Problem z roślinami

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

wojtek15231 pisze:lepiej będzie zamontować deszczownię czy zostawić standardowy wylot filtra?
W sumie to nie ma jakiegoś większego znaczenia. Deszczownia ma tą przewagę, że można wylot wody rozprowadzić po całym akwarium, są deszczownie składające się z kilku części i można sobie złożyć odpowiednią długość (Aquael produkuje takie kilkuczęściowe o dwóch średnicach). Chodzi o to, aby wylot wody z filtra poruszał taflę wody i nie powodował zbyt dużego ruchu wody a jednocześnie zapewnił cyrkulację (jest to pewien problem i w zależności od wielkości zbiornika sam wylot z filtra wystarcza, a czasem daje się deszczownię).
wojtek15231 pisze:więc już sam kupiłem większy zbiornik.
Napisz, jak duży.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Te ryby, które wymieniłeś nie mogą ze sobą dobrze egzystować niezależnie od zbiornika (napisz jaki jest duży) bo mają różne wymagania co do parametrów wody, niektóre są stanie itd. Najlepiej załóż wątek w dziale obsady, opisz dokładnie zbiornik to się porządkuje obsadę ryb.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Ampularie maja tendencje do zjadania roslin, kilka osob miedzy innymi ja zrezygnowalo z tego slimaka.
wojtek15231
Posty: 10
Rejestracja: 23 sie 2017 14:41

Post autor: wojtek15231 »

krzych_100 pisze:Napisz, jak duży.
zbiornik mam 60l. Były w nim neonki, gupiki. Wpuściłem welona, bo było mi go strasznie szkoda. Niestety nie mam gdzie postawić większy zbiornik...
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Wielkość akwarium:
- dla welona na pewno musisz poszukać nowego domu (oddać np. do zoologicznego)
- dla neona czerwonego na styk, ale to ryba stadna wymagająca miękkiej, ciepłej i kwaśnej wody,
- dla Gupików (pewnie pawie oczko) na styk, ale wymagania kłócą się z Neonami czerwonymi (woda twarda, ciepła, zasadowa)

Musisz sprawdzić jaką masz wodę. Zmierzyć pH, KH i GH, wtedy można dobierać i selekcjonować obsadę. Jeżeli woda to kranówka to pewnie parametry są odpowiednie jedynie dla Gupików.

Pozdrawiam.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

wojtek15231 pisze:Niestety nie mam gdzie postawić większy zbiornik...
Aby nie podlegać naciskowi stawiania większych zbiorników - słusznie zrobiłeś, że pomyślałeś o rybach jako istotach żyjących i zapewniłeś większy zbiornik.
Zbiorniki dobiera się do wielkości ryb, ich zachowań, potrzeb, temperamentu - ogólnie preferencji życiowych.
Jak zapewne już zauważyłeś, większość ludzi trzyma po prostu ryby w szkle co niekoniecznie jest akwarystyką i nie przejmują się całą resztą...
Lepiej do wielkości akwarium dobrać małe ryby pod wodę, jaką możesz podmieniać. Woda kranowa jest z reguły zasadowa i twardsza a większość ryb pochodzi z wód miękkich i kwaśnych i jeśli nie zamierzasz ponosić kosztów wody demineralizowanej oraz preparatów do zakwaszania, to należy to takiej wody dobrać np. 2 gatunki ryb o podobnych preferencjach. Takie podejście pozwoli na przyszłość uniknąć problemów np. z chorobami lub częstym śnięciem.
Możesz zmierzyć sobie wodę na twardość i odczyn w sklepie akwarystycznym/zoologicznym (do pojemniczka na mocz odlej trochę wody i zostaw ją otwartą na noc, na drugi dzień woda do badania:))
Dopiero po takim pomiarze można dobierać sobie ryby i rośliny (rośliny także mają preferencje co do wody).

Jeśli w akwarium pływały gupiki i neony to raczej nie można tego nazwać akwarystyką tylko trzymaniem ryb w szkle:( Problemem jest też to, że w dziedzinie akwarystyki rozwinął się marketing, który komplikuje początki.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Ja osobiscie dla kogos kto chce rozpoczac przygode z akwarystyka polecilbym Brzanki wysmukle lub czasem zwane czerwone. Male rybki nie wiele wieksze od tradycyjnych Neonow, sa bardzo przyjazne i sa tkz kompromisem pomiedzy woda twarda, a miekka jesli oczywiscie mozna tak okreslic ich wymagania zyciowe. Trzymane w grupie 10sztuk nadaja sie juz do zbiorinkow 60+.

Wszelkie odmiany Brzanek jak popularne Sumatry sa raczej rybami dla zbiornika jedno gatunkowego i sa to ryby wybitnie stadne.

Jesli masz faktycznie twarda wode to tak jak kazdy mowi Gupiki beda idealnym wyborem przy tym, w niedlugim czasie napewno zaczna podwajac swoja liczebnosc.

Jesli nie masz opcji zrobienia testow, mozesz zawsze sie dowiedziec kto jest twoim dostawca wody ''kranowej'' nastepnie poszukac na interenecie lub nawet zadzwonic do wodociagow i dowiedziec sie o podstawowych parametrach wody jak pH KH/GH oraz Azot/Fosfor Zelazo itd. Kazdy dostawca ma obowiazek publikacji tych danych oraz przeprowadzac badania.

Paski do testow wody sa takie sobie i daja jedynie przyblizony wynik.
wojtek15231
Posty: 10
Rejestracja: 23 sie 2017 14:41

Post autor: wojtek15231 »

Dzięki za wszystkie rady, roślinka odżyła, nalot na korzeniu znikł. Niestety padła mi druga i nadaje się już do wywalenia. Tylko tak się zastanawiam, jaki wpływ miała na to bliska obecność grzałki...

https://zapodaj.net/a0d9fe264ddec.jpg.html
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Niezle ja pokiereszowalo. Ja u siebie zaslanialem grzalke roslinami i nigdy nie bylo problemu, teraz mam grzalke przeplywowa wiec problemu niema, ale tu roslina calkowicie zgnila i obstawiam ze jesli byla posadzona w tej stercie kamini co widac na foto to nie miala zabrdzo opcji ukorzenienia sie, a jest to roslina pobierajaca wiekszosc pozywienia ukladem korzneiowym i byc moze dlatego padla. To jest moja teoria, byc moze koledzy/kolezanki maja lepsza.

Ale dobrze ze reszta sie przyjela, teraz tylko patzrec jak zacznie zarastac :)
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

wojtek15231 pisze:Tylko tak się zastanawiam, jaki wpływ miała na to bliska obecność grzałki...
Żaden :)
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ODPOWIEDZ