Neonek - biała kropka (nie ospa)

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ksyweksto
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2017 9:19

Neonek - biała kropka (nie ospa)

Post autor: ksyweksto »

Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum!
Jest to moj pierwszy post, jestem na etapie początkującym.
Proszę o pomoc w identyfikacji choroby jaka dotknęła moje neonki .
Akwarium 110l dokładnie takie : link usunięty. aczkolwiek jeszcze tydzień temu miałem 30l.
W akwarium posiadam:
10 neonkow
3 skalary (wrzuciłem wczoraj)
1 glonojad
2 gupiki + 1 malutki na którego już skalary polują :)
1 bojownik
4 krewetki
4 żywe roślinki
Temperatura 26 stopni , zestaw CO2 link usuniety
pokarm tetra min
Parametrów wody nie znam.

Tutaj wrzucam zdjęcia neonkow, takie coś występuje u dwóch lub 3 neonkow, początkowo było tylko u 1 sztuki. Co to może być? Jak sobie z tym poradzić?
Dzięki za pomoc!
https://postimg.org/image/5l2arcg5d/
https://postimg.org/image/u0aisef29/
https://postimg.org/image/5l2arcg5d/
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Wpuściłeś ryby do niedojrzałego i nie przygotowanego akwarium, w dodatku źle urządzonego i ze źle dobraną obsadą...

Ze względu na fatalne warunki, jakie stworzyłeś, ryby są podatne na atak kulorzęska, czyli zaczyna się problem z tzw. rybią ospą.

Podmieniaj intensywnie wodę co parę dni - inaczej ryby będą pływać we własnych wydalinach i się dodatkowo truć oraz użyj jak najszybciej preparatu Ichtio firmy Zoolek, żeby zwalczyć kulorzęska


Skalary oddaj, Twoje akwarium jest dnia nich znacząco za małe.

Zrób porządek z obsadą:
10 neonkow - neony Innesa to ryby zimnolubne, woda miękka i kwaśna
3 skalary (wrzuciłem wczoraj) - to ryby ciepłolubne, akwarium minimum o wysokości 50cm, minimum 200l na jedną parę tych ryb, woda miękka i kwaśna
1 glonojad - jaki gatunek? Zbrojniki bezwzględnie potrzebują drewna do pozyskania celulozy niezbędnej im do prawidłowego trawienia
2 gupiki + 1 malutki na którego już skalary polują Smile - ciepłolubne, woda twarda i zasadowa
1 bojownik - bardzo ciepłolubny, woda miękka i średnio miękka, odczyn obojętny
4 krewetki

Pomieszałeś neony Innesa - zimnolubne, z rybami ciepłolubnymi.
Nie znasz parametrów wody, a wpuszczasz ryby wymagające odczynu kwaśnego i niskich twardości...
Masz za mało roślin w akwarium.
Bojownik wymaga roślin pływających.

Skalary i neony wymagają ciemnego zbiornika, z dużą ilością roślin wśród których mogą się ukryć.

Fatalne podłoże, za gruby grys, podnoszący twardość wody.
Wywal ozdoby ceramiczne i skałki. Wywal muszle! Mocno podnoszą twardość wody!

Poczytaj o wymaganiach ryb, jakie trzymasz.

Na Twoim miejscu oddałabym od razu skalary i bojownika, rozpoczęła leczenie neonów. Potem je oddaj. Zmierz parametry wody i do nich dobierz obsadę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ksyweksto
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2017 9:19

Post autor: ksyweksto »

Dzięki za odpowiedz, aczkolwiek niewydaje mi się żeby to była ospa. Ospę już miałem w akwarium 30l jakieś 3 miesiące temu, wtedy pomógł preparat : exit Gegen ichthyo na ospę, teraz używałem bez skutku.
Skalary polecił mi wczoraj w sklepie zoologicznym gdzie kupowalem cały sprzęt.
Muszę sa sztuczne, podłoże również dobrali mi w sklepie zoologicznym, skale wybrałem sam aczkolwiek w większości akwariów w sklepie mieli takie skaly.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podstawa akwarystyki: nigdy nie słuchaj sprzedawcy w sklepie zoologicznym. To jest SPRZEDAWCA towaru, a nie prawdziwy akwarysta.

Poczytaj o wymaganiach ryb jakie trzymasz.

Wszelkie rady zawarłam już w moim poprzednim poście.
ksyweksto pisze: Ospę już miałem w akwarium 30l jakieś 3 miesiące temu, wtedy pomógł preparat : exit Gegen ichthyo na ospę, teraz używałem bez skutku.
Masz akwarium tydzień... Leczenie rybiej ospy trwa minimum dwa-trzy tygodnie. Poczytaj o cyklu rozwojowym kulorzęska. Zabijasz pływki, a nie cysty.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ksyweksto
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2017 9:19

Post autor: ksyweksto »

Zamek który posiadam również jest ze sklepu zoologicznego-myśle ze nie zostałby mi sprzedany gdyby miał szkodzić. muszelki wyrzucę .
Mieszkam w Niemczech - tutaj jest tak ze w sklepie zoologicznym nie można kupić rybek nie przynosząc ze sobą wody która poddają badania..

