Czarna woda w akwarium

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
KasiaiKrzysiu
Posty: 8
Rejestracja: 20 lip 2017 13:37
Lokalizacja: Niemcy

Czarna woda w akwarium

Post autor: KasiaiKrzysiu »

Witam posiadam akwarium od dokładnie 6 dni.
Jest to juwel Rio 125 litrów.

Filtr to juwel bioflow 3.0 (M)

W akwarium jest (będzie widać na zdjęciu):
czarny żwirek kwarcowy Dennerle
Kilka roślinek
korzeń
kokos
i trzy sztuczne dekoracje (wiem, że zaraz napiszecie żeby je wywalić :))
Rybek oczywiście jeszcze nie ma

pH 7 (w kranie 8)
GH 4 (w kranie 5)
KH 3 (w kranie 3)
NO2 0,3>0,5

Pierwszego dnia po zalaniu akwarium woda była krystalicznie czysta.
Następnego dnia zrobiła się mglista
Jak mgiełka zaczynała schodzić woda robiła się coraz bardziej czarna, aż w końcu dzisiaj nie było już prawie widać co jest w środku.
Zdjęcia z wczoraj (bez tła):
http://akwarium.kasiaikrzysiu.pl/galler ... 1502214391
Z wyłączonym światłem:
http://akwarium.kasiaikrzysiu.pl/galler ... 1502214398

W filtrze na samej górze jest taki cienki wkład z waty, który po 5 dniach wyglądał tak:
http://akwarium.kasiaikrzysiu.pl/galler ... 1502214405

Pod tą watą jest gąbka węglowa, z której się sypał węgiel (wypłukałam ją wcześniej ale cały czas się z niej sypało).

Dzisiaj rośliny już zaczęły żółknąć, więc postanowiłam działać, wyrzuciłam gąbkę z węglem i podmieniłam 40l wody czyli jakieś 1/3 akwarium.
Woda jest czyściejsza, ale jeszcze daleko jej do czystości.

Co ciekawe woda ma kolor czarno fioletowy... normalnie nic się na ściankach nie osadza, ale jak spuszczałam wodę szyby na powierzchnią robiły się matowe i pokryte lekko tłustym ciemnym pyłem.

Obecnie czekam na czy to pomoże. Planuję poczekać do piątku/soboty i ewentualnie działać dalej.

Jak myślicie co może być przyczyną tak brudnej wody?

Poprawiłem linki.
MOD krzych_100
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

KasiaiKrzysiu pisze:Pod tą watą jest gąbka węglowa, z której się sypał węgiel (wypłukałam ją wcześniej ale cały czas się z niej sypało).
KasiaiKrzysiu pisze:ale jak spuszczałam wodę szyby na powierzchnią robiły się matowe i pokryte lekko tłustym ciemnym pyłem.
Taki wpływ ma niewypłukany węgiel w filtrze. Zwykły węgiel jak przepłuczesz w wodzie także puści ciemny, tłusty pył/osad. Należało wkład węglowy przed użyciem wypłukać w wodzie demineralizowanej do czasu, kiedy z wkładu nic już się nie wypłukuje (osady i pyły).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Usuń węgiel z filtra, zamiast niego daj keramzyt lub ceramikę. Podmień kilkakrotnie wodę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
fruttiDiMare
Posty: 18
Rejestracja: 09 sie 2017 22:18

Post autor: fruttiDiMare »

Zamiast wegla ceramikaa wde w całości do kibelka i zalej od nowa . taki zabieg zrobiłem pare lat temu jak startowałem z nowym baniaczkiem bez wegla woda krystaliczna roslinom nie zaszkodziłem obsada po 4 tygodniach od takiego retartu wpuszczona i jest git di dziś :D

PS: Płukałeś żwir przed umieszczeniem w akwarium? Pytanie może i głupie ale z doświadczenia wiem ze nawet te co sa niby płukane i bez pyłu nalezy przepłukać podobne objawy miałem w krewetkarium przy użyciu Aquawild gravel king tu był filtr Aquael pat filter mini więc o winie wegla w filtrze nie ma mowy
19l obsada RC
27l obsada CR/CB
25l "Black Water"
54l towarzyskie (kąsacowate i karpiowate)
30l -plany
KasiaiKrzysiu
Posty: 8
Rejestracja: 20 lip 2017 13:37
Lokalizacja: Niemcy

