Carbo czy węgiel

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Krewetek

Carbo czy węgiel

Post autor: Krewetek »

Cześć!
Wiele akwarystów używa preparatu Carbo w różnych celach.
Nie posiadam tego preparatu i chciałbym się zapytać: Czy węgiel drzewny/kamienny dałby radę przynajmniej częściowo go zastąpić?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Carbo to najczęściej płynna substancja zawierająca związki węgla przyswajalnego dla roślin (chemikiem nie jestem i użyję porównania do żelaza, które jest chelatowane aby nie związało się z innymi związkami). Węgiel drzewny stosuje się raczej w podłożu w trochę innych celach.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Krewetek

Post autor: Krewetek »

krzych_100
Czyli nawet w małym stopniu nie spełni zadań Carbo?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Nie bardzo, bo Carbo to jakby "schelatowane" CO2 - CO2 w wodzie podlega różnym procesom i aby tym procesom nie podlegało zbyt szybko, tworzy się właśnie taki preparat.
Węgiel w postaci "stałej" nie spełni takiej roli, za to spełnia inne - w filtrze inne, w podłożu inne.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Krewetek

Post autor: Krewetek »

krzych_100
Czy po wstawieniu węgla drzewnego do filtra będą występowały negatywne skutki?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Twierdzę, że nie.
Węgiel po wyczerpaniu swoich właściwości sorpcyjnych staje się zwykłym dobrym złożem filtracyjnym (biologicznym). Rzekomo może oddawać to, co zmagazynował, ale jak się poszpera w internecie to można natknąć się na informację, że w warunkach akwariowych taki proces nie wystąpi. Sam tego nie sprawdzałem (bo niby jak zmierzyć stężenie mikroelementów), chociaż ma węgiel w filtrze i nie widzę specjalnie negatywnego wpływu.
W podłożu węgiel używany jest do zapobiegania procesom związanym z odcięciem tlenu (np. warstwa ziemi wymieszana z węglem). Stare książki akwarystyczne podają właśnie taki przepis na podłoże (mieszanina ziemi, torfu i węgla drzewnego w odpowiednich proporcjach).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Krewetek

Post autor: Krewetek »

krzych_100
Ok. Naprawdę dziękuję za odpowiedzi na moje pytania.
Będę potrzebował zainwestować w Carbo.
Lepiej wybrać Carbo of Tropicala czy od Aqua Art?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Myślę, że nie ma znaczenia firma i wydaje mi się, że składem różnią się niewiele (kiedyś z ciekawości kupiłem sobie Carbo z Tropicala i "spaliłem" część rośliny).
Uważam, że lepiej zainwestować w używaną butlę jeśli akwarium jest większe niż kostka lub chociażby puszkę z CO2 firmy Plantis (jeśli jest to kostka).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