skok pH odstanej kranówki

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

skok pH odstanej kranówki

Post autor: lysy68 »

Witam.
moja woda w kranie z własnego ujęcia ma pH ok.7.6 GH 10 KH 6

odstawiłem w szklance 330ml wody na około 30 godzin i po zmierzeniu parametrów zauważyłem lekki skok w górę

pH 8.0
GH 12
KH 8

zastanawiam się co może być przyczyną podwyższenia zwłaszcza pH w odstanej wodzie?
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Cześć
To naturalna reakcja. Skok wynika ze zmiany zawartości CO2 w wodzie. Podam Ci na przykładzie KH = 8.

Przy takim KH i pH 7,6 w świeżo nalanej kranówce masz ok 7-8 ppm CO2. Woda stojąc i kontaktując się taflą z powietrzem dąży w okolice 4 ppm CO2, ten spadek powoduje skok pH do ok. 8

Wszystko możesz sobie prześledzić na tabeli (wpisz w google grafika "tabela pH KH CO2"
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Hm,jak to napisać? Woda z kranu,z butelki ta nawet demineralizowana nie ma dostępu do powietrza. Taka po otwarciu butelki czy po wlaniu z kranu do wiaderka zmienia swoje parametry bo dwutlenek węgla się ulatnia czy jakoś tak. Dlatego zawsze mierzy się parametry wody odstanej.

Może ktoś inny to fachowo sprecyzuje,ale głównie o to chodzi.


neurochirurg udzielił Ci odpowiedzi w trakcie gdy pisalem tego posta :D
Ostatnio zmieniony 08 lip 2017 12:39 przez Kross, łącznie zmieniany 3 razy.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

Neurochirurg pisze:Cześć
To naturalna reakcja. Skok wynika ze zmiany zawartości CO2 w wodzie. Podam Ci na przykładzie KH = 8.

Przy takim KH i pH 7,6 w świeżo nalanej kranówce masz ok 7-8 ppm CO2. Woda stojąc i kontaktując się taflą z powietrzem dąży w okolice 4 ppm CO2, ten spadek powoduje skok pH do ok. 8

Wszystko możesz sobie prześledzić na tabeli (wpisz w google grafika "tabela pH KH CO2"
ok, szklanka oczywiście odkryta.tabelkę mam w walizce z testami jbl.ale czy normalny jest także podskok twardości ttw i tto w odstanej wodzie o 2 ppm?
i też jestem ciekawy dlaczego powinno się na odstanej wodzie robić pomiary.
wodę mam z własnego ujęcia wiec chloru nie zawiera i zastanawiam się gdybym robił podmiany na przykład odstawioną tylko na 1 godzinę czy to coś mogło by wpłynąć na życie w akwarium?
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

lysy68 pisze: i też jestem ciekawy dlaczego powinno się na odstanej wodzie robić pomiary.
właśnie dlatego, o czym Ci napisali już Koledzy. Woda mając kontakt z powietrzem atmosferycznym zmienia swoje parametry. Nie chodzi o ulatnianie się chloru, ale o wymianę gazową głównie CO2.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

ok to już rozumiem,a jakie mogłyby być skutki jakbym wodę odstawił tylko na 1-2 godziny i potem do akwarium wlał gdyż te pH 8 to już dużo dla moich rybek
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

pH = 7,6 to też jest za dużo dla Twoich ryb.

Zacznij przygotowywać wodę do podmian mieszając ją z wodą demineralizowaną/destylowaną i nieco ją zakwaszając.
O kwestii zmian parametrów wody pisaliśmy bardzo dużo. Zerknij również do tematu przypiętego na temat przygotowywania wody do podmian.
viewtopic.php?t=11843
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

54L zostawiłem w spokoju bo widzę że jest na razie ok
Natomiast zacząłem się bawić w mieszanie wody kranowej z demineralizowaną w 30L i muszę się wam pochwalić skutkami tego eksperymentu
dokładnie nie pamiętam od kiedy zacząłem mieszać wodę ale
nie stosowałem żadnych kwasów,liści i szyszek

