Restart akwa plus przebudowa oświetlenia.

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Giaco87
Posty: 5
Rejestracja: 09 gru 2016 19:21

Restart akwa plus przebudowa oświetlenia.

Post autor: Giaco87 »

Witam serdecznie!
Jakieś pół roku temu kupiłem uzywane akwarium i jako że jestem w gorącej wodzie kąpany - wszystko spieprzyłem :) Roślinki padały jak much, podłoże wypłynęło, ogólnie kaszana. Czytałem, nawoziłem i nic. W końcu doszedłem do tematu oświetlenia (były dwie świetlówki T8 po 30w) i zorientowałem się, że zainstalowane świetlówki to Community Daylight, czyli takie, pod którymi nic nie urośnie... A marzyło mi się mocno zielone akwarium. Przyszedł więc czas na restart.

Zbiornik: 120x40x40 - około 160l netto

Filtr: Aquamanta EFX 300

Tyle zostaje. Jestem w trakcie przebudowy pokrywy. Na chwilę obecną mam zainstalowane świetlówki T8:
Interpet Reef Daylight 900lm 10.000k
Interpet Tropical Daylight PRO 1300lm 6.500k
Philips TL-D 36W 3350lm 4.000k
Chciałbym dodać jescze jedną, typową dla roślin czyli najlepiej czerwoną. Pokrywę ostatecznie będę budował całą od podstaw więc mogę w nią wsadzić zarówno świetlówki 30w jak i 36w. Żeby tylko roślinką było dobrze.

Podłoże. Tutaj padło na ziemię ogrodową z dodatkiem torfu kokosowego i gliny (Leca). Na to moskitiera i żwir czarny 2-5mm. Wymyśliłem sobie też "rzekę" z piasku jako element dekoracyjny.

Nawożenie na start Easy Life ProFito i Easy Life EasyCarbo powinno wystarczyć zważywszy na to, że roślinki będą rosły na ziemi. Planuję w przyszłość porwać się na metodę EI.

CO2 z bimbrownika, z czasem może z butli ale wiadomo - koszta...

Rybki już mam, ławica Neonek Innesa, Zwinniki Blehera, kilka Kirysków, dwa Zbrojniki Niebieskie i samotny samczyk Pielęgniczki Agassiza (czekam na 3 samiczki).

Gatunki roślin niesprecyzowane jeszcze jednak chciałbym biotypowo trzymać się Ameryki Południowej. Trawnik z małego heńka. Większość roślin zielonych, jak będą ładnie rosły to pokuszę się o kilka czerwonych.

Dekoracją będą korzenie i gałęzie.

Akwarium przed zalaniem będę polerował i wypełnie krawędzie nowym silikonem.

50% wody planuje zlać i użyć w "nowym" akwa.

Mam nadzieję, że niczego nie zapomniałem. Teraz jak zwykle w takich przypadkach lista pytań:
-jak wygląda kwestia oświetlenia? Jakieś świetlówki wymienić? Jaką czerwoną dodać. Czy to wogóle konieczne?
-czy do podłoża dodać coś jeszcze? Jaki powinien być stosunek dodatków do samej ziemi. Całość substratu powinna się zamknąć w okolicach 12 kilogramów i na to żwir do uzyskania 6cm z przodu i 9cm z tyłu akwa. Tyle wystarczy?
-czy potrzebny będzie jeszcze jakiś nawóz?

Dziękuję bardzo dobrym ludziom za pomoc i oczywiście krytykę o ile będzie konstruktywna :)
Pomóżcie mi proszę spełnić marzenie o zielonym akwarium!
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.

No to tak:

Jaką masz wodę? Opisałeś dokładnie wszystko, tylko nic o wodzie (twardości, odczyn):)
Giaco87 pisze:Neonek Innesa, Zwinniki Blehera,
to raczej ciemne klimaty ze szczątkową/marginalną roślinnością.
Giaco87 pisze:-jak wygląda kwestia oświetlenia?
Dobre jest oświetlenie regulowane, ale jeśli budujesz pokrywę, to zaplanuj świetlówki osobno włączane zewnętrznymi timerami. Nie musi to być 10 000K, ale 4000K i 6500K powinno wystarczyć, nawet dałbym 3200K do takiego biotopowego akwarium.
Giaco87 pisze:-czy potrzebny będzie jeszcze jakiś nawóz?
Nie będzie, jeśli w podłożu będzie ziemia.
Giaco87 pisze:Całość substratu powinna się zamknąć w okolicach 12 kilogramów i na to żwir do uzyskania 6cm z przodu i 9cm z tyłu akwa. Tyle wystarczy?
Substrat (ziemia) niech stanowi warstewkę 2-3 cm i to dopiero przysypuje się grubszą warstwą właściwego podłoża (żwirek, piasek). Do żwirku sadzi się rośliny, nie do ziemi, one z czasem same się po swojemu ukorzenią.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Giaco87
Posty: 5
Rejestracja: 09 gru 2016 19:21

