wysokie pH wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

rdr0
Posty: 22
Rejestracja: 23 sie 2017 10:02

wysokie pH wody

Post autor: rdr0 »

Witam. Niedawno zmieniłem obsadę akwarium i moi nowi lokatorzy najlepiej czują sie w wodzie o pH 6,5. Niestety moja kranówka ma pH 7,2. Przy systematycznych podmianach wody zacząłem zbijać pH o 0,1 ( przy każdej podmianie ) Niestety w ciągu 48h moje pH wraca do poziomu wyjściowego. Czy to normalny proces, a jeśli nie to czym może być spowodowany? Nadmieniam że sprawdziłem zawartość filtra, dekoracje i nie reagują one na kwas czyli raczej nie są odpowiedzialne za zwiększanie pH. W jaki sposób utrzymać sztywne pH w granicach 6,5 w zbiorniku ? Z góry dziękuje za wszystkie podpowiedzi
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
rdr0 pisze:rzy systematycznych podmianach wody zacząłem zbijać pH
W jaki sposób?
rdr0 pisze:W jaki sposób utrzymać sztywne pH w granicach 6,5 w zbiorniku ?
Część odstałej wody z kranu miesza się z częścią wody demineralizowanej i zakwasza - po kilku próbach będziesz wiedział ile części wody ze sobą mieszać.
Nic nie piszesz o zmierzonym KH - jaka jest wartość wyniku pomiaru?
Przy zbyt wysokim KH w akwarium tak może być - należy najpierw obniżyć KH do poziomu 3-4 stopi, dopiero zmiana pH będzie widoczna.

Dla utrzymania wyniku pH=6,5 w akwarium 63l do podmian mieszam wodę kranową w proporcjach: 0,5 litra z kranu, 4,5 litra wody demineralizowanej, do tego 10 kropel aquacidu. W akwarium utrzymuje się pH na poziomie 6,4, twardość GH na poziomie 4 stopnie.
Jak widać udział wody demineralizowanej jest znaczny:)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
rdr0
Posty: 22
Rejestracja: 23 sie 2017 10:02

Post autor: rdr0 »

sorki faktycznie przegapiłem. KH jest dosyć wysokie i stale utrzymuje się na poziomie 6
skojarzyłem sobie jeszcze jedną rzecz. Miałem niedobory potasu w zbiorniku i dodaję go cyklicznie ok 5ml na dobę. Może to mieć wpływ na wahania pH ?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Nie powinien.
Obniżasz zasadowość (mierzone KH) i zakwaszasz, jednak po zmieszaniu wód (kranowej z demineralizowaną), obniżysz także GH.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
rdr0
Posty: 22
Rejestracja: 23 sie 2017 10:02

Post autor: rdr0 »

KH obniżone, teraz jest na poziomie 1. W ciągu kilku dni zbiłem pH do poziomu 6,5 jednak ono wraca cały czas do poziomu 7,2 - dlaczego. Co w zbiorniku może powodować odkwaszanie wody ?
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Nie masz przypadkiem podłoża aktywnego w zbiorniku?
rdr0
Posty: 22
Rejestracja: 23 sie 2017 10:02

Post autor: rdr0 »

Tak jak pisałem już w pierwszym poście - zawartość filtra i dekoracje nie reagują na kwas. Mówiąc dekoracje mam tak samo na myśli podłoże bo też się do niego wlicza. Ale dla pewności podłoże to żwirek bazaltowy, po polaniu kwasem octowym zerowa reakcja więc chyba nie on jest odpowiedzialny za tak szybkie zmiany pH. A i teraz ciekawostka. Podmiany wody nie robiłem od tygodnia a KH poszło w górę i teraz jest na poziomie 4. O co tu chodzi bo już zgłupiałem
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

To szukajmy dalej...
Czy woda do podmian jest odstawiana na noc? Czy wodę do podmian mieszasz i zakwaszasz poza akwarium?
To ważne, bo taka woda nasyca się CO2 zawartym w powietrzu (woda wodociągowa, tak samo jak woda demineralizowana, nie ma kontaktu z powietrzem).
Jeśli mierzysz testami zaraz po zmieszaniu i wlaniu do akwarium, to błąd.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
rdr0
Posty: 22
Rejestracja: 23 sie 2017 10:02

Post autor: rdr0 »

Juz mówię . Wodę kranową wlewam do 80L beczki dodaję kwas solny, wrzucam do niej kamień napowietrzający i zostawiam na 24h. Tak odstaną wodę wlewam do akwarium. Pomiar robię po około 2 godz od podmiany. Wynik pomiaru zazwyczaj jest w okolicach 6,5. Wzrost( czy też spadek zależy jak na to patrzeć na 7,2 ) pH następuje po około dobie od podmiany.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

rdr0 pisze: wrzucam do niej kamień napowietrzający
I tutaj jest pies pogrzebany... Odlej, zmieszaj i nie napowietrzaj.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
ieoth
Posty: 33
Rejestracja: 27 sie 2017 9:09
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: ieoth »

rdr0 pisze:Juz mówię . Wodę kranową wlewam do 80L beczki dodaję kwas solny.
Z ciekawości spytam.. po co kwas solny ? Żeby ...
Pozdrawiam
Bartek

72L Bystrzyków
rdr0
Posty: 22
Rejestracja: 23 sie 2017 10:02

Post autor: rdr0 »

Żeby zmniejszyć pH wody. Moja kranówka ma 8,2, dodaje kwas solny w takiej ilości aby uzyskać 6,4 i po odstaniu wlewam do akwarium
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

rdr0 coś mi tu nie pasuje. Ile niby wlewasz tego kwasu do wody? Nie mieszasz z demineralizowaną i dodajesz kwasu później?
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
rdr0
Posty: 22
Rejestracja: 23 sie 2017 10:02

Post autor: rdr0 »

6ml kwasu na 80L wody kranowej. Z woda demineralizowaną w moim przypadku jest problem na 300L zbiornik to trochę tej wody jednak trzeba
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Wodą demineralizowaną musiałbyś obniżyć trochę twardość ogólną GH.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