Neon Czarny

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Neon Czarny

Post autor: Raori »

Dzień dobry.

Jestem kompletnie świeży w temacie.
Akwarium zasiedliłem w sobotę.
Kupiłem rybki - cały komplet - wraz ze wzmiankowanym Neonem już w tym stanie.
Na prawym boku widnieje u niego odbarwienie w zakresie czarnego paska.
Na początku myślałem, że to taka jego uroda, ale obecnie, nabieram podejrzeń co do choroby neonów.
Akwarium 54 L
roślinność w trakcie rozwoju
pH i twardość wody w normie dla wszystkich rybek,
pozostałych parametrów nie mam jak skontrolować (jeszcze)
Filtr aqua fan 1 (ustawiony na 90% mocy)
temperatura z powodu upałów zmienna - ma mieć 25 stopni - w ciągu dnia dochodzi do 27
grzałka z termostatem na 25
urozmaicone dno - ciemny żwirek pod neonki 3-10 i dwie białe łachy piasku frakcji 0 dla kirysków i Pielęgniczek
Obsada (zalecana przez sprzedawcę!?!)
10 x Neon Innesa
5 x Neon Czarny
4 x Kirysek Spiżowy
2 x Pielęgniczka Ramireza Electric Blue
2 x Fantom czarny (przeczytałem, jednakże po zakupie, że to zbyt mała ilość, nie będę zwiększał bo już jest na linii przerybienia, jak dziecko będzie przekonane za dwa - trzy miesiące, że dalej chce ryby, wtedy zmienię zbiornik na dużo większy.)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kolego, co to znaczy że parametry są w normie?
Proszę podaj ich dokładne wartości.

Jak długo akwarium już stoi?
Jak długo dojrzewało?
Co to znaczy : "roślinność w trakcie rozwoju"? Masz ryby wymagające roślin pływających, miejsc zacienionych, gąszczu do schronienia.

Pokaż nam zdjęcie ryby, najlepiej wklej je na serwer zewnętrzny i podaj nam link. Opisz dokładniej problem, bo nawet nie wiem jakiego neona to dotyczy.
Jeżeli masz nieprzygotowane akwarium, ryba może okazywać objawy stresu lub szoku osmotycznego.

Na kiryska spiżowego to akwarium jest znacząco za małe. Ten gatunek kirysków rośnie dosyć duży. Neony Innesa są zimnolubne w odróżnieniu od ciepłolubnych ramirezów. Obsada do zmiany.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Uczynię to jak wrócę do domu. Z telefonu dodanie zdjęcia jest niemożliwe.
Akwarium dojrzewało 4 dni. Bazą były dodatki do uzdatniania wody i startu bakterii nitryfikacyjnych. Wg opisu powinny wystarczc dwa dni. Rozumiem, że zalecana jest prawdziwa droga naturalnego uruchomienia cyklu azotu, jednakze, skorzystałem z mniej popularnej formy.


https://www.dropbox.com/s/gzda8x8ww9xipo0/neon.jpg?dl=0


Jakos teraz chyba działa. Kupiłem go w takim stanie.



nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień" jak chcesz coś dopisać. Posty połączyłam. MOD BARA
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Zły start, dużo problemów i to jeszcze przez długi czas. Mimo chemii zbiornik niedojrzały, niestabilny, za dużo ryb na raz wpuszczone- zarybia się partiami z odstępami czasu. Fantomy to ryby stadne, 2szt. to za mało- zamień je na czarne neony, bo ich masz mało. Ramirez i neonów Innesa nie pogodzisz ze sobą, albo neonom za ciepło [obecnie], albo pielęgniczkom będzie za zimno, 25 stopni to skrajna temperatura.

