Neonek - biała kropka (nie ospa)

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ksyweksto
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2017 9:19

Post autor: ksyweksto »

Dziś jest 11 dzień jak podaje preparat EXIT gegen ichthyo na ospę, w tym czasie wymieniałem 30# wody, następnie 50% cysta na neonce o której mowa zmalał aczkowiek jest widoczna.
Natomiast dzisiaj zauważyłem ze jedna z neonek złapała coś podobnego .
https://postimg.org/image/dujrxgr9h/
https://postimg.org/image/7bfg44ijh/
https://postimg.org/image/caw65rfkj/
Jest to świeże i widoczne.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

ja w zeszłym roku przechodziłem ospę w akwarium i leczyłem ichtio tropicala przez tydzień w temperaturze 30* i ospa odpuściła zupełnie na szczęście bez strat w obsadzie. nie wiem dlaczego ale przeważnie neony łapią albo są nosicielami tego cholerstwa.u mnie też od nich się zaczęło i w kilku akwarystycznych sklepach też zauważyłem kwarantanny właśnie w akwariach z neonami.
Ostatnio zmieniony 08 lip 2017 13:26 przez lysy68, łącznie zmieniany 1 raz.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ksyweksto
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2017 9:19

Post autor: ksyweksto »

Ja obecnie temperatury nie podnosiłem, mam na 26st. może podnieść ja teoche?
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

ksyweksto pisze:Ja obecnie temperatury nie podnosiłem, mam na 26st. może podnieść ja teoche?
ja podnosiłem według zalecenia na ichtio temperatura kąpieli od 27 do 30* oraz ograniczone oświetlenie akwarium i dziwię sie że nikt ci o tym nie napisał wcześniej.też na początku była u mnie około 25* i kropki nie znikały.dopiero po podniesieniu temperatury i podaniu leku zaczęło to cholerstwo ustępować i po około chyba 12-14 dniach zniknęło całkiem.zerknij co masz u siebie na opakowaniu napisane.tam powinna być dokładna instrukcja zastosowania.poszukaj w google o leczeniu rybiej ospy.niektórzy jeszcze sól niejodowaną sypią ale ja nie praktykowałem bo zbrojnik i kiryski mogłyby tego nie wytrzymać i tobie tez nie będę tej soli proponował.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jeżeli kolejny neon złapał kulorzęska to po prostu EXIT gegen ichthyo nie działa. Proszę poczytaj o cyklu tego pasożyta. Wybijasz tylko pływki w wodzie. Skoro nadal są i atakują ryby to znaczy, że stosowany preparat nie ma na nie wpływu.

Niestety znam doniesienia, że żadna kuracja na kulorzęska nie pomogła...

Stosuj leczenie dalej. W Twoim przypadku jest to tzw nawrót, ponieważ za pierwszym razem leczenie trwało za krótko i nie wyeliminowałeś kulorzęska z akwarium.

Inna sprawa, że ryby trzymasz w złych warunkach, są osłabione i podatne na choroby. Zacznij myśleć nad poprawieniem parametrów wody, dodaniem roślin itd.
Podnoszenie temperatury jest dobrym rozwiązaniem, ale neony Innesa to gatunek zimnolubny, więc trzymaj temperaturę do maks 26 stopni i pamiętaj o jej obniżeniu po zakończeniu leczenia.

Dobrze napisał lysy68: ogranicz oświetlenie w akwarium lub je wyłącz całkowicie. Jest duże prawdopodobieństwo, że EXIT gegen ichthyo ulega rozpadowi pod wpływem światła i stąd jego mała skuteczność.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

zgadzam się z Barą,może niech kolega kupi ichtio tropical i sciśle się zastosuje do instrukcji na opakowaniu,ja u siebie tym leczyłem i tak jak we wcześniejszym poście po podniesieniu temperatury do około 29-30* i silnym napowietrzaniu akwarium i ograniczonym świeceniu(właśnie światło ma wpływ na rozkład zieleni malachitowej i może być leczenie w tym momencie nieskuteczne) w niecałe 2 tygodnie ospa całkiem zniknęła.zbrojnik,kiryski i neony przetrwały bez uszczerbku,wiec moim zdaniem kolega powinien jak najszybciej powtórzyć kuracje z inny lekiem.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ksyweksto
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2017 9:19

Post autor: ksyweksto »

U mnie w Niemczech ciężko o produkt z tropical'a nawet na ebay'u nic znaleźć nie idzie, ale trafiłem na coś całkiem "mocnego" SERA med profesional protazol(Ichthyophthirius multifillis, Ichtyobodo [Costia], Chilodonella, Trichodina, Saprolegnia, Achlya) producent pisze iż od wlania leku do zakończenia leczenia mija 24h, po czym należy wymienić 80% wody a w ciężkich wypadkach należy powtórzyć po 4-5 dniach.

Exit gegen ichthyo pozostało mi na 4-5 dni max, jeśli nie poskutkuje zastosuje produkt SERA.
Co do oświetlenia być może to jest powodem bo nie ograniczyłem go do minimum. Roślin kupiłem więcej, teraz mam ich aktualnie 7 ale planuje dokupić i coś z pływających jeszcze wrzucić
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A masz może dostępny SERA COSTAPUR?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ksyweksto
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2017 9:19

Post autor: ksyweksto »

Powinienem mieć w jednym ze sklepów gdzie jest kosmiczny wybór. S Wiec co wybrać costapur czy protazol?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

SERA COSTAPUR lub COSTAFORTE jest konkretnie przewidziany do leczenia rybiej ospy.

