Zamglona woda

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Sebastianddk
Posty: 10
Rejestracja: 29 sie 2017 17:18
Lokalizacja: Londyn

Zamglona woda

Post autor: Sebastianddk »

Siema, jestem tu nowy.
Mam pewnien problem.
Otoz jakis tydzien temu zalozylem akwarium. Jest to 55l Aquael z pompa interpet pf1. Koles w sklepie z rybkami powiedzial ze woda w akwarium powinna postac ze trzy dni przed wlozeniem rybek. Tak tez zrobilem. Niestety kilka godzin po tym jak wposcilem dwie male czarne welonki teleskopowe przeczytalem gdzies na necie ze akwarium powinno postac kilka tygodni bez rybek itp. Wczoraj woda zrobila sie taka jakby zamglona, w sumie to byla zamglona juz przez kilka dni ale wczoraj bardziej I zaczela smierdziec, odkurzylem Wiec dno I zmienilem jakies 20-30%wody na odstana z dodatkiem tetra aqua safe. Woda zrobila sie lepsza, nie smierdzi juz I jest troche mniej zamglona. A I zanim wrzucilem rybki uzylem tetra Safe Start I wlalem do filtra troche tetra Filter active. Ktos ma jakies pomysly co zrobic z tym dalej I zeby nic nie stalo sie moim malym welonką.
A jeszcze jedno. Wydaje mi sie ze niezbyt dobrze przeplukalem kamyczki bo jest pod nimi warstwa Takiego piachu lub kurzu, widac szczegolnie jak odkurzam.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Źle wypłukałeś podłoże, za szybko wpuściłeś ryby, niepotrzebnie używasz chemii, masz za mały zbiornik choćby na 1welona. Oddaj ryby, zasięgnij podstawowej wiedzy o akwarystyce, nie słuchaj sprzedawców, załóż zbiornik w prawidłowy sposób, dobierz odpowiednią obsadę do warunków jakie możesz stworzyć.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

spróbuj może watę akwarystyczną do filtra włożyć.ona ci wyklaruje i oczyści z syfu ,który na niej zostanie i nie przepuści go dalej,tyle że szybko się zapycha i trzeba regularnie wymieniać ją
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Sebastianddk
Posty: 10
Rejestracja: 29 sie 2017 17:18
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Sebastianddk »

Marjan ja to wiem I wiem juz co zrobilem zle, pytam o porade. Rybek nie mam gdzie oddac niestety. A czy za male na dwa to nie wiem bo one maja jakies 2-3cm, jak urosna to kupie im wiekszy zbiornik. Poprostu chce jakos uratowac to co jest teraz.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Masz niecały tydzień akwarium- nie ma czego ratować tylko restartować według mnie. Masz posadzone rośliny?Puściły korzenie? masz stabilny biologicznie zbiornik? Najprościej zrobić reset- porządnie wypłuczesz podłoże, a ryby doradzam oddać do tego samego sklepu gdzie je kupiłeś lub innego jak wolisz, ja z powodzeniem już nieraz oddawałem i proponowano mi w zamian pokarmy, rośliny, inne rybki po wycenie tego co przyniosłem, mimo że nastawiałem się jedynie na to aby zwierzęta nie zginęły i znalazły u kogo innego dom. Teraz rybki mają dużo miejsca, ale skąd będziesz wiedział kiedy robi im się ciasno, kiedy stwierdzisz, że może już zaczęły karłowacieć? Nie zauważysz tego, a one już będą mogły mieć problemy, zasada jest taka, że trzyma się ryby takie, na które pozwalają nam warunki, Ty dla welon ich nie masz.
Pewnie nawet nie wiesz jakie masz parametry wody, więc jak dobrać ryby?

Jeśli koniecznie chcesz "ratować" to co jest to jeszcze długo i często będziesz podmieniał wodę, skoro podłoże jest źle wypłukane, że aż widać osad, proponuję po prostu od razu zrobić tak jak powinno być.

Pokaż zdjęcie akwarium- wklej link z zewnętrznego serwisu, jeśli mogę ocenię, czy rzeczywiście ratować, czy lepiej restartować.
Sebastianddk
Posty: 10
Rejestracja: 29 sie 2017 17:18
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Sebastianddk »

MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Oj to restart proponuję. Masz jakieś dziwnie kolorowe podłoże i przede wszystkim za mało, nie powinno być widać szkła od spodu, choćby ze względów estetyki...sztuczne roślinki i ozdoba...Twoje akwarium nie ma szans być dobre, welony bardzo brudzą wodę, rośliny wykorzystują produkty przemiany materii ryb poniekąd oczyszczając zbiornik. Naprawdę poczytaj:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php

Potrzeba naturalniejszego podłoża, w którym rośliny będą mogły rosnąć i do tego usypana odpowiednia grubość. Roślin sztucznych nie stosuje się, bo plastik może skaleczyć ciało ryby, kiedy pzepływając się otrze. Ta grotka jeśli nie ma atestu to po długotrwałym trzymaniu w wodzie może zacząć szkodzić mieszkańcom, jeśli farba odpadnie itd. itp. Filtr nie załatwi wszystkiego, tymbardziej, że zbiornik jest niestabilny biologicznie.

