Od podstaw.

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Patrycja89
Posty: 1
Rejestracja: 22 sie 2017 8:13
Lokalizacja: Polkowice

Od podstaw.

Post autor: Patrycja89 »

Witam. Jakies 10 dni temu założyłam akwarium ok 120 130l. Pospieszylam sie z rybkami (4 danio, 4 skalary, dwa kiryski i dwa glonojady). Mam żywe rośliny. Woda mętna oczywiscie ale rybki czuja sie dobrze. Mianowicie chciała bym to akwarium zrobić od nowa bo poprostu mi sie nie podoba. Czy możecie powiedziec mi jak sie ustrzec przed tą metną wodą?
Poczatkująca😀
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Akwarium po prostu jest niedojrzałe, zdecydowanie za szybko trafiły tam ryby (z drugiej strony niedobrane pod względem wzajemnych wymagań).
Całkiem prawdopodobne, że masz zakwit pierwotniaków - to częste w świeżych zbiornikach.

Oddaj ryby, załóż akwa od nowa i daj mu dojrzeć w swoim tempie ok 2-3tyg (najłatwiej sprawdzić odpowiedni moment testami do wody), potem dopiero wpuść ryby dopasowane do warunków jakie jesteś w stanie im zapewnić.
Opisz sprzęt jakim dysponujesz, wrzuć zdjęcia - na forum jest wielu doświadczonych akwarystów, którzy na pewno Ci doradzą :)
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zacznij od podstaw:

http://www.akwaforum.pl/mapa.php

a w między czasie zacznij podmieniać wodę na odstałą, 50% w tej chwili i potem co kilka dni do momentu oddania skalarów. Dla nich Twoje akwarium jest znacząco za małe.

Zmierz parametry wody, jaką dysponujesz i do nich dobierz obsadę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

może koleżanka spróbować włączyć napowietrzanie na stałe albo watę filtracyjną włożyć do filtra i to powinno pomóc w wykrystalizowaniu wody.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Krewetek

Post autor: Krewetek »

Według mnie wata w filtrze bardzo dobrze działa na mętną wodę.
Zawsze mi pomaga. Gdy mam bardzo mętną wodę wymieniam watę gdy zmieni kolor na ciemniejszy.
ADO
Posty: 1
Rejestracja: 23 sie 2017 22:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ADO »

Bardzo dobrym pomysłem jest też dodanie na początku odpowiednich preparatów z bakteriami. Dojrzewanie akwarium to nic innego jak podjęcie pracy przez drobnoustroje, które w wyniku swojej działalności zmieniają parametry wody na korzystną dla ryb. Dobre preparaty przyśpieszają ten proces, są tez pomocne w dalszej hodowli.
Zajrzyj, zapytaj, daj się zaskoczyć.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

ADO pisze:Bardzo dobrym pomysłem jest też dodanie na początku odpowiednich preparatów z bakteriami. Dojrzewanie akwarium to nic innego jak podjęcie pracy przez drobnoustroje, które w wyniku swojej działalności zmieniają parametry wody na korzystną dla ryb. Dobre preparaty przyśpieszają ten proces, są tez pomocne w dalszej hodowli.
Absolutnie się z tym zdaniem nie zgadzam. Każdy zbiornik dojrzewa we własnym tempie i na własnych warunkach. Skąd wiesz, że podawane preparaty enzymatyczne lub "bakterie" są odpowiednie do warunków w tym właśnie akwarium? Pisaliśmy już o tym na forum. Po co lać niepotrzebną chemię, skoro można zaczekać minimum dwa tygodnie aż zbiornik sam dojrzeje?

A to zdanie, że te "preparaty są pomocne w dalszej hodowli" pozostawię bez komentarza...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