Zaopatrz się w któryś z tych preparatów i działaj.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ksyweksto
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2017 9:19

Post autor: ksyweksto »

Ok, a co w przypadku jak nie beda mieli?
Wiem ze w sklepie w którym się do tej pory zaopatrywałem maja tylko EXIT, natomiast w drugim ostatnio jak kupowałem rośliny polecili mi SERA protazol, ale wydaje mi się ze powinni mieć te costa z racji iż to mega ogromny sklep.
Kwestia pokarmów TETRA planuje kupić dwa może trzy, jakie?

EDIT: jak wyglada sprawa korzeni i różnych skał/kamieni kupowanych w sklepie, należy je wygotowac


EDIT 2: niestety, dostępny tylko protazol, który kupiłem..zobaczymy czy coś pomoże.
Dziś podmieniłem 25% wody, za każdym razem zauważam ze woda z akwarium jest żółtawa/zielona.. może to przez preparat exit gegen gdyż nadaje wodzie "morska barwę"?
Kupiłem również testy jbl 6w1 testy zrobię po kuracji protazolem oraz nowe roślinki w tym limnobium pływające
E3: producent protazolu po upływie 24 h zaleca wymianę 80% wody, wodę mam już przygotowana , teraz pytanie warto do niej dodać JBL Biotopol?

Nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

jeśli masz dostęp do allegro (proszę tego nie brać pod uwagę jako reklamy)to tu masz link przykładowy do tropicala

http://allegro.pl/tropical-ichtio-30-ml ... 78077.html

ale myślę iż to co ci Bara poleciła też będzie oki

-to normalne iż będziesz miał po podaniu leku wodę lekko zabarwioną na kolor zielonkawy ale to mija,i możesz zauważyć lekkie przebarwienie na taki kolor niektórych elementów w akwarium,najważniejsze gaszenie oświetlenia na czas kuracji.

-testy najlepiej kropelkowe bo paski są mało dokładne i jedynie poglądowe,też je stosowałem i kupiłem sobie zestaw w walizce jbl a niektórzy używają zooleka są różne opinie na temat tych testów,poczytaj w necie

-korzenie w zasadzie powinno się wygotować z dodatkiem soli bez jodu,chociaż ja w pierwszym akwarium nic nie robiłem tylko przepłukałem i było oki a w drugim sparzyłem kilkukrotnie ukropem w wiaderku i pokazała się pleśń ale to normalne i mija po jakimś czasie

-skały też powinny być przepłukane porządnie wodą aby się pozbyć różnych osadów i brudu,dodatkowo można je przed włożeniem do akwa potraktować octem i sprawdzić czy się nie pieni,wtedy będziesz miał pewność iż nie zatwardzają ci wody

-co do biotopolu to ja go też używam przy każdej podmianie ale są różne szkoły i większość nie popiera lania chemii do akwarium,ja nie mam chlorowanej wody bo jest z własnego ujęcia,ale profilaktycznie wlewam i nie widzę aby to szkodziło
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ksyweksto
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2017 9:19

Post autor: ksyweksto »

Tak mam dostęp do Allegro, ale wątpię żeby kto kolwiek chciał wysłać paczkę warta 20zl do Niemiec a na ebayu nie ma. Zobaczę co zdziała protazol jeśli nie poskutkuje wtedy się będę zastanawiał ewentualnie zamówię z ebayu costapur/costaforte

Właśnie jestem po podmienię 80% wody i tu pojawia się następny problem..zrobiłem test JBL 6w1 co dziwne wszystkie parametry sa dopuszczalne poza GH >21d. Mogę teraz dolać wody destylowanej? W jakich proporcjach na akwa 110l?



SERA protazol coś pomógł, ale nie w 100%

nie pisz posta pod postem. Jak chcesz coś dopisać, użyj opcji "zmień" . Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Działania protazolu nie zobaczysz po jednym dniu, najwcześniej do kilku dniach. Poczytaj o cyklu rozrodczym kulorzęska, bo nie rozumiesz ani zasady leczenia ani jak je prowadzić. Wodę destylowaną chcesz lać do akwarium? Nie rozumiem. Jak przygotowujesz wode do podmian?

Podaj proszę wyniki testów. Badałeś wodę w akwarium po podmianie wody? Pozwoliłeś ustabilizować się jej trochę? Zbadaj wodę ponownie, proszę.

I absolutnie nie wlewaj wody destylowanej do akwarium. Nigdy w ten sposób nie poprawia się jej parametrów. Należy sukcesywnie i ostrożnie podmieniać wodę na taką z prawidłowym odczynem i twardościami. Pamiętaj, że ryby można zabić szokiem osmotycznym.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ksyweksto
Posty: 27
Rejestracja: 28 cze 2017 9:19

Post autor: ksyweksto »

Wodę do podmian przygotowuje na 24h przed podmiana, teraz praktycznie ryby sa w nowej wodzie z podmiany.. napewno jest twarda. Zrobię test ponownie jutro z racji iż teraz nie mam dostępu.

Hak to jest z ta woda destylowana? Dodać ja do wody która przygotowuje na 24h przed podmiana? Przy podmienię 30L ile destylowanej mogę dodać zakładając ze twardość będzie na 20
ODPOWIEDZ