W zoologach jest cała masa ładnych dekoracji, które niestety są tylko szkodliwym owocem marketingu. Akwarium to kawałek natury, nie da się tego zastąpić plastikiem, aby działało jak należy.

zdobądź wiedzę [wtedy sam zobaczysz co jest nie tak] i powodzenia :)
Sebastianddk
Posty: 10
Rejestracja: 29 sie 2017 17:18
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Sebastianddk »

Restart bym zrobil ale w sklepie w ktorym kupilem ryby powoedzieli ze nie Wezma ich teraz bo moga miec jakies bakterie I nie chca ryzykowac zebtly wlozyc je do swojego zbiornika. Trzymaja ze 30 takich rybek jak moje w jakichs 100l.. . Co do kamyczkow, kamyczkow bylo wiecej ale wybralem ich troche siatka i wyczyscilem. Dwa dni temu Wlozylem do filtra filtr klarujacy wode, akurat mialem taki w gratisie do filtra, byl w opakowaniu. Jest duzo lepiej. Woda jest praktycznie przezroczysta. Zamowilem tez na ebayu stripsy testujace tetry zobacze chociaz w przyblizeniu jak wyglada sprawa z parametrami wody.
Ps. Sprawdzalem paragon na rybki, sa juz tu 12dni,.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jeden welon potrzebuje 80l i to tylko na początek. Niestety masz mocno za małe akwarium na trzymanie tych ryb. W dodatku bez podłoża. Ryby wpuściłeś do za małego, niedojrzałego i nieprzygotowanego zbiornika.
Radzę podmieniać około 20% wody co kilka dni do momentu oddania ryb. Inaczej skazujesz je na powolną śmierć.

Poczytaj proszę o wymaganiach gatunku ryb, jakie trzymasz.
Poczytaj o podstawach akwarystyki, o cyklu azotowym, o zakładaniu i prowadzeniu akwarium słodkowodnego...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Sebastianddk
Posty: 10
Rejestracja: 29 sie 2017 17:18
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Sebastianddk »

Robilem. Dzis testy wody. Wyglada to tak. NO2-100, NO3-3, GH-8, KH-12, pH-8, CL2-0,4
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

NO2 to azotyny, które są bardzo niebezpieczne dla życia w wodzie, przy zawartości 0,3 mg/l już są tak toksyczne, że konieczna jest podmiana wody.
Sebastianddk
Posty: 10
Rejestracja: 29 sie 2017 17:18
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Sebastianddk »

Sory zle napisalem. NO2 bylo 3 a NO3-100, zrobilem?podmianke 20% I odkurzylem dno, teraz mam NO3-50, NO2-0,5, GH-9, KH-10, pH-7,9, CL2-0. . Wiec juz troche lepiej. Coz bede obserwowal co kilka dni I podmienial wode. Dobrze byloby dolac safe start z bakteriami albo filter active Tetry? Nie pomoze to w walce z azotem? Myslalem tez zeby zsadzic kilka roslin, tylko jakie zeby welonki ich nie gryzly?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Sebastianddk pisze:Dobrze byloby dolac safe start z bakteriami albo filter active Tetry?
Absolutnie nie lej żadnej chemii. Do momentu oddania ryb - bo nie ma możliwości, żebyś je utrzymał w zdrowiu w tak małym dla nich akwarium - podmieniaj wodę co dwa, trzy dni.

W tej chwili przy wysokich azotynach już trujesz te ryby i nic na to nie możesz poradzić...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
OlkaD94
Posty: 5
Rejestracja: 18 wrz 2017 12:08

Post autor: OlkaD94 »

Podmienianie wody często pomaga. U mnie się stało coś takiego jak weszła choroba wraz z rybkami z zoologicznego. Stosowałam preparaty w płynie na oczyszczenie wody i problem się naprawił.
Uważajcie gdzie kupujecie rybki!

Za niedostosowanie się do wielokrotnych próśb o usunięcie linka reklamowego z podpisu i pisanie postów w celach reklamowych otrzymujesz drugie i ostatnie ostrzeżenie. Następny będzie BAN. MOD BARA
Sebastianddk
Posty: 10
Rejestracja: 29 sie 2017 17:18
Lokalizacja: Londyn

Post autor: Sebastianddk »

A wiec tak. wszystko wyglada okej. Woda jest krystalicznie czysta, zasadzilem kilka roslinek, welonki maja sie dobrze, urosly, jeden ma nawet ta wysypke na skrzelach wiec chyba sa zdrowe. Miedzy czasie adoptowalem od kumpla samice zmienniaka plamistego ktora byla w ciazy, mam 13mlodych ktorym zrobilem akwa 30litrow, 20litrow poszlo z duzego I gabki z filtra wzialem polowe od siebie, chodzilo tak kilka dni az przyszly male. Wydaje mi sie ze bylo Ich wiecej ale zostaly zjedzone pewnie. Teraz maja sie dobrze, maja juz 3dni. Jaka powinny mied temperature? Czytalem gdzies ze okolo 25stopni I maja 25.2 Czym je karmic? Teraz uzywam pokruszonej tetra min dla rybek tropikalnych. Mam tez bloodwormsy, moge im dawac pokruszone?


Ps do wszystkich ktorzy cisneli o male akwarium. Jak dla mnie wszystko wyglada raczej Jak powinno. Parametry wody tez. A Jak welonki beda wieksze to dostana 120 albo 240litrow.
ODPOWIEDZ