Dobre rady na początek?

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
xLokson
Posty: 16
Rejestracja: 14 gru 2015 14:57
Lokalizacja: Warszawa

Dobre rady na początek?

Post autor: xLokson »

Siemanko,
Jestem Maciek. Zawsze chciałem mieć akwarium, ale mam masę wydatków i nigdy nie mogłem sobie pozwolić na wydanie 300 złotych na wszystkie potrzebne rzeczy. Mimo wszystko rybki dla mnei są super! Zawsze jak chodziłem do sklepu z moją dziewczyną to zaciągałem ją do zoologicznego i stałem tak przy akwariach nawet 30 minut gapiąc się na rybki. W końcu się zdenerwowała i w ramach niespodzianki zakupiła mi rybkę. Jest to młody samiec Wielkopłetwa Wspaniałego. Wpuściłem go do dużego wazonu bo nie mam nic innego akurat pod ręką. Ma tu jakieś 2 litry wody. Wrzucam fotki https://zapodaj.net/d28e986434dde.jpg.html
https://zapodaj.net/74a4f12829a91.jpg.html

Oczywiście planuje zakupić jakąś kule za 30 złoty, żeby jednak miał trochę więcej miejsca, no bo warto byłoby mu wrzucić jakiś korzeń i trochę roślinek bo te rybki lubią to. O co konkretnie mi chodzi. Tak jak mówię, nie mam za dużo pieniędzy na taki wydatek więc mam kilka problemów:

Jak utrzymać optymalną temperaturę wody? (20C)
Wieczorami jest już chłodniej i woda jest dość zimna ma może z 16C... Czy Witoldowi nic nie będzie?
Zauważyłem,że jest bardzo aktywny, pływa od krawędzi do krawędzi, bardzo energicznie, zaczął jakieś 30 minut temu kiedy wsypałem mu pokarmu. A propos pokarmu. Rybka bierze pokarm do pyszczka i wypluwa i bierze i wypluwa. Czy to znak,że mam złe jedzonko? Rybka podobno jest wszystkożerna więc kupiłem pokarm wieloskładnikowy Ichtio-vit. Wyczytałem też, że jest skoczny i zastanawiam się czy jeśli przykryje wazon książką, żeby mi w nocy nei wyskoczył, to czy w wodzie nie będzie za mało tlenu?

Jakieś rady? Pomysły?
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Cześć,
Zacznijmy od tego, że zacząłeś od nie tej strony - najpierw sprzęt, potem ryby.
Oczywiście planuje zakupić jakąś kule za 30 złoty
NIE KUPUJ KULI!
Za 50zł kupisz nowe akwarium 30l (trochę mało dla wielkopłetwa, ale lepsze to niż kula). Poszukaj na OLX czy tam Allegro, może skompletujesz używany sprzęt po taniości - filtr, grzałka z termostatem, oświetlenie.
Jak utrzymać optymalną temperaturę wody? (20C)
Raczej 24-26*C, do tego służy grzałka z termostatem.
Rybka bierze pokarm do pyszczka i wypluwa i bierze i wypluwa.
To normalne, nauczy się do pokarmu to będzie go zjadał.
jeśli przykryje wazon książką, żeby mi w nocy nei wyskoczył, to czy w wodzie nie będzie za mało tlenu?
Użyj jakieś siatki czy tam firanki, wielkopłetw jest rybą labiryntowatą - oddycha powietrzem.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
xLokson
Posty: 16
Rejestracja: 14 gru 2015 14:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: xLokson »

chemik4 pisze:Cześć,
Zacznijmy od tego, że zacząłeś od nie tej strony - najpierw sprzęt, potem ryby.
Oczywiście planuje zakupić jakąś kule za 30 złoty
NIE KUPUJ KULI!
Za 50zł kupisz nowe akwarium 30l (trochę mało dla wielkopłetwa, ale lepsze to niż kula). Poszukaj na OLX czy tam Allegro, może skompletujesz używany sprzęt po taniości - filtr, grzałka z termostatem, oświetlenie.
Jak utrzymać optymalną temperaturę wody? (20C)
Raczej 24-26*C, do tego służy grzałka z termostatem.
Rybka bierze pokarm do pyszczka i wypluwa i bierze i wypluwa.
To normalne, nauczy się do pokarmu to będzie go zjadał.
jeśli przykryje wazon książką, żeby mi w nocy nei wyskoczył, to czy w wodzie nie będzie za mało tlenu?
Użyj jakieś siatki czy tam firanki, wielkopłetw jest rybą labiryntowatą - oddycha powietrzem.
Dzięki za odpowiedź, ja doskonale wiem, że najpierw sprzęt a potem ryby ale tak jak wspomniałem dziewczyna mi go kupiła a dla niej akwarystyka to czarna magia :] Kule chciałem kupić tymczasowo, bo sprzęt będę kompletował 10 wrzesnia zaraz po wypłacie bo zdaje sobie sprawę, że Rybce nie będzie zbyt przyjemnie w wazonie przez 20 dni, a lepiej żeby miał chociaż te 5-6 litrów miejsca niż 2 więc to jest tymczasowe.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

pamiętaj tylko podmieniać troszkę odstanej wody i nie wychładzać zbytnio.
tak jak kolega ci napisał poszukaj na olx akwa albo na allegro.
za za kostkę 40x25x30 z osprzętem dałem 130 zł w sklepie ,do tego jakieś podłoże.filterek i oświetlenie z tego zestawu musiałem zmienić bo były słabe,więc szukaj jakiejś alternatywy bo szkoda tej ryki.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ODPOWIEDZ