Czego brakuje roślinom [Hygrophila Corymbosa Nadówka]

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Czego brakuje roślinom [Hygrophila Corymbosa Nadówka]

Post autor: MarJan »

Hej, ostatnio kilka liści zaczęło mi czernieć i mam wrażenie, że ta "plaga" postępuje. Czarne plamki są jakby wżarte w liść, nie da się tego ściągnąć. Zaczyna się od końcówek i brzegów liści, z czasem robi się z niego sito.
Proszę pomóżcie odkryć przyczynę i metodę walki.
Fotki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Sprawdź w pierwszej kolejności poziom fosforu. A najlepiej fosforu i azotu.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

Mnie te czarne plamki na wysyp glonów wyglądają. Może być to skutek braku pokarmu lub też jego niedostępności np. na skutek pogorszenia się warunków świetlnych.
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Światło jest niezmienne od początku założenia, nawet godzinowo nie ma zmian od początku- 11h, zajęte liście są właśnie bliżej światła jak dalej, to wyższe listki.

Niestety nie mam testów na fosfor, mam tylko na azotyny i azotany, sprawdzę jutro.
edinio47
Akwarysta
Posty: 344
Rejestracja: 18 lis 2009 23:39
Lokalizacja: Kotlina Kłodzka

Post autor: edinio47 »

MarJan pisze:Światło jest niezmienne od początku założenia
W takim razie daj jej coś pod korzeń. Nadwódka lubi pojeść. :)
Pozdrowienia z Gór Bystrzyckich
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

To krasnorost bardzo delikatny wg mnie na lisciach, bym podkrecil filtr, zrobil pomianke wody ale bez odmulania w celu redukcji DOC.

Liscie faktycznie maja oznaki brakow i sa w kondycji powiedzialbym bardzo zlej. Osobiscie wole nie mowic czego jej brakuje bo niewiem co masz w wodzie, korekcja i metoda nawozenia tak naprawde ma sens jak wiemy co masz w wodzie, czyli NO3, PO4, K, Ca/Mg i pH.

Jesli walniesz teraz dawke nawozu z mysla o poprawie sytuacji moze dojsc do wysypu glonow roznej masci, ktore skonsumuja to co nie zrobia rosliny, ktore sa w tak slabej kondycji ze zajmie im troche czasu zanim sie rozkreca na nowo.

Tak uwazam, mozecie sie nie zgadzac :)
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Czarne kropy też mi się wydaje że krasnorost, natomiast wg tej grafiki masz niedobór manganu w akwarium

https://i.pinimg.com/564x/17/70/c2/1770 ... 71e971.jpg
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Obrazek
Obrazek

sesja zawiera lokowanie produktu :lol:

fosforu nie mam, po "Matki Boskiej pieniężnej" może sobie kupie....
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Napiszę posta pod postem, aby odświeżyć temat...przepraszam, ale jak zedytuję nie uzyskam tego efektu...

A więc po użyciu kulek Filtus mam wrażenie, że degradacja liści się zatrzymała, może to tylko takie moje psychiczne skrzywienie/ nastawienie... :mrgreen:

Po co odświeżam temat, otóż kupiłem kulki nawozowe JBL i szczerze nie wierzę, że wystarczą na rok czasu. Wiem, że inni forumowicze też ich używali lub nadal to robią- jaki jest rzeczywisty czas działania nawozu, wiadomo- mniej więcej, bo każdy zbiornik jest inny. Kiedy wiecie, że czas powciskać nowe kulki w podłoże, czekacie aż rośliny marnieją? Czy po prostu po konkretnym odcinku czasu?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

JBL to porzadna firma, dlaczego mialyby nie wytrzymac roku?

a kulki dokladasz faktycznie jak rosliny znowu zaczynaja marniec. Dziala to dobrze w przypadku kiedy roslina pobiera 90% skladnikow przez system korzeniowy, i najlepiej to widac w przypadku takich roslin jak u Ciebie i roznych Kryptokoryn itd.

Rosliny szybko odchoruja braki i wystrzela jak z procy, przynajmniej ja mialem kiedys takie doswiadczenie z kulkami.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Dziękuję bardzo za informacje, skoro wytrzymają aż rok, ba nawet jak pół roku to są po prostu bezkonkurencyjne wobec innych...
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Wytrzymaja spokojnie, ja po 7miesiacach przy restarcie wyjmowalem ledwo w polowie rozlozone. Wazne zeby dobrze zakopac i zrobic to szybko bo strasznie farbuja i swinia wode.

Powodzenia :)
ODPOWIEDZ