Dojrzewające akwarium i parametry wody dla obsady

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

DarkDonkey
Posty: 22
Rejestracja: 15 kwie 2017 18:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Dojrzewające akwarium i parametry wody dla obsady

Post autor: DarkDonkey »

Witam akwaryści,
podobnych tematów tutaj jest cała masa, jednak uważam, że każdy z nich to osobny przypadek i nie chce komuś wrzucać się w wątek, dlatego utworzyłem nowy temat. Jeśli to problem to przepraszam.

Posiadam dojrzewające już ponad miesiąc 54l akwarium. Podłoże to czarny piasek, a pod nim ziemia ogrodowa (dobrze wypłukana parokrotnie i wysuszona bez dodatku niebezpiecznych nawozów).
Filtr to FZN-2.
Obsada roślin: Nurzaniec, Moczarka argentyńska, bacopa karolińska, anubias nana

Obsada jaką planuje to: 6x kirysek pstry, 10x neon innesa, 2x prętnik karłowaty

Parametry wody kranowej:
KH 10,5
GH 21,5
pH 8,0

Przy podmianach i na start dodawałem wodę destylowaną w celu obniżenia twardości i po miesiącu parametry w akwa:
KH 6
GH 9
pH 8,0

Jak dla tej obsady można skutecznie obniżyć bufor pH?

Na tą chwilę dodawałem szyszki olchy ale raczej nie pomagały bo jak widać pH nie chce spaść.

Słyszałem, że podobno przy umieszczeniu pierwszych ryb i tak parametry się mogą pozmieniać ponieważ ryby wydalają CO2 (które zmniejsza pH wody) i produkują różne inne wydzieliny, które mogą zmienić odczyn wody. Co o tym myślicie? Zastanawiam się nad wpuszczeniem samych kirysków na razie, ale obawiam się, że mogą źle tą sytuacje odebrać.

Co radzicie? Zastosować może jakiś kwas?
Torf do filtra podobno też niewiele pomoże tak jak szyszki.
Dostarczać CO2 z zewnątrz raczej bym nie chciał bo to może być większy koszt.

Proszę o jakieś rady ;]
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Łukasz
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

DarkDonkey pisze:ak dla tej obsady można skutecznie obniżyć bufor pH?

Na tą chwilę dodawałem szyszki olchy ale raczej nie pomagały bo jak widać pH nie chce spaść.
Szyszkami przy takim KH nie obniżysz odczynu.
Wodę do podmian po zmieszaniu (kranowa z RO), należy zakwasić. Do tego celu służy aquacid (zoolek lub tropical, można oba zmieszać od biedy).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
DarkDonkey
Posty: 22
Rejestracja: 15 kwie 2017 18:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DarkDonkey »

Dzięki za radę. Zastanowię się nad tym.

Doczytałem przed chwilą gdzieś, że obniżanie pH aquacidem jest niestabilne, niedokładne i nietrwałe. Będę musiał powtarzać taka operację regularnie, z każdą podmianą. Trzeba wiedzieć w jakich ilościach dokładnie i starać się by odczyn wody nie skakał ciągle.

A może starać się dalej obniżać to KH przy podmianach z destylowaną wodą?
Pozdrawiam
Łukasz
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Weź litr odstałej wody kranowej i zmieszaj z litrem wody demineralizowanej, odstaw na noc i rano zmierz twardości i odczyn. Dodaj z 5 kropel aquacidu i znowu odstaw na noc, rano zmierz twardości i odczyn. Będziesz widział jak aquacid wpływa na KH oraz odczyn. Odstawianie wody jest konieczne, bo na parametry wody wpływa jeszcze CO2 zawarte w powietrzu (woda wodociągowa nie ma kontaktu z powietrzem, podobnie woda demineralizowana w zamkniętej bańce).
Możesz zakwaszać wodę innym kwasem, niekoniecznie aquacidem.

Jeśli chcesz obniżać KH, to zmieniaj proporcje mieszanych wód (więcej demineralizowanej), do granicy KH około 3-4 stopnie, wówczas niewiele kwasu zmieni odczyn.
DarkDonkey pisze:obniżanie pH aquacidem jest niestabilne, niedokładne i nietrwałe
A możesz napisać więcej, dlaczego tak jest? Podobnie obniżanie pH za pomocą CO2 też jest niestabilne, bo skończy się gaz w butli i...
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
DarkDonkey
Posty: 22
Rejestracja: 15 kwie 2017 18:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DarkDonkey »

krzych_100 pisze:
DarkDonkey pisze:obniżanie pH aquacidem jest niestabilne, niedokładne i nietrwałe
A możesz napisać więcej, dlaczego tak jest? Podobnie obniżanie pH za pomocą CO2 też jest niestabilne, bo skończy się gaz w butli i...
Opieram się trochę na opiniach ludzi na innych forach na ten temat, którzy to testowali. Podobno przy podmianie wody i dodaniu specyfiku pH ładnie spada w ciągu paru dni ale równie szybko z powrotem rośnie do początkowej wartości.

