Problem z roślinami

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

wojtek15231
Posty: 10
Rejestracja: 23 sie 2017 14:41

Problem z roślinami

Post autor: wojtek15231 »

Witajcie,
Na początku zaznaczę, że jestem młodym akwarysta. Akwarium mam 2 tygodnie i zauważyłem problem z roślinami. Otóż na jednym liściu znajdują się jakieś kuleczki, poza tym drugi liść ciemnieje i jest jakby przez coś objadany. Proszę poradzcie mi coś na temat, czym to jest spowodowane i jak to zatrzymać, boję się, że wszystkie rośliny w akwarium to zaatakuje. Czy to są jakieś glony?

Postaram się wrzucić jeszcze jakieś foto, bo z samego opisu to za wiele nie wynika

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
wojtek15231 pisze:Postaram się wrzucić jeszcze jakieś foto, bo z samego opisu to za wiele nie wynika
Dobrze byłoby załączyć link do zdjęcia roślin (z zewnętrznego serwera), bo nie wiemy jakie to rośliny.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
wojtek15231
Posty: 10
Rejestracja: 23 sie 2017 14:41

Post autor: wojtek15231 »

tak jasne wrzucam, sorki że dopiero.
dodam, że używam, jako nawozy Flourish excel, codziennie 1ml oraz Potas plus 1 ml dziennie. nie wiem, czy to ważen, ale mam korzenie i pojawia się na nich puszek szary. Zastanawiam się czy wyciągać je i usuwać.

fotki:
https://zapodaj.net/b5de7ecc292db.jpg.html

https://zapodaj.net/f913eae15b826.jpg.html

https://zapodaj.net/038084298793d.jpg.html

z góry dzięki
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Zanim ktos sie pokusi o komentarz tych ''kropek'' na zdjeciach sredniej jakosci to spytamy czy nawozisz systemem IE ? Czy kontrolujesz to co masz w wodzie w jakis sposob? Czy robisz pomiary Azotu, Fosforu, Potasu oraz reszty mikro?

Szary puszek na korzeniu wg mnie sugeruje krasnorosty ale bez zdjecia to babka na dwoje wrozyla.

Potzrebujemy wiecej danych :)
wojtek15231
Posty: 10
Rejestracja: 23 sie 2017 14:41

Post autor: wojtek15231 »

Zrobiłem dziś test, poniżej przedstawiam wyniki, zdjęcie wstawię już w ciągu dnia:
Cl2 - ok
pH - 7,2 ok
KH - 15 ponad normę
GH - >21 tragedia
NO2 - 10 tragedia
NO3 - 250 tragedia

Ratujcie...
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

e tam tragedia,czym mierzyłeś parametry bo jeśli paskowymi testami to mogą ci takie parametry wyjść chociaż ja ostatni mierzyłem i porównałem z kropelkowymi to całkiem podobnie jedne do drugich wyszły.zmierz kropelkowymi testami bo NO3 i NO2 widać że niemiarodajne.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

wojtek15231 pisze:używam, jako nawozy Flourish excel, codziennie 1ml oraz Potas plus 1 ml dziennie. nie wiem, czy to ważen, ale mam korzenie i pojawia się na nich puszek szary. Zastanawiam się czy wyciągać je i usuwać.
Używasz nawozów i nie wiadomo, ile ich jest w akwarium (ile zużywają rośliny itp). Niestety, ale biorąc się za nawożenie musisz mieć wszystkie testy i mierzyć jakie jest ich stężenie w wodzie (ile zużywają rośliny itp). Sugerowałbym coś takiego - odstaw nawozy i obserwuj zmiany, potem możesz - w zależności od sytuacji dozować strzykawką (tuberkulinówką wyskalowaną w ml lub insulinówką wyskalowaną w jednostkach), dawki mniejsze i obserwować, jakich dawek potrzebują rośliny.
Z reguły nawożenie nie jest niezbędne ale na każde zmiany trzeba po prostu poczekać. Przy nawożeniu łatwo przedawkować, jeśli się tego na bieżąco nie kontroluje i problem gotowy:) - do tego potrzebne są testy.
Masz akwarium 2 tygodnie i tam wszystko może się pojawić, należy to po prostu przeczekać, masz niedojrzałe akwarium.

