nowe akwarium przesiadka z 54L na 126 - kilka pytań

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

bikuss
Posty: 10
Rejestracja: 03 wrz 2017 15:09
Lokalizacja: warszawa

nowe akwarium przesiadka z 54L na 126 - kilka pytań

Post autor: bikuss »

Witam wszystkich
po kilku latach posiadania akwa 54L nadszedł czas na zmiany - nowe akwarium, nowy osprzęt:
- kupuję akwarium 126L 80x35x45
- plan jest kupić pokrywę z "rurkami" LED Aquael 2x16W - podobno ładnie to świeci, rośliny rosną i światła jest odpowiednio dużo na średnio-wymagające rośliny - ktoś ma doświadczenie w tyli LEDami?
- filtr aquael multikani - na początek jeden "człon" docelowo dokupię drugi

parametry kranówki:
pH 7-7,2
GH 10
KH 10

Akwarium ogólne, korzenie, rośliny, rybki, krewetki

pytania:
1. podłoże - chce tak jak w poprzednim akwa - CZARNE - ale nie gruby bazalt a raczej piasek albo bardzo drobny bazalt
czy dawać pod to jakiś substrat albo ziemie i przykryć siatką?
rośliny będą zielone ale nei jakieś super wymagające: bacopa, mech java, jakiś nużeniec albo inna trawka zapewne coś jeszcze
nie będzie CO2!

2. http://allegro.pl/czarny-piasek-zwirek- ... ml#thumb/2
na taki piasek można wpuścić kiryski albo zbrojnika niebieskiego?

3. obsada:
obecnie mam
8szt bystrzyka Amandy
4szt gupik
1x amano
slimaki helenka

w nowym akwarium chciałbym na pewno jakąś ławicę
- dokupić amandy do np 20szt czy mogę zostawić 8szt które mam i wpuścić drugą ławice jakiś małych rybek?
no danio filetowe albo coś innego?

- co większego można wpuścić? prętniki? kakadu? albo inne ładne kolorowe i większe rybki?

dodatkowo na pewno znajdą się u mnie krewetki (redki, yellow itp)

no i coś na dno - kiryski? otoski?

z góry dziękuję za pomoc, poprzedni zbiornik ma się dobrze od wielu lat pomimo lekkiego kryzysu w ostatnim czasie - kolega oddał mi gupiki z likwidowanego akwarium i zaczeły się mnożyć - po chwili przerybienie itd itp, glony, padły krewetki.... ehh szkoda gadać - sprzedałem wszystkie samice i zostało kilka szt samców i wszystko wraca do normy.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
bikuss pisze:parametry kranówki:
pH 7-7,2
GH 10
KH 10

Przy takiej wodzie, odrobinę ją mieszając z demineralizowaną, mógłbyś z bystrzykami amandy trzymać pielęgniczki. Bystrzyków można dokupić do 20szt i zaaranżować akwarium z dużą ilością patyków i liści, z piachem jako podłoże. W 54 litrach zostawiłbym gupiki z krewetkami.
Jeśli nie masz pewności co do oświetlenia LED, to napisz, czy porywa umożliwia zainstalowanie czegoś więcej (nie nam tej pokrywy, ale mam regulowane oświetlenie LED i nie narzekam, jest ono inne niż świetlówki, ale trzeba samemu jest sobie dobrać do roślin).
Przy pielęgniczkach nie ma potrzeby wpuszczania ryb dennych, ponieważ w okresie tarła pielęgniczki są dosyć agrsywne - może to za dużo powiedziane, ale bystrzyki pływają raczej w środkowych i górnych partiach, a tutaj będą dwa gatunki przy dnie. Chociaż spróbowałbym - kiedy akwarium naprawdę dojrzeje po kilku miesiącach - wpuścić otoski.

Link zostawiłem (nie otwiera się), ale staraj się opisywać przedmiot, link może być traktowany jako forma reklamy i linki do aukcji są usuwane z Forum.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
bikuss
Posty: 10
Rejestracja: 03 wrz 2017 15:09
Lokalizacja: warszawa

Post autor: bikuss »

dzięki za odpowiedź.
54 L zostanie zlikwidowane - nie mam miejsca na dwa zbiorniki ;)
gupiki mogę sprzedać/oddać komuś - z tym problemu nie będzie

nie do końca podobają mi się akwaria typu BW, raczej amazonka albo coś ze sporą ilością zieleni stąd tezz wybrana pokrywa z dwiema świetlówkami w celu zapewnienia odpowiedniej ilości światła

podłoże - czarne to mi najbardziej się podoba, w linku był czarny piasek

w załączniku jest fotka mojego akwarium przed atakiem glonów - zarośniete, ładnie czarno/zielono :)
Obrazek
jeżeli chodzi o ławicę to mogą zostać amandy, albo też bym miał je komu oddać i kupić np jakieś danio albo inna ładną ławicę - tylko nie neonki bo one już są zbyt pospolite :P.

duże ryby - myślałem o kakadu, albo prętniku parki albo harem jak w przypadku kakadu.

u mnie miałem prętiki karłowate i miałem ramirezy - żyły w zgodzie z krewetkami i ławicą, ale po jakimś czasie dopadały je choroby :/
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

bikuss pisze:nie do końca podobają mi się akwaria typu BW, raczej amazonka albo coś ze sporą ilością zieleni
Nie sugerowałem BW. Mam bystrzyki z pielęgniczkami trójpręgimi w akwarium obsadzonym heterantherą, trochę kabombą oraz jezierzą (w toni), a na tafli pływa wąkrotka. Całość jest zielona, tylko ryby wymagają kryjówek i zaaranżowałem dno patykami i korzeniami tak, żeby miały się gdzie ukryć (chociaż i tak pływają głodomory przy szybie). Woda kranowa rozcieńczona i zakwaszona tak, aby GH=4-5 i pH w granicach 6,4-6,6. Mieszanie kakadu i prętników to raczej nie moje klimaty, po prostu mieszam ryby ze zbliżonych rejonów.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
bikuss
Posty: 10
Rejestracja: 03 wrz 2017 15:09
Lokalizacja: warszawa

