[54l]Trudny powrót do akwarystyki po 20 latach, kilka pytań.

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

yzreJ
Posty: 6
Rejestracja: 02 wrz 2017 9:43

[54l]Trudny powrót do akwarystyki po 20 latach, kilka pytań.

Post autor: yzreJ »

Po 20 latach, za namową synka wróciłem do akwarystyki :)
Nabyłem zestaw Aquael akwarium 60x30x30, filtr FAN 1 Plus, grzałka 75W z regulacją, w pokrywie oświetlenie Tube Leddy 10W Sunny.
Podłoże to żwir, zbiornik stał 10 dni z wodą i roślinami, w tym czasie chodzi cały czas filtr i oświetlenie 9h dzienne.
Od 3 dni w akwarium goszczą Neony Inesa i Danio czerwone.

Rośliny:
Alternanthera splendida
Echinodorus jaguar
Alternanthera reinecki
Hygrophila salicypholia
nie wiem jak nazywa się ta pośrodku
kilka roślin, których nazw nie znam, w tym trawnik

Czy to oświetlenie, które jest w zestawie jest wystarczające dla roślin?
Kiedy zacząć podawać makro i mikroelementy (mam firmy Tropical w płynie: Aqua Plan i Multimineral)?
Czy jest sens a przede wszystkim potrzeba podawać CO2 z bimbrowni?
Czy podawać CO2 w płynie?

Dołączam zdjęcie zbiornika, może coś podpowiecie.
Obrazek


temat przeniosłam do działu Galeria, poprawiłam tytuł tematu. MOD BARA
AwesomemaN
Posty: 25
Rejestracja: 31 lip 2017 11:44
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: AwesomemaN »

Ta kulka to Gałęzatka kulista na początku wygląda ładnie, a potem się w niej syf zbiera, miałem i wywaliłem :D Roślina ta jest zimnolubna i powinna cały czas się kulać :D a tak w nawiasie to jest glon a nie roślina :D aczkolwiek jeden z ładniejszych glonów, jeśli chodzi o trawnik to na moje oko jest to monte carlo.

Druga sprawa CO2 albo butla albo lowtech czyli bez CO2 i bez nawożenia, podłoże zbyt kamieniste na trawnik będzie miał problem ten trawnik się ukorzeniać. I wyszedł Ci taki chiński jarmark.

Ja bym nie nawoził w akwarium i wybrał między neonami a danio, neony to muły stoja w zasadzie zaczynaja się ruszać jak dostają żarcie, a danio non stop pływają jak opętane.

Zrób fajnego lowtecha, takie oświetlenie starczy, mało wymagające rośliny, a możesz zaopatrzyć się ewentualnie w nawóz carbo ale nie koniecznie. Nie lej mikro i makro bez CO2 i bez oświetlenia bo wywalą Ci glony. I zrób jakąś aranżację jakiś korzeń fajny na środku, rośliny z tyłu akwarium jakąś ludiwgię może na środek czerwoną roślinę ogólnie a zielone po prawej i lewej takie klomby :) Jak chcesz moge Ci wysłać rośliny fajne i mało wymagające. Limnofilię sagitarię ludiwgię też mam mogę przyciąć, rotalę, moczarkę mam we wiaderku też jeszcze.

Także zastanów się przemyśl jak co ma wyglądać, popatrz w necie na aranżacje, kup 4ro paka usiądź przed akwarium zakasaj rękawy i do boju :)
Awesik !
yzreJ
Posty: 6
Rejestracja: 02 wrz 2017 9:43

Post autor: yzreJ »

No właśnie podobają mi się akwaria z duża ilością roślin, nie za bardzo miałem pomysł jak to urządzić.

Przesadziłem rośliny duże do tyłu, posadziłem we w grupach, mniejsze z przodu i kamień dałem na środek. Wieczorem zrobię lepsze zdjęcie bo teraz światło dzienne odbija się od szyby.

Zapłaciłem za te rośliny około 150zł, nie bardzo mam kasę na inne więc musi zostać jak jest.
Do podłoża dałem kawałki kulek nawozowych JBL.