Kropka jaka mam na neonkach nie wygląda na ospę - choć się nie znam, ale mam porównanie z ta która przechodziły, wtedy preparat pomógł odrazu (na instrukcji pisze jak używać i jest to 3dniowa kuracja) tym razem ta kropka jest grubości oo 1mm wyglada jak pryszcz biały..
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

U "chińczyka" też sprzedają np. ładowarki do telefonów i wyglądają jak oryginalne tylko tańsze, a potem bywa, że w gazecie czytam jak to ustrojstwo komuś wybuchło. Ufasz sprzedawcy? Ich celem jest sprzedać, nie edukować.
ksyweksto
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2017 9:19

Post autor: ksyweksto »

MarJan pisze:U "chińczyka" też sprzedają np. ładowarki do telefonów i wyglądają jak oryginalne tylko tańsze, a potem bywa, że w gazecie czytam jak to ustrojstwo komuś wybuchło. Ufasz sprzedawcy? Ich celem jest sprzedać, nie edukować.
Pewnie masz racje, ale w zoologicznym mimo iż testy wody były udane nie sprzedali mi więcej jak 4-5 rybek, kazali przyjść za 3-4 tygodnie znowu z woda, i tak miałem już 3 razy.

Apropo chorych neonek, dodam iż pierwszy z neonkow zachorował jakieś 2 tygodnie temu? Aczkolwiek ten "pryszcz" był mniejszy, wyglądał jakby łuska była uszkodzona i wychodziła na zewnątrz..
ArturG
Posty: 26
Rejestracja: 15 lut 2017 18:51
Lokalizacja: Ligota

Post autor: ArturG »

A czy to nie tzw. choroba neonowa?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Choroba neonowa ma kompletnie inne objawy. Tutaj nie widać wyblaknięcia kolorów i śluzowacenia, ale ewidentną cystę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
stachu108
Posty: 76
Rejestracja: 22 kwie 2017 11:44
Lokalizacja: Piła

Post autor: stachu108 »

ksyweksto pisze:myśle ze nie zostałby mi sprzedany gdyby miał szkodzić.
W jednej z galerii handlowych u mnie w mieście otworzył się sklep zoologiczny. Na markecie często robię zakupy więc postanowiłem zajrzeć i tam, tym bardziej, że kończyła mi się karma dla rybek. Z racji wczesnej pory na sklepie był tylko jeden pracownik, z przodu kolejka na kilka osób. Gość z kilkuletnią córeczką wybierali akwarium.
Zbiornik około 40 cm do tego oświetlenie, filtry, grzałki, roślinki, nawozy, zamek itp... (sprzętu za ponad 300zł).
Kopara mi opadła jak sprzedawca zapytał czy od razu będą dobierać załogę.
Wybierała córka, tata płacił a pan sprzedawca tylko nabijał.
I takim sposobem gdzieś teraz pływają (o ile jeszcze bo było to w zeszłym tygodniu) dwa skalary, kilka neonków i trzy kolcobrzuchy zielone. Najbardziej przytomny okazał się jednak tata, który stwierdził że na "złote rybki to chyba trochę za ciasne akwarium już będzie". Po karmę podjechałem do innego sklepu, przepłacając tym samym ze 2 zł.

Idąc tym prostym przykładem, którego byłem świadkiem uważam, że sprzedawcy nie można ufać WCALE.

Wiem że odbiega to od samego tematu rozmowy, więc przepraszam za ten offtop.
Pozdrawiam serdecznie
Sebastian
_____________
Akwarium 60x30x40, filtr Aquael Fun-1, grzałka Aquael Comfortzone Gold 100W, oświetlenie Aquael Leddy 10W, Juwel HiLite T5 Colour 24W 6400K, Sylvania Grolux T5 24W 8500K
ksyweksto
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2017 9:19

Post autor: ksyweksto »

stachu108 pisze:
ksyweksto pisze:myśle ze nie zostałby mi sprzedany gdyby miał szkodzić.
Kopara mi opadła jak sprzedawca zapytał czy od razu będą dobierać załogę
W moim przypadku było odwrotnie, pół roku temu jak kupiłem akwarium 30l + całe wyposazenie chciałem odrazu rybki kupić, sprzedawca mi odmówił po czym wyjaśnił żebym wszystko uruchomił, odczekał 2tyg i za 2 tyg przyszedł z woda z akwarium która poddadzą testa..

Spróbuje jeszcze raz kuracje preparatem na ospę "exit gegen ichthyo" producent zaleca trzy dni, w opakowaniu zostało na jakieś 10 dni Wiec zobaczymy jaki będzie efekt.


EDIT:
Kuracje jestem zmuszony przeprowadzić w akwarium ogolonym, jak z temperatura? Podnieść ja o 2-3st.C?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podmień 50% wody i zacznij leczenie, bo posocznica czeka...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ksyweksto
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2017 9:19

Post autor: ksyweksto »

Ok, dzięki. Podmienię 50% wody. W jaki sposób to leczyć? Jest wgle opcja w zbiorniku ogólnym?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Na razie zastosuj leczenie ospy rybiej. Na co jeszcze czekasz? Już dawno powinieneś podmienić wodę i podać preparat!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ksyweksto
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2017 9:19

Post autor: ksyweksto »

Preparat na ospę stosuje już od momentu pierwszego posta :) 20% wody podmienialem w czwartek, jutro podmienię 50% wg rad. Woda u mnie nie jest najlepszej jakości dlatego odstawiam ja na 1 dzień żeby odstała
ODPOWIEDZ