Post autor: bikuss »

jezelo chodzi o kryjówki to jak najbardziej, takie glalęzie i korzenie wchodza w gre, a co do wiekszych rybek - chodziło mi o kakadu lub prętniki

raczej planuję:
łąwica
parka lub dwie, albo harem czezgoś większego no i cos na dno, reszte uzupełnia krewetki :)

ile trzeba wody demineralizowanej zeby zejść o 0,5-0,8 w dół z pH?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

bikuss pisze:ile trzeba wody demineralizowanej zeby zejść o 0,5-0,8 w dół z pH?
Wodą obniżysz GH/KH, natomiast pH obniżysz kwasem. W zoologicznych sklepach jest aquacid (tropical lub zoolek) - słaby kwas do celów akwarystycznych.
Dozuje się go w zależności od twardości/zasadowości wody i to należy sprawdzić sobie samemu. Odlewasz wodę z kranu, mieszasz z demineralizowaną i zakwaszasz metodą prób i błędów. Można "poćwiczyć" np. na litrze wody i dozować aquacid kroplami (w bańce 5-cio litrowej mieszając wodę kranową o GH ok. 20*/pH~7,6 z wodą demineralizowaną w proporcjach pół na pół, dodając 10-12 kropel aquacidu uzyskuje się wodę o GH ok 10* i pH ok. 7.
Bystrzyk amandy jak nie jest blady stanowi ładny kontrast, więc jako ławica 20 sztuk ładnie to wygląda.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
bikuss
Posty: 10
Rejestracja: 03 wrz 2017 15:09
Lokalizacja: warszawa

Post autor: bikuss »

nom u mnie jesten bystrzyk jest blady reszta ladna pomarańczowa :)
kwestia co wiekszego do tego dobrac
sporo zabawy tym obniżaniem parametrów
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

bikuss pisze:kwestia co wiekszego do tego dobrac
Pielęgniczki.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
bikuss
Posty: 10
Rejestracja: 03 wrz 2017 15:09
Lokalizacja: warszawa

Post autor: bikuss »

kakadu? czy ramirezy? albo może jeszcze jakaś inna alternatywa?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Jeśli chciałbyś trzymać pielęgniczki z bystrzykami, to pod względem temperatury i twardości mogły by być, pod kątem pH raczej też (książkowe pH=6,6 dla bystrzyków). Czyli trochę obniżyć pH.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Heja. Ja mam Ramirezy donoddania.
Obrazek
[126L] Dżungla
bikuss
Posty: 10
Rejestracja: 03 wrz 2017 15:09
Lokalizacja: warszawa

Post autor: bikuss »

u mnie większe rybki pewnie zawitają za miesiąc, może dwa.

u mnie amandy dają radę przy pH ok. 7

Kakadu chyba są mniej chorowite - słyszałem że ramirezy są bardzo czułe na byle zmianę w wodzie.
Kakadu trzyma się w haremach? 2-3 samice i jednego samca?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Generalnie bystrzyk - jeśli już o nich mowa, to jakoś tam przeżyje w pH=7 i powinien tolerować takie pH. Jego kolor zależy właśnie od stresu - miałem kiedyś kilka w nieodpowiednich warunkach, przełożyłem je i powoli wraca im kolor.

Z tymi chorobami to jest różnie - część gatunków hodowana jest na taką skalę, że pojawiają się "choroby" związane z chowem wsobnym (choroby genetyczne). Jeśli zapewnisz rybom odpowiednie warunki to raczej nie powinny chorować, chyba że - jak wyżej napisałem - trafisz na taką partię ryb. Ja kupując pielęgniczki miałem ich mieć więcej, ale z 10 sztuk po tygodniu padło w sklepie 7 sztuk, 3 zabrałem do domu, w domu padła jeszcze jedna.
Pozostała się para a z ich potomstwa jedno młode - i tak jest harem 1+2 (nie odłowiłem młodych, ale z zasięgniętych informacji wiem, że pierwsze mioty różnie się kończą).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
bikuss
Posty: 10
Rejestracja: 03 wrz 2017 15:09
Lokalizacja: warszawa

Post autor: bikuss »

dziękuję za podpowiedzi
mam jeszcze dwa pytania techniczne:
1. jaki niedrogi kubeł do takiego litrażu? ten multikani da rade?
2. max akwarium jakie zmieszczę to 80x35cm i kwestia jest taka, brać standard 40cm wysokości czyli 112L czy warto wziąć 45cm wysokości i 126L?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

bikuss pisze:1. jaki niedrogi kubeł do takiego litrażu? ten multikani da rade?
Myślę, że multikani da radę, a filtr ten ma możliwość dopinania pojemników na media, więc nie powinno być problemu z filtracją.
bikuss pisze:2. max akwarium jakie zmieszczę to 80x35cm i kwestia jest taka, brać standard 40cm wysokości czyli 112L czy warto wziąć 45cm wysokości i 126L?
Zapewne będą rady, aby brać większe, ale ja nie brałbym tego wyższego 45cm. To wyższy słup wody i problemy z doświetleniem.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