Założenie akwarium-prosba o porade

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Dart
Posty: 8
Rejestracja: 19 lip 2017 20:47
Lokalizacja: HG,FFM, Łódź,Sławno

Założenie akwarium-prosba o porade

Post autor: Dart »

Witam Państwa.
Jeśli to źle miejsce to proszę Wszechmożnych Forum o przeniesienie bez uprzedniego używania głowy, ale do rzeczy.
Planuje założenie akwarium, a z rybkami do tej pory doświadczenie miałem tylko za dziecka ( czyli:są rybki-padly rybki-kupione kolejne), No i trochę większe z tymi co na talerzu bywają :wink: . To tak pół żartem pół serio.
Sporo po czytałem już na państwa forum, jednak informacji jest na tyle duzo, że ciężko to wszystko ogarnąć.
Założenie jest takie: Kupiłem akwarium 160 l( 100x40x40) z pokrywą z podświetleniem plus do tego filtr EHEIM 2224. Taki zestaw udało mi się zakupić używany w rozsądnej cenie (100 zł). Planuje dno wyłożyć piaskiem kwarcowym ( przeznaczony do piaskownicy dla dzieci ziarnistości 1-2,5). Przy czym w jednym rogu, na powierzchni około 1/6 akwarium nasadzenia z roślin plus do tego jakiś "statek" czy cos w tym guscie na części piaszczystej. Akwarium będzie zrobione w formie minimalizmu i prostoty.
Teraz pytanie do Panstwa, jakie roślinki wybrać, i najważniejsze jakie RYBKI wybrać.
Akwarium ma sprawiac "radoche" mojemu prawie 3 letniemu synkowi ( widzę jak stoi u znajomych i się patrzy w akwarium). Dlatego Rybki muszą być kolorowe i rzucające się w oczy. Myślałem o może 10-15 neonkach, ale co do tego. Powiedzmy sobie szczerze że synek na pewno przywalić od czasu do czasu w akwarium więc rybki nie mogą być płochliwe(nie chce im stersu robić) . Proszę o podpowiedzi co do rybek i roślin. Ja żadnych typow nie mam więc wszystkie możliwości dozwolone, byle by się między sobą rybki nie biły.Pozdrawiam
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

100zł to nie rozsądna cena tylko "akwarystyczny traf życia :D" normalnie.
Co do wiedzy, przede wszystkim:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Żadne rybki nie będą na tyle odważne, aby tolerować walenie w szybę, sama szyba może tego nie tolerować, więc nacisk na edukowanie dziecka, że to się tylko ogląda- mi z moim 2,5-letnim synkiem się udało :).

Do wyboru ryb trzeba znać przede wszystkim parametry wody takie jak temperatura,pH i twardości KH oraz GH, następnie temperament gatunku i jak duże urosnąć może zwierzę.

Jeśli ma być najprościej to wlej kranówkę do słoika-nie zamykaj-odstaw na 24 godziny i z próbką tej wody udaj się do sklepu zoologicznego w celu zbadania powyższych parametrów[jeśli nie będą chcieli pomóc do zakup testy kropelkowe i sam potestój]. Wyniki podasz na forum i napiszemy jakie rybki bez mieszania wody możesz wpuścić już po okresie dojrzewania zbiornika. Nie ufaj sprzedawcom i nie kupuj "na gębę".
Na forum nie spotkałem się z aprobatą dekoracji, które nie są naturalne- postaraj się dobrać "statek" z atestem, a nie że po miesiącu farba z niego zejdzie i zaszkodzi rybom.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

No akwarium na start jak najbardziej odpowiednie.
Co do roślin to polecam na początek rogatka, nurzańca, kryptokoryny i dać w większej ilości na start (po czasie można będzie redukować).
Zamiast statku lepiej daj jakiś fajny korzeń, lub (jeśli statek musi być) daj kilka otoczaków i gdzieś pomiędzy nie wstaw wrak.
Co do obsady, to jeśli masz typową dla większości kraju kranówę (czyli pH koło 7,5, KH 8-10, GH 15-20 to polecam:
-mieczyki/zmienniaki/molinezje/gupiki (1+3 - do wyboru, co bardziej kolorowe i przypadnie do gustu dziecku)
- zwinniki ogonopręgie/ (8-10 sztuk)
- ślimaki (np. military helmet - kilka sztuk- dobry na okrzemki)
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Dart
Posty: 8
Rejestracja: 19 lip 2017 20:47
Lokalizacja: HG,FFM, Łódź,Sławno

