SOS dla kiriska

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
cytryna2
Posty: 136
Rejestracja: 21 paź 2014 21:26

SOS dla kiriska

Post autor: cytryna2 »

Właśnie wróciłam z urlopu niby wydawało się wszystko ok niestety dziś znalazłam martwego kiryska wyglądał jakby spuchł mu brzuszek drugi schował się w roślinach(nie normalne zazwyczaj są bardzo żywotne) co robić nie mam teraz odstanej wody do podmiany jak mogę ratować jeszcze żyjącą rybę?
Proszę o szybką pomoc
w czasie mojej nieobecności była podmieniana tylko woda jak zawsze
Ostatnio zmieniony 28 cze 2017 10:23 przez cytryna2, łącznie zmieniany 1 raz.
Jak się uczyć? tylko od najlepszych ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zapraszam do Regulaminu Działu Choroby. Proszę o podanie danych o akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
cytryna2
Posty: 136
Rejestracja: 21 paź 2014 21:26

Post autor: cytryna2 »

litraż 55l,jedzenie to płatki tetramin+pastylki dla kirysków temperatura wody to 25,5 inne zwierzęta to glonojad 3 ryby nie wiem jak się nazywają+inwazja ślimaków +2 helenki 2 Military Helmet akwarium było stabilne od 5 miesięcy foltracja zwykła z gąbką i kanalikami zazwyczaj gąbkę przepłukiwałam raz na dwa tyg. tym razem minęło 4 tyg.
rośliny anubis +nurzaniec +gałęzatka wsadzona do wody pięć tyg temu
woda podmieniana regularnie raz w tyg.w ilości 5 lit.odstanej i 5 demineralizowanej
podłoże piasek kwarcowy+mała ilość drobnego żwirku

parametry wody zmierzone prze chwilą to
NO3-1
NO2-0,05mg
KH-3,5
pH-7,5
Cl-0
GH-10dGH
Fe-0,5

helenka tylko jedna została po drugiej jest tylko pusta muszelka właśnie zauważyłam
Jak się uczyć? tylko od najlepszych ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

O jakim gatunku kiryska piszesz?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
cytryna2
Posty: 136
Rejestracja: 21 paź 2014 21:26

Post autor: cytryna2 »

wydaje mi się że jest to kirysek pstry z tego co widzę, nie uda mi się pstryknąć fotki bo zacięcie chowa się pod roślinami ale spróbuję jak się przemieści
Jak się uczyć? tylko od najlepszych ;)
cytryna2
Posty: 136
Rejestracja: 21 paź 2014 21:26

Post autor: cytryna2 »

https://zapodaj.net/e9a5721aa84fd.jpg.html

monoporcje jedzenia którymi były karmione ryby były zawinięte w aluminium żeby ułatwić dozowanie osobie która doglądała akwarium (nie zna się na tym) czy to mogło wpłynąć na skład jedzenia?
Jak się uczyć? tylko od najlepszych ;)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Folia aluminiowa gastronomiczna- taka do kuchni nie ma prawa uwalniać jakichś związków do jedzenia, to na pewno nie to.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Dodam od siebie, że podłoże tragiczne dla kirysków. Kiryski potrzebują piasku,gdyż "przerzucają" go przez skrzela w celach higienicznych. Skracasz ich życie tym żwirkiem. Pomyśl nad przysypaniem żwirku piachem.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
cytryna2
Posty: 136
Rejestracja: 21 paź 2014 21:26

Post autor: cytryna2 »

https://zapodaj.net/38ada59131667.jpg.html[img][/img]

Jest piasek przemieszany z żwirkiem jak pisałam, pod roślinami gdzie się zatrzymała rybka są kamyczki dla lepszego ukorzenienia roślin.
Tymczasem kirysek który został sam wydaje się przydołowany sprawię mu przy najbliższej okazji ze dwóch ziomków(pamiętam ,że mówiliście o minimum 6 ale nie chcę przerybiać a nie chciała bym mieć w akwarium samych kirysków a nad docelową obsadą nadal się zastanawiam.
Jak się uczyć? tylko od najlepszych ;)
cytryna2
Posty: 136
Rejestracja: 21 paź 2014 21:26

Post autor: cytryna2 »

Piszę ponownie pod tym tematem ponieważ tym razem mam problem z pozostałym kiryskiem zauważyłam ,że ma ranę na ciele i zbrojnik którego mam w akwarium na niego poluje,co mogę zrobić nie wiem czy dla ryby będzie lepiej jak ją odseparuję do nowego jeszcze pustego akwarium?przypomnę że wodę gdzie przebywa teraz ryba mam wymieszaną z deminarizowaną a w nowym akwarium woda to na dzień dzisiejszy mocno twarda kranówa co będzie gorsze dla ryby? i jak się leczy rany ryb?(nie mam pojęcia skąd ta rana )
Jak się uczyć? tylko od najlepszych ;)
cytryna2
Posty: 136
Rejestracja: 21 paź 2014 21:26

Post autor: cytryna2 »

:D chciałam tylko donieść ,ze udało mi się uratować tę rybkę zaczęła jeść i ruszać się żwawiej,być może się mylę ale myślę ,że rana która teraz prawie znikła była spowodowana zbyt ciepłą wodą w akwarium? zważywszy na niesamowite temperatury powietrza i problem z termometrem.
A tak na przyszłość jak schładzacie wodę w małych akwariach?próbowałam z zamrożonymi butelkami z wodą ale przy małych zbiornikach jest to jednak problem.
Jak się uczyć? tylko od najlepszych ;)
ODPOWIEDZ