Obrazek
Awatar użytkownika
ieoth
Posty: 33
Rejestracja: 27 sie 2017 9:09
Lokalizacja: Piaseczno

Post autor: ieoth »

Muszla do wyjęcia ze zbiornika na 100%
Sprawdziłym w occie ten kamień duży bo lewej jasnej barwy. Jeśli sie pieni to też do wyautowania
Pozdrawiam
Bartek

72L Bystrzyków
yzreJ
Posty: 6
Rejestracja: 02 wrz 2017 9:43

Post autor: yzreJ »

ieoth pisze:Muszla do wyjęcia ze zbiornika na 100%
Sprawdziłym w occie ten kamień duży bo lewej jasnej barwy. Jeśli sie pieni to też do wyautowania
Kamień kupiony w zoologicznym, otoczak, czy jakoś tak, nie pamiętam nazwy.
Awatar użytkownika
Kross
Akwarysta
Posty: 729
Rejestracja: 27 lip 2016 18:09
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Kross »

Jedna zasada,to co kupujesz w zoologicznym,to nie znaczy że nadaje się do danego typu akwarium. Wyciągnij kamień,muszlę też możesz,choć bym ją wyciągnął,polej octem jak kolega mówił,jeśli się pieni, to znaczy że będzie zatwardzać wodę w najgorszym przypadku,bo nie wiadomo co tam będzie jeszcze wydzielać. Próba która Cię prawie nic nie kosztuje, a może zaoszczędzić wiele problemów.
Człowiek uczy się całe życie.

Pozdrawiam,Daniel
yzreJ
Posty: 6
Rejestracja: 02 wrz 2017 9:43

Post autor: yzreJ »

Dzięki za radę, zrobię próbę z octem.

Podłączyłem dziś CO2, widzę, że roślina z przodu, ta z dużymi liśćmi ładnie puszcza pęcherzyki, pozostałe niestety nie, o czym to świadczy?
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Ze intensywnie zachodzi fotosynteza, te pęcherzyki to tlen. Nie przejmuj się, że inne nie bąblują, być może potrzebują się zaklimatyzować.

Cenami roślin się nie przejmuj, wiele osób z forum wysyła zielsko za darmo, tylko cenę przesyłki miło zwrócić.

Ta roślina wokół białej muszli, z karbowanymi liśćmi to chyba pogestemon helferi, który był trzymany pod za słabym oświetleniem i dlatego jest taki długi.

Ta duża z przodu to prawdopodobnie żabienica - Echinodorus, być może aquartica, ale to tylko strzał. Sama nie mam żabienic w akwarium.
yzreJ
Posty: 6
Rejestracja: 02 wrz 2017 9:43

Post autor: yzreJ »

szamanka pisze:Ze intensywnie zachodzi fotosynteza, te pęcherzyki to tlen. Nie przejmuj się, że inne nie bąblują, być może potrzebują się zaklimatyzować.

Cenami roślin się nie przejmuj, wiele osób z forum wysyła zielsko za darmo, tylko cenę przesyłki miło zwrócić.

Ta roślina wokół białej muszli, z karbowanymi liśćmi to chyba pogestemon helferi, który był trzymany pod za słabym oświetleniem i dlatego jest taki długi.

Ta duża z przodu to prawdopodobnie żabienica - Echinodorus, być może aquartica, ale to tylko strzał. Sama nie mam żabienic w akwarium.
Wszystkie rośliny kupiłem w sklepie, część w doniczkach i folii była, ta z karbowanymi liśćmi była akurat w akwarium, faktycznie bez oświetlenia stało, ale sprzedawca mówił, że jak zacznie rosnąć to można ją przycinać w połowie pędu i odcięta część się ukorzeni.

Kiedyś to wszystko jakieś prostsze było, brzęczyk napędzający filtr gąbkowy i kostkę napowietrzającą, rośliny się od znajomych brało bo w sklepach nie było, nie było internetu więc a jedyna wiedza pochodziła z opowieści starszych akwarystów i książek. Pamiętam szklany filtr zewnętrzny, taki mini akwarium z warstwami torfu, waty i gąbki, który ciągle ciekł ;)

Cieszę się, że trafiłem na to forum i tak miłe osoby, które coś podpowiedzą :) Dziękuję!

Posadzona w piątek wieczorem, sobota i dziś... :shock:
Obrazek
ODPOWIEDZ