Post autor: Giaco87 »

Dziękuję za odpowiedź.
Woda z kranu jest taka: https://www.portsmouthwater.co.uk/wp-co ... y_2016.pdf

a tu ostatni test jaki robiłem: https://photos.app.goo.gl/gcwt9prSIkhJlWV02

Dlaczego przy moich rybkach roślinność szczątkowa, co masz na myśli?

Tak jak pisałem mam na chwilę obecną cztery świetlówki, jedna z nich to model nieznany którą chciałbym wymienić na czerwoną jeśli będzie to skutkowało lepszym wzrostem roślin. Nie wiem tylko czy instalować 36w czy 30w w układzie:

_________________________
| =============            |
|            ============= |
| =============            |
|            ============= |
|________________________|

Zrobię jak piszesz regulowane sterowanie 4 timerami do każdej świetlówki osobno.

Czyli jeśli jako substratu użyję ziemi to nie potrzebne jest żadne dodatkowe nawożenie płynami czy solami?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Giaco87 pisze:Dlaczego przy moich rybkach roślinność szczątkowa, co masz na myśli?
Dlatego, że neony i zwinniki to ryby ryby wód miękkich i kwaśnych, praktycznie ryby czarnych wód. W takich środowiskach rośnie niewiele roślin. Można próbować pozyskać rośliny pływające w toni (wąkrotka, jezierza, rogatek) oraz coś niewielkiego wsadzić. Proponuję skupić się na np. 3-4 gatunkach roślin dobranych pod konkretną wodę (dobrze rośnie heteranthera, można spróbować kabombę, trochę mchu itp).

Jeśli chodzi o pomiary wody i testy, to raczej wodę masz twardą (GH i KH - wskaźniki na końcu skali) i pH chyba z 8. Ale takie odczyty mogą być z testów paskowych, więc należy je traktować orientacyjnie. Jeśli możesz, to pozyskaj testy kropelkowe na twardość i odczyn, one są bardziej czytelne. Testami paskowymi możesz wspierać się przy oznaczaniu NO3 i NO2.
Giaco87 pisze:Zrobię jak piszesz regulowane sterowanie 4 timerami do każdej świetlówki osobno.
Jeśli masz taką możliwość, to bardzo dobrze, nie muszą być aż 4 timery, ale bardzo dobrze, że jest taka regulacja - dobrać oświetlenie nie jest prosto i taka regulacja jest naprawdę przydatna.
Giaco87 pisze:Czyli jeśli jako substratu użyję ziemi to nie potrzebne jest żadne dodatkowe nawożenie płynami czy solami?
To zależy od ilości ryb, dozowania CO2 itp. Jeśli w podłożu planujesz ziemię, to nie ma potrzeby nic dodawać do podłoża. W toń czasem dozuje się nawozy (rozrobione sole i takie polecam), ale sam zobaczysz po kondycji roślin. Lepiej czasem "dołożyć rybkę", nić lać chemię, bo różnie może być (glony).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Giaco87
Posty: 5
Rejestracja: 09 gru 2016 19:21

Post autor: Giaco87 »

Dziękuję. Trochę mi to rozjaśniło temat. Tylko co z tymi żarówkami. Czy te 3 które mam plus jedna czerwona 30w będą wystarczające dla roślinek?
malachio
Akwarysta
Posty: 936
Rejestracja: 25 lut 2014 17:05
Lokalizacja: Kalety

Post autor: malachio »

120W na 192l to będzie wystarczające światło dla większości roślin. Możesz dać jedną lub dwie świetlówki typowo pod rośliny, dają one mniejszy poziom światła co wyjdzie na dobre również rybom.
__________________________________________
[54l] 60x30x30 - kwarantanna
[141l] 70x45x45 - Gupiki Endlera, krewetki, ślimaki
[275l] 120x50x45- CA Herotilapia multispinosa, amatitlania sajica,
ODPOWIEDZ