Dodatkowe napowietrzanie nie jest konieczne i jak widzę na zdjęciu, masz duży wypływ wody z filtra - ogranicz go.

Twoje akwarium jest niedojrzałe i należy poczekać jeszcze jakiś czas. Nawożenie ogranicz do minimum i obserwuj zmiany roślin. Wszelkie kropki, kłaczki i naloty ustąpią, jeśli zostawisz akwarium w spokoju na kilka tygodni, podmieniając regularnie wodę. Nie musisz tyle nawozić, bo nie wiesz, ile rośliny zużywają nawozu, jeśli już chcesz, to opis jak wyżej (strzykawką malutkie dawki). Nawozy będą się kumulowały i problem gotowy. Ogranicz wypływ wody z filtra i odłącz napowietrzanie.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Powiem tak i tu pewnie kilka osob sie zgodzi, ze musisz zrobic natychmiastowa podmiane wody minimum 50% i to najlepiej zeby to byla woda destylowana w celu zbicia KH/GH.

Przestan lac nawozy do wody bo sam widzisz co sie dzieje. Podejrzewam ze masz male pojecie jak nalezy nawozic rosliny, czym i kiedy. Idac dalej ta droga wykonczysz zbiornik, mieszkancow, a glon bedzie jedyna atrakcja dla ogladajacych.

Cos ci moglo tam zdechnac lub masz nie skonczony cykl azotowy i nikt oprocz roslin nie cieszy sie z NO2/NH4.

Na spokojnie wszystko przeorganizuj, nie spiesz sie i daj sobie i zbiornikowi czasu :)
wojtek15231
Posty: 10
Rejestracja: 23 sie 2017 14:41

Post autor: wojtek15231 »

Dzięki za wszystkie porady. Parametry mierzyłem paskami, foto w załączeniu. Niestety zostało zrobione kilkanaście minut po teście.

https://zapodaj.net/eece255b32467.jpg.html

Macie rację nie mam pojęcia. Rybki mam od niedawna, wszędzie dużo sprzecznych informacji. Przy nawożeniu stosuję strzykawki, także zawsze mam równo odmierzone :) Podobno mam jałowe podłoże i tak mi poradzono.

Ale ok, przeczekam na razie, będę się starał mierzyć parametry i będę obserwował, co się dzieje.

A jeszcze pytanie, czy akwarium powinno być zamknięte, czy mogę mieć otwarty otwór do karmienia w celu dostępu powietrza?

Filtr przykręciłem :)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

wojtek15231 pisze: Podobno mam jałowe podłoże i tak mi poradzono.
Żwir jest jałowym podłożem, dlatego trzeba poczekać, bo w podłożu nanosi się osad i wykształca się odpowiednia flora bakteryjne (no i podłoża za często nie powinno się ruszać).
Aby żwir nie był jałowy, wkłada się kulki gliniane (lub pod żwir daje się ziemię). Kulki gliniane są różne, szukaj tych, które nie zawierają NO3 i PO4 - kulki nie są drogie, kosztują kilka- kilkanaście złotych. Możesz także poszukać zwykłej gliny na placu i taką też możesz umieścić w podłożu (w trakcie wkładania taka glina "pyli", kulki nie).
Akwarium nie powinno być szczelnie zamknięte nie z powodu parowania wody, tylko z powodu ulatniającego się z wody CO2 - jest on cięższy i jak nie będzie przewietrzania tafli wody gaz będzie zbierał się bezpośrednio nad taflą. To może doprowadzić ryby do zatrucia CO2 (czasem zdarza się, że ryba zaczerpnie "coś" z tafli - jak akwarium jest szczelnie przykryte, ryba czerpie CO2, co w tym przypadku może być trujące). Nie zdarza się to często, ale może...
No i nie wierz na słowo sprzedawcom.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
wojtek15231
Posty: 10
Rejestracja: 23 sie 2017 14:41

Post autor: wojtek15231 »

Dzięki wielkie za rady, w akwarium mam uchylony otwór, także powinno być w porządku :) Pomyślę o tych kulkach. A co ile powinno się czyścić podłoże?
Mam taki odmulacz, ale jeszcze nie próbowałem. Dziś wyczyściłem za to filtr, w wodzie z akwarium podczas podmiany. Strasznie się zasyfił już.

