Przymiarka do pierwszego akwarium

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
lis3k
Posty: 3
Rejestracja: 26 lip 2017 17:36

Przymiarka do pierwszego akwarium

Post autor: lis3k »

Witam - to po pierwsze.
Obiecałem kiedyś żonie że na nowym mieszkaniu kupie jej złotą rybkę w kuli :D
Po przeczytaniu kilku pierwszych stron z gógla mała trumna dla rybki odpada.
Zdecydowałem że kupimy coś "większego". Nie chcę kupować na dzień dobry akwarium 100L bo po pierwsze nie mam miejsca a po drugie - szkoda mi kasy.

Są dwie opcje (tańsza i droższa):
tańsza - akwarium aquael leddy set z pokrywą 25L (40x25x25)
droższa - akwarium na wymiar 42 lub 52 L ze szkłem optiwhite - 70/20(w ostateczności 25)/30 (dł/gł/wys)

Pierwsze pytanie - mam półkę RTV 140/30/40 (dł/gł/wys) mocowaną na 4 kołki rozporowe w ścianę (kołki na wylot w tylnej ściance półki, półka dolega bezpośrednio do ściany). Półka z płyty 16mm. Utrzyma takie akwarium?
Czy lepiej wzmocnić półkę dodatkowymi kołkami oraz kątownikami pod płytą utrzymującą akwarium?

Drugie - gotowiec aquael ma już pokrywę - co zrobić w przypadku akwarium robionego na wymiar? Pokrywy dostępne na allegro mają 60x30 lub 80x30.

Trzecie - czy można mieszać rodzaj/kolor podłoża? Gdzieś przeczytałem że najlepszy jest czarny żwirek i w sumie taki chciałbym dać. Tylko nie wiem czy wtedy dno nie będzie za bardzo monotonne i czy można byłoby je urozmaicić je jasnym piaskiem w jakiejś części lub białym żwirem?

Rośliny, sprzęt (filtr wewnętrzny, grzałkę, termometr) oraz dodatki/ozdoby na tą chwilę pomijam.

Ryby - ma być kolorowo i dla laika więc wstępnie wybór padł na gupiki 6/10 zależy od wielkości akwarium. Przydałby się też ktoś żeby dno pozamiatać - jakiś gatunek kiryska nada się do takiego litrarzu? Odnośnie gupików - czy mogą być same samce? Nie chcę mieć narazie nowych mieszkańców to raz, a dwa samce są mniejsze i kolorowsze. Czy może brak samic źle wpływa na ich samopoczucie?

I tu na chwilę wracamy do roślin - w jakim środowisku te ryby będą się najlepiej czuły? Jakie gatunki/rodzaje roślin?


I ostatnia rzecz - akwarium ma cieszyć oko, więc wrzucę kilka które mi się podobają. Chodzi o wygląd i aranżację. Człowiek z zerowym pojęciem jest w stanie coś takiego wykonać? Z góry dzięki za pomoc.


Poniżej linki do zdjęć znalezionych w internecie:

https://ibb.co/mJw7VQ
https://ibb.co/b9x2x5
https://ibb.co/m6ANx5
https://ibb.co/fkBKc5
https://ibb.co/iEJbPk
https://ibb.co/dgrvH5
https://ibb.co/mhRVjk
https://ibb.co/i9tXx5
Ostatnio zmieniony 27 lip 2017 9:11 przez lis3k, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Da radę, trzeba tylko chcieć i mieć ociupinę wyczucia.