-podmieniam co tydzień 7 litrów wody w proporcji 3.5l/3.5l odstanej około 24h
-podłoże shrimp sand zalane od początku było samą kranówką
-parametry wyjściowe kranu to pH 7.6 , GH 12 , KH 8-10

testy wody z 1.07
pH 7.1
GH 6
KH 3
NO2 0.1
NO3 5

wczoraj 19.08 przy podmianie odlałem sobie wodę z akwarium i ku mojemu zdziwieniu wyszły takie parametry

pH 6.2-mierzyłem 2x bo nie wierzyłem , kropelkowy i paskowy pokazał to samo
GH 5
KH 1-2
NO2 0.1
NO3 10

więc nasuwa mi się jeden wniosek iż wodą demineralizowaną bez stosowania kwasów można tak bardzo zbić odczyn wody
za tydzień przy podmianie znowu zrobię testy i zobaczę co wyjdzie z tego
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

lysy68 pisze:więc nasuwa mi się jeden wniosek iż wodą demineralizowaną bez stosowania kwasów można tak bardzo zbić odczyn wody
Jeśli masz rośliny, które pobierają CO2 związane, to też tak może być (rośliny wód zasadowych pobierają CO2 związane co przy małej objętości zbiornika wpływa na KH). KH=3 to już taka granica stabilności.
Może też wpływać podłoże (tego nie jestem pewien do końca).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

nie nawożę niczym tego akwarium
z roślin to same mało wymagające
-moczarka
-rogatek
-mech java i flame
-trochę micranthemum monte carlo
-bacopa
-ludwiga repens
-limnophilia sessiliflora

rosną jak głupie przy żarówce energooszczędnej 12w osram k6500 650lm,wczoraj sporo wyciąłem moczarki i limnophili bo się mało miejsca zrobiło.
test na CO2 stały pokazuje mi cały czas kolor niebieski czyli tylko 3 mg/l
być może ,że podłoże tez przykłada się do takiego obniżenia pH.
jedynie to trochę o rybki się martwię przy tych parametrach bo 4 kiryski habrosus mi wyleciały i trochę krewetek neocardina ale na razie reszta jest oki no i plaga zatoczków nie do ogarnięcia.
zobaczę przed następną podmiana wody parametry i może troszkę zejdę z tej destylki do 4l/3l albo 5/2
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

lysy68, shrimp sand jest podłożem aktywnym stosowanym w celu ustalenia i utrzymania właściwych dla krewetek parametrów wody.
lysy68 pisze:więc nasuwa mi się jeden wniosek iż wodą demineralizowaną bez stosowania kwasów można tak bardzo zbić odczyn wody
wysnułeś fałszywy wniosek, pH na poziomie 6,2 masz za sprawą shrimp sand.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

wszystko się zgadza ale po zalaniu na start kranówką przez 1 miesiąc trzymało w miarę parametry a potem to już tylko wyrównanie pod kranówkę
i nie zbijało praktycznie,dopiero po mieszance z demineralizowaną zaczęły z powrotem obniżać się wartości aż doszły do tak niskiego pH dlatego jestem zdziwiony i zaskoczony bo byłem pewien iż jak to niektórzy piszą , że "zabiłem" podłoże zalewając kranowitem.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Z woda destylowana mozna sobie narobic ukryte szkody i rozjechac parametry NPK jak bedziemy mocno zbijac pH. Jesli idziemy na szybko i na duza skale to trzeba to uzdatniac i korygowac. To tak apropos zmiekczania wody. Rosliny zareaguja zwykle po okolo tydzien/poltora na braki w wodzie.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

mark_farina pisze:Z woda destylowana mozna sobie narobic ukryte szkody i rozjechac parametry NPK jak bedziemy mocno zbijac pH. Jesli idziemy na szybko i na duza skale to trzeba to uzdatniac i korygowac. To tak apropos zmiekczania wody. Rosliny zareaguja zwykle po okolo tydzien/poltora na braki w wodzie.
wodę zacząłem mieszać tak od czerwca bo pH mi wychodziło wtedy 7.4 a po zalaniu na świeżo kranem było 6.8 i zaczęło iść do góry o 0.2 aż wyrównało się praktycznie pod kranowit.od momentu domieszek spadało 7.2,7.1 aż po około 1.5 miesiąca spadło do 6.2 ale rośliny dalej rosną,brak glonów zwłaszcza nitkowych na tą chwilę i tak jak napisałem nie nawożę go niczym i nawet ten montecarlo jakoś tam sobie rośnie.

https://images81.fotosik.pl/758/29acb23192895402.jpg
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

No to super, ja mialem na mysli akcje jakby ktos sie zdecydowal w ciagu kilku dni podmienic ponad polowe wody na destylowana w celu zbicia pH i twardosci :)
ODPOWIEDZ