Generalnie zauważyłem, że całe to majstrowanie przy parametrach wody w akwariach jest tak złożone, że można by nie jedną książkę o tym napisać.

Ja w swoim przypadku chciałbym po prostu zejść z pH do wartości 7,0 i zostać na tym poziomie poprzez dodawanie wody przy podmianach zawsze w takiej samej formie. Nie chciałbym aby to pH mi tak znacznie skakało np. w ciągu paru dni pomiędzy wartością 7,0 a 8,0 na zmianę.

Pytanie: Czy jeżeli obniżę jeszcze wodą RO wymieszaną z kranówką KH do poziomu powiedzmy 4 to czy pH spadło by mi samoczynnie? Co tu zrobić aby otrzymać stabilne niższe wartości?
Pozdrawiam
Łukasz
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

DarkDonkey pisze:Czy jeżeli obniżę jeszcze wodą RO wymieszaną z kranówką KH do poziomu powiedzmy 4 to czy pH spadło by mi samoczynnie?
Nie, pH tym sposobem nie obniży się samo. Podobnie jest z wodą demineralizowaną o zerowych twardościach - woda taka w bańce jest kwaśniejsza, po otwarciu robi się obojętna. To jest wpływ CO2 zawartego w powietrzu - po otwarciu bańki CO2 najprawdopodobniej ulatnia się (wyrównuje się stężenie CO2 w wodzie z tym w powietrzu).
DarkDonkey pisze:Generalnie zauważyłem, że całe to majstrowanie przy parametrach wody w akwariach jest tak złożone, że można by nie jedną książkę o tym napisać.
Dlaczego. Odlej wodę z kranu na noc i zostaw ją otwartą, na drugi dzień dolej wody demineralizowanej i zakwaś, mieszankę znowu odstaw i po jakimś czasie zmierz (np. zmierz po godzinie, po trzech, pięciu itd). Ważne jest, aby woda była otwarta i odstawiona.
Zobaczysz, że to nie jest tak, jak piszą.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
DarkDonkey
Posty: 22
Rejestracja: 15 kwie 2017 18:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DarkDonkey »

Ok, czyli łącze wodę demineralizowaną z kranówką i dodaje aquacida przed wlaniem do akwarium. Dobieram tak wszystkie składniki aby osiągnąć parametry wody które mnie interesują: czyli KH i pH. Gdy mam już odpowiedni eliksir gotowy wlewam go do akwarium. Po uzyskaniu w akwarium wartości, które mnie interesują zawsze robię taką samą mieszankę, aby parametry wody już mi się nie zmieniały.

Jak radzisz, zrobić pierwszą mieszankę do podmiany wody (puki nie ma ryb w akwa) o niskim pH aby je szybko zbić w akwarium? Czy jednak przygotować sobie od razu określoną oczekiwaną wartość w mieszance i podmieniać wodę sukcesywnie aż do poprawy? W drugim sposobie może to być nawet z 15 podmian zanim dojdę do ustalonej wartości, a jednak pierwsze rybki chciałbym już wpuszczać w ciągu powiedzmy dwóch tygodni. Jak byś radził podejść do tematu?
Pozdrawiam
Łukasz
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

DarkDonkey pisze:Dobieram tak wszystkie składniki aby osiągnąć parametry wody które mnie interesują:
Tak.
DarkDonkey pisze: zrobić pierwszą mieszankę do podmiany wody (puki nie ma ryb w akwa) o niskim pH aby je szybko zbić w akwarium?
Tak, póki nie ma ryb można tak zrobić - niewielkie podmiany wody zmieszanej tak, aby dojść w akwarium do żądanych twardości i odczynu. Później lać już wodę taką, jaka jest potrzebna, ewentualnie dokonywać drobnych korekt w proporcjach.
Zwróć uwagę na napowietrzanie - to powoduje ulatnianie się CO2 z wody, więc jest to ważne. Mały ruch tafli wody wystarczy.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
DarkDonkey
Posty: 22
Rejestracja: 15 kwie 2017 18:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DarkDonkey »