Mieszanie podłoża - jak ci się tak podoba to nie ma problemu. Weź tylko pod uwagę, że ryby ci to po pewnym czasie wymieszają. Monotonność podłoża można przełamać jakąś skałką, rośliną, trawniczkiem :D
Wszystkie akwaria które załączyłeś mają jednobarwne podłoże, choć czarne tylko ostatnie.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Co do wyboru akwarium to powiem Ci tak na początek szkoda Ci kasy bo nie wiadomo jak Ci pójdzie .Jak będzie niewypał to wiadomo mniejsza strata ale jak połkniesz bakcyla to będziesz żałował że nie kupiłeś większego w akwarystyce już tak jest że każde akwa szybko staje się małe .
25l to strata kasy mało miejsca na aranż i wejdzie tak na profesjonalne wykonanie jeden bojownik + kilka ślimaków
Jak już to nie schodź poniżej tych 52l większe akwa zdecydowanie łatwiej się prowadzi ale niestety więcej kosztują
Co do półki to są kalkulatory obliczające wagę pełnego akwa znajdź takowy i obciąż półkę podobną lub trochę większa masą a zobaczysz jak to wyjdzie .
Co do roślin i aranżacji to wiadomo że nie masz wiedzy ale to można obejść wystarczy cierpliwość w necie jest wszystka wiedza i masz jeszcze forum do pytań wal śmiało ktoś pomoże . Dobierając rośliny trzeba patrzeć na ilość światła i wielkość roślin jaką one osiągną w przyszłości polecam opis w necie
Ilość światła w każdej pokrywie wystarczy tylko dla mniej wymagających roślin .W twoim przypadku zapomnij o ładnych czerwonych roślinach ,zalecam małe żabienice i kryptokoryny oraz mech i anubiasy wybór jest bardzo duży .
Biorąc pod uwagę takie zielsko warto iść w kierunki akwarium low-tech wpisz sobie to w gogle i poczytaj polecam Ci zrobić coś takiego .
podłoże najtaniej wyjdzie piasek z marketu kwarc lub ZEW do piaskownic i pod spód ziemia ogrodowa lub kulki gliniane
Poczytaj pomyśl jak coś to pytaj
I na koniec ostrzegam że akwarystyka to szybko uzależniająca choroba na którą brak lekarstwa :D
lis3k
Posty: 3
Rejestracja: 26 lip 2017 17:36

Post autor: lis3k »

Dzięki za odpowiedzi.
Pisałem do producenta półki i otrzymałem informację, że może być maksymalnie obciążona 20kg. W związku z czym otwierają się nowe możliwości.
Mamy pustą przestrzeń w pokoju gdzie aktualnie stoją pufy. Wygląda to mniej więcej tak.
Obrazek
Dłuższa część ma 130cm, krótsza 67cm.
Rozmawiałem z tatą, który przez kilka lat zajmował się 80L akwarium i powiedział żeby brać minimum 100L. W mniejsze nie ma co się bawić.
Wg mnie są dwie opcje (wg żony jest jeszcze trzecia :D ).
1 - 60x30x30 na krótszą ścianę
2 - 80x35x40 na dłuższą ścianę
(3 - akwarium narożne/trapezowe)


Temat zawieszam na jakiś czas. Dopytam stolarza ile kosztowałoby zrobienie szafek pod akwarium. W międzyczasie sprawdzę wodę testami, żeby wiedzieć co by mogło pływać w zbiorniku i wtedy zdecydujemy czy bierzemy większe akwarium czy mniejsze.

Mam jeszcze pytania:
Czy można zamówić akwarium z dwoma szybami z optiwhite (przód i lewa boczna)? I czy jest sens inwestować w optiwhite?
andypl33, piszesz że większe akwarium są droższe - chodzi o zakup czy utrzymanie? Generalnie wychodzę z założenia, że jeśli mam się brać za akwarium, to wolę kupić na "dzień dobry" coś lepszego, niż potem wydawać drugi raz kasę gdy okaże się, że pierwszy zakup był kiepskim wyborem.
Nawiązując do powyższego - jaki jest mniej więcej koszt takiego akwarium (np. 112L) na początek? I czy jest sens kupować napowietrzacz, odmulacz czy jakieś inne "bajery" oprócz filtra (wewnętrzny dobrej jakości chyba wystarczy) i grzałki?


Pozdrawiam
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Mam 112l w galerii jest mój temat z ważniejszym sprzętem, wszystko nowe i nieużywane, bez opti....kosztowało mnie razem z szafką około 1300zł. Da się taniej, ale żona chciała wszystko nowe i bez kombinowania, w tych pieniądzach nie ma tylko uwzględnione ryb i roślin.
lis3k
Posty: 3
Rejestracja: 26 lip 2017 17:36

Post autor: lis3k »

Można zapytać ile z tej ceny stanowiło akwarium + szafka?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Jestem w drodze i nie mam jak sprawdzić w wygodny sposób, wieczorem zedytuję tego posta i będą koszta wypisane.

edit.:
AQUAEL AKWARIUM PROSTE 112L gr.6mm 80x35x40cm;;;------> 177,98zł. z dostawą
szafka pod wymiar akwarium;;;--------> 195zł. z dostawą [długo czekałem, ale solidnie wykonana]