Nie wiem czemu ludzie tak często za tymi Innesami są- często "psują" szyki do wielu innych ryb ciepłolubnych, a wystarczy bardzo podobne neony czerwone kupić.
Ja tam proponuję oddać rybki, założyć zbiornik jak należy- jak wejdziesz w chemię to z niej nie wyjdziesz, ciągle będziesz coś lał i ciągle będzie coś nie tak.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Akwarium jest niedojrzałe. Poczytaj o cyklu azotowym. Radzę teraz intensywnie podmieniać wodę co kilka dni na odstałą

Jakie są parametry wody?

Neon może mieć uraz mechaniczny i raczej do tego się skłaniam w diagnozie. Obserwuj czy mu się nie pogorszy.

Stosowanie jakichkolwiek preparatów leczniczych z niestabilnym i świeżym akwarium może prowadzić do katastrofy.

Nie ma takiej chemii, która przyspieszyłaby dojrzewanie zbiornika.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Czy mam go odseparować? Nie mam za bardzo gdzie. Chyba muszę założyć drugi zbiornik... (przepraszam, dalej z telefonu).
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie musisz go odseparowywać.

Czy możesz podać parametry wody?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

7,2 niemiecka 128 ogolna
pH 7,8
Tak wynika z raportu zakładu.
Testy kupię w najbliższym czasie.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

To gdzie to są parametry odpowiednie dla ryb jakie trzymasz? pH 7,8 dla neonów i ramirezów, wymagających wody kwaśnej??
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Jednym słowem ponownie czeka mnie wizyta w sklepie w rybkami.
Obrazek
[126L] Dżungla
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zrób testy wody jaką masz w akwarium i zastanów się, czy chcesz do nich dopasować obsadę, czy do obsady dopasować parametry wody.

Zasada akwarystyczna nr 1: nigdy nie ufaj sprzedawcy w sklepie zoologicznym. To jest sprzedawca, któremu zależy na sprzedaży towaru, a nie doradca (znawca)...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Jednym słowem,to pasowałoby zaczerpnąć wiedzy dla początkujących akwarystów. Chcesz znowu popełnić ten sam błąd? A w sklepie to wcisną człowiekowi wszystko, bylebyś coś kupił.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Trochę poczytałem o Neonach, angielskojęzyczne strony podają zakres temperatur do 28 stopni celsjusza dla Neona akwariowego. Wynika z tego ze zakres temperatur Electric Blue pokrywa się w pewnej rozpiętości - około 3 stopni. 26 stopni C to górna granica temperatury Neona żyjącego w naturze. A 25 stopni to dolna dla Electic Blue, domyślnie też w naturze. Jesteście pewni, że jedna ryba marznie, a druga się przegrzewa?
Są jakieś symptomy, na podstawie których można to stwierdzić?

pH mam skopane, przynajmniej teoretycznie. Jak dojdą testy, to nabędę wiedzę praktyczną.

Uzyskłem informację, że tytułowy Neon Czarny odniósł kontuzję śluzówki. Został prawdopodobnie czymś przygnieciony.
Puki co to żwawa i energiczna rybka.
Niemniej jednak ją obserwuję.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

BARA pisze: Neon może mieć uraz mechaniczny i raczej do tego się skłaniam w diagnozie. Obserwuj czy mu się nie pogorszy.
No przecież Ci napisałam wcześniej, że to jest najprawdopodobniej uraz mechaniczny.

Nie znam takiego gatunku jak "neon akwariowy". Neony Innesa są zimnolubne, trzymanie ich w temperaturze powyżej 24 stopni znacząco skraca im życie. Neony czerwone z kolei są ciepłolubne i dla nich 26-27 stopni jest temperaturą optymalną, podobnie jak dla pielęgniczek ramireza.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Tak. Czytałem Twoją opinię i dziękuję

Informację o podobnej treści dostałem od hodowcy dostarczjącego Neony do sklepu, wktórym nabyłem ryby.

Spróbuję dzisiaj umowić się ze sprzedawcą na wymianę ryb. Jak się zgodzi to w sobotę wykonam tą operację.
Jutro sprawdzam twardość i pH w akwarium.

Co radzisz mi podmienić?
ODPOWIEDZ