Post autor: KasiaiKrzysiu »

Węgiel niby płukałam, ale widać zbyt słabo, jak go wyjęłam to dalej się z niego sypało i bardzo brudził wodę. Teraz już go nie ma i jest koszyk z ceramiką, w sumie zamiast węgla mam trochę miejsca w filtrze więc może zwykłą gąbkę tam wsadzę.

Żwirek płukałam, nawet zrobiłam eksperyment i zalałam w szklance nie płukany żwir (jeszcze troszkę go zostało) i woda zrobiła się lekko mętna, ale nie czarna.

Dzięki za potwierdzenie, że to wina węgla... teraz pytanko BARA pisze, żebym podmieniła kilkakrotnie wodę, a fruttiDiMare, żeby wymienić całą wodę. Szczerze to wolałabym posłuchać BARA (mniej roboty z czyszczeniem wszystkiego, bo jak zlewam wodę to osadza się ten osad, a pod wodą nic nie jest nim pokryte, poza tym resztki takiego węgla nie powinny rybom zaszkodzić, a rośliną to może i pomóc. Żwiru i tak nie za bardzo mogę płukać bo pod nim jest Terra Complete Substrate.
Chcę tak co 3 dni podmieniać 30% wody, aż będzie zadowalająca, nie zaszkodzę tak przyszłym rybkom?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Skoro ryb nie ma w środku to jak możesz im szkodzić...myślę, że węgiel im nie zaszkodzi, w końcu byłby przez filtr przepłukiwany gdy one będą w zbiorniku, również nie rozwalałbym całego zbiornika tylko robił większe podmiany, do ceramiki i gąbki możesz na samą górę dać watę perlonową [na 3-ecim zdjęciu nawet masz]- myślę, że dzięki temu woda szybciej się oczyści, tylko wymieniaj ją.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

KasiaiKrzysiu pisze:Żwiru i tak nie za bardzo mogę płukać bo pod nim jest Terra Complete Substrate.
To taki odmulacz sobie spraw, typu zolux lub aquael - koniecznie z regulowaną rurką (nie wiem jak aquael, ale zolux S ma regulowaną rurkę). Takim odmulaczem z wierzchniej warstwy żwiru dobrze odmula się resztki.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
fruttiDiMare
Posty: 18
Rejestracja: 09 sie 2017 22:18

Post autor: fruttiDiMare »

KasiaiKrzysiu pisze: Chcę tak co 3 dni podmieniać 30% wody, aż będzie zadowalająca, nie zaszkodzę tak przyszłym rybkom?
możesz podmieniać ale i tak bedzie trzeba czyścic szkło na który sie osadzi ten syf przed wlaniem swieżej wody
ja sciągnąłem przez węzyk tak do poziomu żwiru oczyściłem szkło i załałem delikatnie od nowa jak nie ma ryb można tak zróbic pózniej poczekać aż zakończy sie cykl azotowy i wpuszczać płetwiaki :D
19l obsada RC
27l obsada CR/CB
25l "Black Water"
54l towarzyskie (kąsacowate i karpiowate)
30l -plany
KasiaiKrzysiu
Posty: 8
Rejestracja: 20 lip 2017 13:37
Lokalizacja: Niemcy

Post autor: KasiaiKrzysiu »

Po wyrzuceniu węgla i 3 podmianach wody (tak koło 40l), jest ona zadowalająca, więc teraz czekamy, aż dojrzeje. No chyba że znowu zafarbuje, ale bardzo wątpię.
Mam odmulacz JBL, całkiem fajnie działa.
Watę w filtrze mam na samej górze. Po wyrzuceniu węgla mam tam trochę miejsca i zamówiłam dodatkową gąbkę i grubszą watę. Watę będę wymieniać co 2-3 dni (czyli gdy się zabrudzi).

Dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