Post autor: Dart »

Dziękuję Panowie za szybkie i cenne uwagi.
Podany Link i zawarte w nim rzeczy przestudiowalem już wcześniej, dowiedziałem się paru rzeczy z których sobie wcześniej sprawy nie zdawałem.
Co do zbiornika i filtra : to fakt udało się w naprawdę świetnych pieniądzach kupić na aukcji internetowej ( dokładnie to 25,5 Euro do zaplaty- euro bo mieszkam w DE) jedynie trzeba było 70 km w jedną stronę pojechac, żeby "sprzęt " odebrac. No ale to taki duży problem, aż nie był.
Co do tego walenia w szybę i płoszenia rybek to wyraziłem się trochę nieprecyzyjnie. Nie dopuszczam oczywiście typowego walenia jakimiś przedmiotami, natomiast napewno będzie to popukiwanie palcem i widzenie palcem za rybkami (widzę jak robi to u znajomych), oczywiście będę rozmawiał z Małym żeby tego nie robił ale co z tego wyjdzie to czas pokaże....
Co do wody. Po czytałem troszkę o tym, i z różnych opinii na forum wynika, że lepiej mieć własny zestaw do sprawdzania twardości, choćby w celach kontrolnych raz w tugodniu. Dlatego też taki test zakupie dziś lub jutro i w weekend będę testował. Moja kranówkaa jest napewno bardzo zakamieniona/ twarda, co widzę po czajniku i kamieniu się w nim zbierający, ale tak jak napisalem ND lub PON dam znać jak wyszły pomiary....
Co do dekoracji , to tutaj też napisałem nieprecyzyjnie, ponieważ rzucony przezemnie "Statek" nie jest ostatecznością.. Wiadomo, że tenże byłby bardziej atrakcyjny dla dziecka, ale jeśli znajdę jakiś rozsądny korzeń, to pójdzie korzeń. Tu chodziło mi bardziej o określenie jak wyobrażam sobie akwarium tj. nasadzenia z tyłu w rogu i jedna, dwie rzeczy na części piaszczystej w ramach dekoracji...
Co do wypowiedzi Kolegi Malachio, to dziękuję za typy, wieczorem Zagłębie się w lekturę na temat rośli i rybek...
Generalnie akwarium chce postawić na przełomie miesiąca, najlepiej już z roślinnością (wiem- czytałem żeby roślinki qsadzac po 1-2 dniach od zalania zbiornika), natomiast rybki dojdą koło połowy miesiąca . Czas od zalania do zarybienia wykorzystanie na dokupienie potrzebnego sprzętu.

Dziękuję za porady i Pozdrawiam
PS. Panowie możecie polecić jakiś karmnik automatyczny? Jest tego sporo w różnych rozbieznosciach cenowych. Myślałem o czymś z funkcją 4 karmień dziennie...
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Dart pisze:możecie polecić jakiś karmnik automatyczny
Jakby to napisać, i tak, i nie... Z reguły problem karmienia ryb to duży problem i najczęściej je przekarmiamy, później ciężko jest ten nawyk zmienić:)
Jeśli nie stanowi to problemu dla Ciebie, aby raz dziennie "zajrzeć" do akwarium, to raczej kupno karmnika uważam za zbędny wydatek i pieniądze lepiej jest zainwestować w testy wody - te podstawowe, na twardość i odczyn.
W akwarium dojrzałym nie ma potrzeby regularnego karmienia ryb, ponieważ w naturze raczej ryba też regularnie pokarmu nie zdobywa. Jeśli podasz szczyptę dobrego pokarmu raz dziennie, to w zupełności wystarczy. Można poszukać nieuciążliwej hodowli robaków, którą trzyma się w domu - będzie to też ciekawostką dla dziecka, co te robaki robią...
Dart pisze:Generalnie akwarium chce postawić na przełomie miesiąca, najlepiej już z roślinnością
Pamiętaj, że to ma być proste i sprawiać przyjemność, więc nie ma co komplikować sobie życia czasem zbędnymi wynalazkami.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Dart
Posty: 8
Rejestracja: 19 lip 2017 20:47
Lokalizacja: HG,FFM, Łódź,Sławno

