4:1- cztery litry kranowki: Litr demi).
Chyba że się zdecydujesz na małe Malawi (ale zbyt dużego wyboru to mieć nie będziesz), lub małą Tanganikę (kolonia muszlowców, czy jakieś szczelinowce mniejsze).
Jak zejdziesz z pH poniżej 8 to będziesz mógł wpuścić żyworódki (mieczyki, molinezje), pielęgnice np. para pielęgnic miodowych (innych nie polecam, bo w tak małym akwarium może być problem z rybami towarzyszącymi).
Przy zejściu z twardościami w okolice GH 12 i zejsciem z pH poniżej 7,5 możesz szukać tęczanek, przeźroczek (tylko bez wstrzykiwanego koloru), danio, i pewnie jeszcze kilka gatunków by się znalazło:)
Świetlówki T5 (T8 to stara technologia) moc dobierz tak żeby było około 0,5W/l. Chyba że chcesz roślinne to wtedy do 1W/l. Zaś minimum to 0,3W/l.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Awatar użytkownika
bartek112
Posty: 20
Rejestracja: 23 cze 2017 21:49

Ewolucja planów

Post autor: bartek112 »

Witajcie.
Dziękuję za odpowiedzi.
Biorąc pod uwagę Wasze sugestie zmieniłem początkowe założenia i obecnie wybór padł na akwarium 200 L. A więc:

1. zbiornik:
akwarium 100x40x50 optiwhite, szyba 8 mm, wzmacniane

2. filtracja:
filtr zew. jbl e901 + może jakiś wew. mechanik

3. woda:
filtr RO + kranówka, ewentualnie zamiast kranówki sole Ca2+ i Mg2+ lub alternatywnie sama kranówka (Malawi lub próba stworzenia akwarium towarzyskiego dla żyworódek lub... <czekam na sugestie>)

5. oświetlenie:
T5 4x39W (2 świetlówki białe, 1 niebieska, 1 czerwona)

6. aranżacja:
korzenie Red Moor, kamienie Scenery Stone, kokos/y

7. szafka:
szafka dedykowana AquaEl 100x40

8. podłoże:
piasek atestowany z Liroya 40kg + kulki gliniano-torfowe

9. rośliny:
microsoria, anubiasy, żabienice, pistia, ludwiga repens

10. obsada
pielęgnice miodowe(docelowo para lub 2), danio, skalary (para), gurami, prętniki, barwniaki, otoski, krewetki, ślimaki

Są to zwierzęta które najbardziej mi się podobają wyglądem, z których chciałbym żeby ludzie znający te zwierzęta, czyli wy drodzy użytkownicy forum, ludzie znający ich potrzeby i charaktery, doradźcie proszę które z wymienionych przeze mnie wyżej gatunków ryb mogłyby wspólnie koegzystować w zgodzie z naturą (usposobienie, parametry wody).

Co do sprzętu dodam, że mogę okazyjnie kupić taki zestaw jak powyżej, oprócz filtra RO, filtra wew, roślin, obsady i podłoża, w skład zestawu wchodzą ponadto nawozy, testy jbl, czyściki, siatki, karmnik, dodatkowa ceramika, węgiel akt., lampa UV, napowietrzacz, inna chemia i pewnie jeszcze kilka rzeczy.
Wypowiedzcie się proszę czy mogę być zadowolony z inwestycji pod start oraz wątpliwości jak obsada, roślinność czy aranżacja, a może wszystko co napisałem do tej pory nie ma sensu, proszę o rady.

Co do wody to jestem gotów zakupić filtr RO i samemu ustalić odpowiednie KH, GH i pH, jak również lać kranówkę i założyć akwarium z żyworódkami. Wszystko jest jeszcze tylko i aż w planach.

Proszę o aktywność w temacie. Dla waszej zachęty, a mojego odwdzięczenia się, dodam, że stworzę fotorelację z zakładania i trwania akwarium. Pozdrawiam!

P.S. Administratora proszę o zmianę tematu na taką jaką uważa za stosowną.
Ostatnio zmieniony 15 lip 2017 1:06 przez bartek112, łącznie zmieniany 6 razy.
ODPOWIEDZ