Sprzedawców odnośnie sprzętu mogę podać na pw.
Ostatnio zmieniony 29 lip 2017 19:16 przez MarJan, łącznie zmieniany 1 raz.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

wieksze akwa jest droższe przy zakupie ale łatwiej się prowadzi większa ilość wody wybacza większe błędy akwarysty Trzeba też uwzględnić takie wydatki jak koszt prądu najbardziej koszty robi oświetlenie szczególnie przy akwa z wymagającymi roślinami .Ty piszesz że masz miejsce 130x67 nie wiem jak to dokładnie wyglada w mieszkaniu ale to daje znacznie więcej możliwości odliczając niezbędny luz przy akwa to możesz liczyć 120x50 maks daje to nam od spokojnej 200l banki o wymiarach 100x40x50 do małych 300l 120x50x50
to są standardowe wymiary jak dasz na zamówienie to praktycznie każdy wymiar.
Odnośnie kupna akwarium można kupić gotowe w sklepie ale to są robione masowo z cienkich szyb .w sklepie są takie 200l z szyby 8mm a szklarz jak chciałem swoje 220l to poniżej 10mm nie chciał gadać .Ja masz w okolicy szklarza to zapytaj o wykonanie i weź lepiej nieco grubsze szkło z pożądanymi wzmocnieniami Jak Odnośnie pokrywy to można kupić gotową wydmuszkę razem z akwa lub osobno praktycznie na każdy wymiar standardowy ale trzeba zobaczyć co ma w środku
zaczynając od 112l to z reguły jest w najtańszej wersji 2x18W T8 z statecznikiem magnetycznym [patrz czarne tanie pokrywy z wytłoczki] na dzień dzisiejszy bym sobie darował
następne są T5 na statecznikach elektronicznych to już jest w miarę przyzwoite
Dalej masz rożne w miarę nowe wynalazki z ledami jak to działa w praktyce nie powiem bo nie miałem ale ludzie robią na tym ładne akwa i żre to mało prądu
Najlepsze są belki na power ledach robione samodzielnie ale to zależy jak z twoimi zdolnościami w zakresie elektryki itp. temat na później
Co do zakupów to napowietrzacz możesz sobie darować reszta zależy od wielkości akwa przy większym wskazany kubeł zewnętrzny grzałka proporcjonalnie do wielkości akwa.
Z opti to nigdy nie miałem więc nie wypowiadam się na temat

Przemyśl sobie to dobrze czy na pewno chcesz się w to bawić to jest kosztowne hobby i trzeba poświęcać mu trochę czasu .Oprócz codziennego karmienia dochodzi co tydzień sprzątanie podmiany wody przycinanie roślin
Jak nie będziesz dbał systematycznie to szybko zrobi się z tego zaglonione bajoro .Oprócz zajęć praktycznych trzeba też trochę poświęcić na teorię jak nie zrozumiesz zasad działania to nic nie wyjdzie .
Ja Cię nie zniechęcam tylko ostrzegam żebyś dobrze się zastanowił .Czy chcesz i jakie chcesz to akwarium mieć
Ja też zaczynałem od 112l z czarną pokrywą szybko okazało się że to w pokoju 18m2 nie wygląda zbyt okazale i szybko przeszedłem na 220l co już jakoś wyglądało ale jak mówią d... nie urywało , Dla mnie jak akwa do salonu to minimum 120cm długości

No to sobie pogadałem .
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

lis3k pisze:Wg mnie są dwie opcje (wg żony jest jeszcze trzecia ).
1 - 60x30x30 na krótszą ścianę
2 - 80x35x40 na dłuższą ścianę
(3 - akwarium narożne/trapezowe)
Co się komu podoba, nawet jeśli stanie na akwa 60cm długości brałabym 40cm wysokości, bo 5-7 cm podłoża, do końca wody nie nalejesz i masz 30 cm prześwitu toni wody, w 30cm akwa to jest nagle 20cm wody. Chociaż np. BARA twierdzi że jej się takie akwaria bardziej podobają niż wysokie i przestrzenne.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

szamanka pisze: Co się komu podoba
Dokładnie...ja tam usypałem podłoże, że z tyłu jest te 10cm, ale z przodu to sporo mniej ;)
ODPOWIEDZ