Post autor: Dart »

Dziękuję Kolego krzych 100 za odpowiedź.
Otóż zajrzenie raz dziennie do akwarium nie stanowi dla mnie problemu, ale jak to sam napisales, lubimy ryby przekarmiac... Ja sam pamiętam jak "za dzieciaka" mając jakieś tam akwarium 60 l. zawsze myślałem że te ryby są ciągle głodne, i dokarmialem je paręnaście razy dziennie, z finałem takim, że duża puszka jedzenia w płatkach szła w miesiąc. Woda zasyfiona, ryby ledwo widoczne No ale napewno nie głodne ;) Dziś jestem trochę starszy i napewno tak nie zrobię, ale jeśli każdy z domowników przechodząc dokarmia rybki to się zrobi kiepsko...Dlatego chciałem kupić automatyczny dozownik, żeby nikt się tego nie tykal:) No ale cóż, będzie trzeba jedzonko dla rybek mieć pod kluczem i tylko samemu karmić:)
Tak jak zauważyłeś akwarium ma być proste więc stawiam na prosty minimalizm, czyli piasek do tego proste łatwe w chodowli roślinki i rybki.

PS. Dziś kupiłem testy więc jutro będę mierzył pH KH GH. No i miła niespodzianka, osoba od której kupiłem zbiornik i filtr, napisała mi dziś że znalazła jeszcze parę gratow i jak chce mogę przyjechać i sobie wziazc za darmo :) Głównie przewody, trochę jedzenia i odżywek i parę zamiennych wkładów do filtra oraz grzałka 150W. Koniec końców jechac 70 km mi się nie chciało więc umówiliśmy sie, że zapłacenie za przesyłkę (4,5 euro)a on wysle mi to paczka.
Jak to mówią głupi ma zawsze szczęście...
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Dart pisze:zawsze myślałem że te ryby są ciągle głodne, i dokarmialem je paręnaście razy dziennie,
To niestety jest pewien problem, bo faktycznie wydaje się, że głodzimy ryby.
Aby suchy pokarm nie pływał po powierzchni i był zjadany, to zaopatrz się w taki kubeczek do badania moczu i strzykawkę (np. 2ml). Do kubeczka 2ml wody i szczypta suchego pokarmu - pokarm moczy się wcześniej aby nie pęczniał. Wówczas będzie widać przy karmieniu, czy pokarm jest zjadany...
Dart pisze:Tak jak zauważyłeś akwarium ma być proste więc stawiam na prosty minimalizm, czyli piasek do tego proste łatwe w chodowli roślinki i rybki.
To rośliny i ryby dobierz do wody - jeśli w kranie masz wodę twardą i zasadową i nie zamierzasz jej zmiękczać ani zakwaszać, to do takiej wody dobierz ryby i rośliny.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Dart
Posty: 8
Rejestracja: 19 lip 2017 20:47
Lokalizacja: HG,FFM, Łódź,Sławno

Post autor: Dart »

Witam Serdecznie.
Moje prace ze zbiornikiem postepuja. Dzis zostal umyty, postawiony w docelowe miejsce, piach poszedl na dno i na koniec zalanie. Poki co wszystko jest ok. Troche mordengi z plukaniem piasku, ale koniec koncow nie jest tak zle. Bylem tez w zoologu, kupic wklady do filtra i nowe przewod bo stare juz troche stwardniale byly. Nabylem tez Thermometer, siatke, No i poogladalem rybki ( tak jak pisze w poradniku, glownie po to zeby zobaczyc czy sa trzmane w dobrych warunkach i czy warto tam za jakis czas je kupic). Wystapily rowniez nieprzewidziane Problems tj. po odpaleniu filtra okazało się że przecieka na łączeniu góry z dołem, po docisnieciu ręką przestaje a więc to pewnie uszczelka, ale kupię ja dop. w poniedziałek. Właczylem grzałkę w celach rozruchowych i działa. Ma termostat więc jest ok.
Teraz najważniejsze, Zrobiłem pomiary zakupionym testami i wyniki są nastepujace(pomiary zrobione 3 razy i pokazywały za każdym razem to samo):
NO3 - 10 mg/l
NO2 - 0 mg/l
GH. -. >21 d
KH. -. 15 d
pH. - 7,9- 80
Cl -. 0,4 mg/l