Witam.
Wracam do tematu ponieważ minął miesiąc, wykonałem parę podmian wody (RO+kranówka+aquacid) i po tym czasie KH spadło do 4 stopni GH do 7 stopni, natomiast pH ciągle twardo 8,0 i nic nie chce drgnąć. Troche to jest dziwne, żeby przy takim KH taki wysoki bufor pH ciągle się utrzymywał. Ktoś ma jakieś pomysły jak podejść do tematu? Czy może potrzeba więcej cierpliwości bo miesiąc to za krótki czas na zmianę? Dodam, że podmieniłem z 6 razy jakieś 15% wody.
Pozdrawiam
Łukasz
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Więcej aquacidu lub zastosuj kwas [przeczytaj cały temat najlepiej]:
viewtopic.php?t=12225
DarkDonkey
Posty: 22
Rejestracja: 15 kwie 2017 18:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DarkDonkey »

Temat przeczytany, dzieki ;)
Generalnie im wiecej aquacidu/kwasu tym bardziej zmiekcza się wodę i obniża KH i przy tym pH. Jednak czy dobrym rozwiązaniem jest obniżenie poziomu KH poniżej 3-4 stopni? Słyszałem, że wtedy pH przy takich niskich wartościach staję się strasznie niestabilne i potrafi ostro skakać z wartościami, a tego wolałbym uniknąć. Wodę do podmian o jakich parametrach polecacie aby obniżyć to pH w ciągu paru podmian? Powinna mieć np. KH 2 i pH 6,0? Czy jeszcze niżej? Teraz już nie mogę za bardzo szaleć przy jednej podmianie bo pierwsze rybki już się pojawiły w akwa. Po zachowaniu widać, że czują się dobrze ale jednak troche chciałbym zejść z tym pH dla spokoju ducha.
Pozdrawiam
Łukasz
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

DarkDonkey pisze:Generalnie im wiecej aquacidu/kwasu tym bardziej zmiekcza się wodę i obniża KH i przy tym pH.
Nie zmiękcza, a zakwasza. Mierzone KH to zasadowość, więc dodając kwasu w określonej ilości wpływasz na zasadowość (dopóki kwas ma z czym reagować, to reaguje zmniejszającym się KH - tak obrazowo napisałem). Dodając kwasu i obniżając KH do ok. 3-4 stopni wpływamy już na pH. Czyli im więcej kwasu, tym mniejsze KH, im mniejsze KH to łatwiej jest obniżyć pH.
Zmiękczanie wody wiąże się z innymi składnikami zawartymi w wodzie, co ogólnie określamy jako GH, które zmniejszamy/zmieniamy mieszając wody różnych twardości (np. kranową z demineralizowaną).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
DarkDonkey
Posty: 22
Rejestracja: 15 kwie 2017 18:35
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: DarkDonkey »

Wydaję mi się, że problemem mojego wysokiego pH w akwarium może być bardzo niski poziom CO2. Posiadam filtr kaskadowy, który bardzo wydajnie napowietrza akwarium, ryb praktycznie nie ma, wiec nie ma co wydalać dwutlenku węgla w wodzie. Wnioskuje to po tym, że rośliny praktycznie nie rosną tylko stoją w miejscu. Znacie jakieś najtańsze i najprostsze sposoby aby podać CO2 do akwa? Może bimbrownia będzie najlepszym rozwiązaniem? Jak taką łatwo i tanio stworzyć? Czy może umieścić jeszcze trochę ryb w akwa aby zaczęły wydalać wegiel?

Oświetlenie w akwa posiadam 0,3 W/l więc nie wiem czy dawkowanie CO2 to dobry pomysł?
Z roślin posiadam głównie rogatka i nurzańca jednak bardzo słabo rosną.
Pozdrawiam
Łukasz
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

DarkDonkey pisze:Oświetlenie w akwa posiadam 0,3 W/l więc nie wiem czy dawkowanie CO2 to dobry pomysł?
Nie.
Możesz spróbować podawać Carbo, powinno polepszyć sytuację.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

DarkDonkey pisze:(RO+kranówka+aquacid) i po tym czasie KH spadło do 4 stopni GH do 7 stopni, natomiast pH ciągle twardo 8,0 i nic nie chce drgnąć.
Przy takich parametrach wody podanie CO2 powinno spowodować obiżenie pH. Ja tak robię w kilku zbiornikach i pH utrzymuję na poziomie ok.6.9-7 (moja kranówka ma GH 7 KH 4 i jest zasadowa). Ilość światła w tym wypadku nie ma nic do rzeczy.
Carbo nie stosuję.
CO2 najjlepiej podawać z butli. Bimbrowni nie polecam.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
ODPOWIEDZ