dorzucam fotki nalotu na korzeniach oraz psującej się roślinki

https://zapodaj.net/496bd23c15798.jpg.html

https://zapodaj.net/4861e8f44ab03.jpg.html
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Nalot zniknie sam. Możesz wrzucić ampularię to sobie to zje.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

wojtek15231 pisze:akwarium mam uchylony otwór, także powinno być w porządku
Tak, tylko tafla wody musi się poruszać.
wojtek15231 pisze:dorzucam fotki nalotu na korzeniach oraz psującej się roślink
Tak jak napisał Neurochirurg - wpuść ampularię. Co do roślinki to wiedz, że po zasadzeniu nie wszystkie rośliny równie ładnie rosną (mogą, ale nie muszą, w Twoim akwarium zapewne są inne warunki i roślina dostosowuje się - lub nie - do nowych warunków).
wojtek15231 pisze:Mam taki odmulacz, ale jeszcze nie próbowałem.
Najprościej to wężyk zakończony rurką (to tak z mojej praktyki). Rurka nie zagina się, jest prosta i sztywna, a wężyk jak będzie o średnicy 9/12 (średnica wewnętrzna 9mm), to będzie w sam raz. Końcówką rurki zbierasz z dna to, co się da zebrać. Wężyk na metry można dostać w marketach ogrodniczych więc można kupić sobie tyle, ile potrzeba.
Są też odmulacze z takimi rurami i tymi odmulaczami zasysa się wierzchnią warstwę żwiru tak, aby kamyki nie zostały wciągnięte dalej. Tego używam od czasu do czasu, ale wzruszasz wtedy dno i przy pewnych okolicznościach możesz mieć wysyp "zielonych nalotów".
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
wojtek15231
Posty: 10
Rejestracja: 23 sie 2017 14:41

Post autor: wojtek15231 »

krzych_100 pisze:Tak, tylko tafla wody musi się poruszać.
lepiej będzie zamontować deszczownię czy zostawić standardowy wylot filtra?
krzych_100 pisze: Najprościej to wężyk zakończony rurką (to tak z mojej praktyki). Rurka nie zagina się, jest prosta i sztywna, a wężyk jak będzie o średnicy 9/12 (średnica wewnętrzna 9mm), to będzie w sam raz. Końcówką rurki zbierasz z dna to, co się da zebrać. Wężyk na metry można dostać w marketach ogrodniczych więc można kupić sobie tyle, ile potrzeba.
Są też odmulacze z takimi rurami i tymi odmulaczami zasysa się wierzchnią warstwę żwiru tak, aby kamyki nie zostały wciągnięte dalej. Tego używam od czasu do czasu, ale wzruszasz wtedy dno i przy pewnych okolicznościach możesz mieć wysyp "zielonych nalotów".
Kurcze, dzięki za te wszystkie rady i chęć pomocy :) Bardzo fajnie tu u Was :) a te ampularię nie rozmnożą mi się za bardzo? Potem, żeby kłopotu nie było tylko :) Mam taką rurkę w tym odmulaczu, le faktycznie on może działać z dużą siłą i mi tam wszystko rozgrzebie. Spróbuje z jakąś ręczną :)

W ogóle historia tego zbiornika jest taka, że chrześniak dostał złotą rybkę w kuli (welon). Jakoś mi nie pasowało, że ta rybka siedzi w tej kuli, więc już sam kupiłem większy zbiornik.
Tak się tylko zastanawiam, czy razem mogą być ze sobą welon, neon czerwony, gupiki, zbrojnik złoty i jeszcze jedna rybka, której nazwy nie znam, a sąsiad podrzucił(też świeci się) muszę gdzieś poszukać, co to jest w ogóle ;)

Jeszcze raz dzięki za pomoc ze wszystkim
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Jedna ampularia się nie rozmnoży sama- to specyficzny ślimak, jak dasz nawet kilka sztuk to i tak łatwo je kontrolować- tworzą kokon nad lustrem wody, nie chcesz młodych ślimaków to usuwasz kokony, nie mnożą się same i nie składają jaj gdzie popadnie.

Obsada jest źle dobrana, welon to ryba zimnolubna [80l zbiornik na szt., każda następna sztuka 10l więcej najmniej] , gupik woda twarda, a neony miękka i ciepłolubne.
ODPOWIEDZ