Co poradzić. Jaka obsadę dobrać, jakie roślinki i rybki? Pozdrawiam
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Oj, bardzo twardo nawet jak na żyworódki, ale woda nie była odstała, bo jeszcze chlor nie uleciał, wlej wodę do otwartego naczynia i po 24h powtórz test. NO3 zastanawiające, ale ja się nie znam.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

NO3 niekiedy występuje w wodzie kranowej, a 10 to nie jest straszny poziom, ale obsadę trzeba będzie dobrać rozsądnie a i roślin pożerających azotany dać więcej. (np. Pistia).
Woda jak pod Tanganikę lub Malawi, ale akwarium na te biotopy ciut małe. Oczywiście dałoby radę coś dobrać i byłoby kolorowo (Malawi) ale raczej bez roślin i no i ryb niewiele.
Natomiast molinezje powinny spokojnie dać radę w takiej wodzie.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
Dart
Posty: 8
Rejestracja: 19 lip 2017 20:47
Lokalizacja: HG,FFM, Łódź,Sławno

Post autor: Dart »

Witajcie.
Woda była odatana. Stała około 20 h. Może jest bardzio mocno chlorowana, nie wiem...

Jaka obsadę proponujecie przy takich parametrach wody? Kolega Malachio zaproponował Malawi, ale bez roślin i mało rybek. Ja jednak bym skłaniał się do roślinek i większej ilości rybek. Co myślicie ?
Proszę o jakieś typy i porady.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

malachio pisze:Woda jak pod Tanganikę lub Malawi, ale akwarium na te biotopy ciut małe.
Obydwa biotopy to woda miękka, ale silnie zasadowa... także raczej jajożyworódki.
Dart
Posty: 8
Rejestracja: 19 lip 2017 20:47
Lokalizacja: HG,FFM, Łódź,Sławno

Post autor: Dart »

Witam.
Jakis czas mnie nie było, zbiornik dojrzewał itd.
Na chwilę obecną zbiornik pracuje już około 4 tyg. Ale pojawił się pewien problem z roślinnością. Otóż zakupilem roślinki (30.07) i wsadzilem w zbiornik. Podałem odżywke polecaną przez gościa w sklepie ( potem dopisze nazwę bo nie mam jej przy sobie). Roślinki rosły pieknie, były zielone i ładne. Po tygodniu doszły rybki i bylo wszystko ok. Od weekendu obserwuje jak wszystkie zaczynają zmieniać kolor. Ciężko określić mi czy to brązowy czy taki brunatno-bordowy. Dodam że mam trzy rodzaje roślin i wszystkie zmieniają kolor. Trochę po czytałem i wychodzi l, że mogą to być braki fosforu, ale czy na pewno...

Dane zbiornika:
160l - realnie wlane 140l
Filtr EHEIM 2224
Grzałka 150 W
5 Gupików, 10 neonkow i 3 ślimaki ( plus 3 małe które się właśnie narodziły)
Podmiana raz na tydzień 20-25 l
oświetlenie 2x 30 W Sun Glow Pro T8 czyli na litr około 0,42 W
Wyposażenie:korzeń, kokos x 3 rośliny

Ktoś coś może doradzić?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Dart pisze: Dodam że mam trzy rodzaje roślin i wszystkie zmieniają kolor
Jakie to są rośliny? Jakie są twardości i odczyn?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Dart
Posty: 8
Rejestracja: 19 lip 2017 20:47
Lokalizacja: HG,FFM, Łódź,Sławno

Post autor: Dart »

Witajcie. No tak napisałem wszystko oprócz nazwy roślin...
Tłumacze z niemieckiego więc może to być niedokładnie odzwierciedlone polska nazwa:
- trawka brazylijska
- Mikrozorium Narrow
- Zwartka Wendta (kryptokodryna)
Odczyty zbiornika:
NO3-0
NO2 -0
GH -15
KH -10
pH - 6,8
Cl -
Środek jaki używałem to JBL Ferropol. Ale będą szczerym przyznaje sie, że o nim zapomniałem. Wlalem go zgodnie z instrukcją. na opakowaniu przy sadzeniu roślinek, a potem dopiero wczoraj. PS. Używałem jeszcze Środka JBL Minus pH, ale on nie powinnien mieć wpływu na rośliny (?)
ODPOWIEDZ