Azotyny w nowym akwarium

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
cytryna2
Posty: 136
Rejestracja: 21 paź 2014 21:26

Azotyny w nowym akwarium

Post autor: cytryna2 »

Dokładnie tydzień temu założyłam nowe akwarium
Wsadziłam w nie moją dotychczas nabytą wiedzę i wydawało się ,że wszystko jest ok, niestety problem mnie przerósł poradzicie co teraz zrobić rośliny zaczęły marnieć co rozumiem może być skutkiem dojrzewania niestety boję się ,że jednak wszystko mi w środku zmarnieje.

Nowe akwarium ma pojemność 40l. podłoże to ziemia ogrodowa przykryta warstwą piasku kwarcowego zmieszanego pół na pół z drobnym żwirkiem
rośliny to głównie aniubiasy one właśnie na potęgę marnieją.
Filtr zwykły gąbkowy z wkładem ceramiki ,światło to jarzeniówka danych nie mam(mąż wyrzucił opakowanie) ale polecana na rośliny,świecę 12 godz.dziennie
Dziś zrobiłam cotygodniową podmianę wody na odstaną w ilości 8 lit.
Przy restarcie czyli tydzień temu dolałam do wody 5ml bakterii startowych i sypnełam kilka płatków pokarmu to wszystko

Teraz mierzyłam nitraty i nie mieszczą się w skali czyli powyżej 3mg co robić? wstawiam fotkę
zapomniałam dodać temperaturę mam nastawioną na 25 st
https://naforum.zapodaj.net/56d6b28e40cf.jpg.html
Jak się uczyć? tylko od najlepszych ;)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Cierpliwości :wink: akwarium może dojrzewać i miesiąc.
sypnełam kilka płatków pokarmu to wszystko
to nie rób tego ponownie, pokarm gnije, pleśnieje.
dolałam do wody 5ml bakterii startowych
lepiej było by wypłukać w akwarium gąbkę filtra ze zdrowego, dojrzałego akwarium.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A ja się zastanawiam, po co zastosowałeś ziemię, skoro trzymasz głównie anubiasy - czyli rośliny nie ukorzeniające się w podłożu? A dodatku anubiasy wolą zacienienie, a u Ciebie są na "gołym oświetleniu". Dodaj jakieś rośliny pływające, wgłębkę, pistię itd...

Jaki gatunek roślin jest posadzony w ziemi? Na nurzańce to akwarium jest za małe...

Akwarium jest bardzo puste i będzie dojrzewać minimum dwa tygodnie. Nastaw się na wysokie wartości azotynów. Nie wlewaj niepotrzebnej chemii w postaci uzdatniaczy i nie syp pokarmu nie mając żywych stworzeń.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
cytryna2
Posty: 136
Rejestracja: 21 paź 2014 21:26

Post autor: cytryna2 »

Założenie jest takie skoro akwarium musi dojrzeć postawiłam na ten czas na rośliny powiedzmy" silniejsze" które mogły w miarę przetrwać tę całą chemię która się dzieje w środku w toku mojego rozumowania anubiasy są nieco bardziej wytrzymałe od innych roślin(tak mi się wydawało :? a po drugie mam je jak wiesz w większym akwarium i nie sprawiają mi żadnych kłopotów rosą i mają się świetnie więc tym bardziej mi szkoda jak marnieją bo samemu wyhodowane.Poza tym z całą pewnością masz rację pisząc że te roślinki lubią zaciemnienie ale może to jakiś ewenement moje które rosną na korzeniu w wyższych jego partiach po aklimatyzacji pięknie rosną te które rosną na niskim korzeniu tuż ponad dnem nie za bardzo, tak jest na dzień dzisiejszy.

Nurzaniec to też rycykling z większego akwarium w przyszłości chcę się go pozbyć z obu, fakt jest za duży i nie myślałam ,że to kiedyś napiszę za szybko się rozrasta :wink: teraz jest w wodzie aby trochę pochłaniać tych szkodliwych produktów ubocznych z dojrzewania.
Następna roślina tylko nie krzyczcie przy kupnie polecona w sklepie do właśnie restartu akwarium dopiero w domu zorientowałam się że nie ma na niej etykietki z nazwą czyli nie wiem co to.
W miarę się jednak utrzymuje trochę zwiędła ale wydaje mi się że na dzień dzisiejszy ,"żyje".

Ok nie będę już niczego lać do wody mam jeszcze pytanie, a czy częściej niż raz w tygodniu będę podmieniać wodę w akwarium może to coś pomóc?
Na pistię czekam już od miesiąca ponad masakra nie ma tak mi wciąż mówią.
A co do koncepcji na ten zbiornik to chciałabym spróbować wyhodować trawnik czyli postawić na minimalizm albo jeśli to by nie wyszło to właśnie na tym wzniesieniu zaaklimatyzować aniubiasy przywiązane do kamieni a w podłożu posadzić punktowo eriocaulonium które razem z pływającą pistią wyjątkowo mi się podoba.Oczywiście tak bym chciała a co będzie?zobaczymy
Jutro wybieram się po tę wgłębkę?
Jak się uczyć? tylko od najlepszych ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podmiana wody raz w tygodniu całkowicie wystarcza. Nie można podmianami wody przyspieszyć procesu dojrzewania zbiornika.

Dziękuję za obszerne wyjaśnienia.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

Za pistią porozglądaj się po intrenecie. Wielu oddaje za darmo/zwrot kosztów wysyłki. Do 40l to bym polecił rzęsę (choć to mocno upierdliwa roślinka :) )
A na start akwarium polecam rogatka-włożyć do akwarium i niech sobie pływa. Jak będziesz usuwać nurzańce to ich nie wyrywaj z podłoża, tylko lekko pociągnij i obetnij, lub jeśli mają iść do wywalenia to od razu tnij przy korzeniach. Azotynami się nie przejmuj, tak jest w trakcie dojrzewania. Jak chcesz coś przyspieszyć to daj trochę wkładów z dojrzałego akwarium, lub lekko wyciśnij gąbkę z dojrzałego filtra.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
cytryna2
Posty: 136
Rejestracja: 21 paź 2014 21:26

Post autor: cytryna2 »

Nie raczej nie będę niczego przyspieszać niech sobie dojrzewa swoim tempem :) Nawet w sklepie chcieli mi sprzedać specjalne wkłady do filtra które pochłaniają te szkodliwe związki(nawet nie wiedziałam ,że tak też się da)
Teraz jednak dołożyłam nieco więcej roślin i znalazłam w końcu tę pistię.
Na dzień dzisiejszy piasek który jest na dnie zabarwił się na zielono to normalne?
Jeszcze jedno pytanie tak dla pewności przy co tygodniowych podmianach wody
płukać gąbkę z filtra czy jednak nie do tej pory tego nie zrobiłam.
W większym akwarium filtra nie dotykam już od prawie trzech miesięcy i cała biologia funkcjonuje idealnie no ale to dopiero dojrzewa więc mam pewne wątpliwości.


https://naforum.zapodaj.net/0c4bbf8aea85.jpg.html
Jak się uczyć? tylko od najlepszych ;)
ODPOWIEDZ