Rozdęty brzuch u welona

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Nyan
Posty: 1
Rejestracja: 30 lip 2017 9:57

Rozdęty brzuch u welona

Post autor: Nyan »

Hej! Ponad tydzień temu jednemu z moich welonów zaczął w szybkim tempie zwiększać się brzuch. Drugi welon ma wysypkę tarłową, ale wykluczam raczej możliwość złożenia ikry u tego gatunku.
Myślę, że nie jest to też puchlina brzuszna, bo ryba nie ma odstających łusek.
Welon wydala trochę śluzowate odchody i wypływa na powierzchnię. Poza tym zachowuje się całkiem normalnie, jest aktywny, kontaktowy i pobiera pokarm. Jego brzuch jest miękki w dotyku, jakby był wypełniony płynem.
Ryby są karmione głównie pokarmem roślinnym, nie sądzę, żebym przekarmiła rybę.
Czym może być spowodowany tak rozdęty brzuch? Wysiękiem do jamy ciała wywołanym przez bakterie, grzyby, pasożyty? Jakie leczenie zastosować?
Chciałabym zareagować jak najszybciej i uratować rybę, jeśli to możliwe.
Zdaję sobie sprawę z tego, że u ryby pojawiły się przekrwienia na płetwach. Ostatnio, z powodu mojej nieobecności i zostawienia akwarium pod okiem rodziców, warunki wody trochę się pogorszyły (bardzo duży przyrost azotanów). Teraz staram się przywrócić akwarium do optymalnego stanu.

Akwarium:
-200l
-2x welon (około 15 cm) i zbrojnik
-pokarm granulowany ze spiruliną, parzony szpinak i inne warzywa
-temperatura około 23 st, pH 6,5, wysoki poziom NO3, KH trochę poniżej normy, GH w normie
-podmianki wody - w ostatnim czasie co 3 dni, normalnie co tydzień (podmieniam około 20% wody)
-akwarium stoi 3 lata
-wszystkie ryby są w akwarium od samego początku (zostały przeniesione z mniejszego zbiornika)
-filtr Unimax 250, oświetlenie w pokrywie - 2 świetlówki
-w akwarium obecnie nie ma żadnych roślin (nie znalazłam żadnego gatunku, który by przetrwał z welonami i myślę nad zamontowaniem siatki)
- w akwarium są ozdoby (duże kamienie, korzeń)
-podłożem jest żwir

Proszę o odpowiedzi i pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniony 30 lip 2017 21:20 przez Nyan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę o podanie informacji zgodnie z Regulaminem Działu Choroby.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