Chory danio różowy

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
emiliach
Posty: 7
Rejestracja: 04 wrz 2017 9:58
Lokalizacja: Warszawa

Chory danio różowy

Post autor: emiliach »

Witam Państwa serdecznie,

bardzo proszę o pomoc w diagnozie. Jestem kompletnie początkującą akwarystką, a lista możliwych chorób jest dla mnie nie do ogarnięcia... Bardzo Państwu dziękuję za pomoc.

25 litrów
4 danio różowe, 7 neonków innesa, 2 brzanki pięciopręgie
Aquatic Nature - Tropical Energy Food
bakteria - Stability
25 stopni
pierwsza podmiana wody w sobotę (02.09.2017) ok. 20%, woda stała przez około 5 dni
akwarium stało ok. 3 tygodnie przed wpuszczeniem ryb
ryby zostały wpuszczone 26 sierpnia 2017 roku
filtr ASAP 300 l/h ; grzałka 25W ; oświetlenie LED 6W
rośliny: 1x Myriophyllum aquaticum, 1x Cryptocoryne Brown
podłoże: brunatno-czarny żwirek

Jeden z czterech różowych danio jest znacznie chudszy. PRÓBUJE jeść, ale wypluwa. Pływa w górnych partiach akwarium, często pływa w miejscu. Wygląda na zmęczonego, z trudem porusza się po akwarium. Nie zauważyłam zmian na jego ciele. Wydaje mi się, że słabo porusza płetwami, sprawia wrażenie "zassanego" do środka. Przez 1 wieczór, po zmianie wody, był wygięty w łuk.

Reszta ryb jest energiczna, chętnie je, "dobrze wyglądają", jeśli chodzi o ich masę ciała.

Do postu dodaję zdjęcie danio.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Masz za małe akwarium na trzymanie ryb - wszystkie do oddania.

Dla danio i neonów jest za ciepło. Poczytaj o wymaganiach ryb jakie trzymasz!

Czy znasz parametry wody? Odczyn? Twardości? Czy były badane azotyny?

Zdjęcie danio wrzuć na serwer zewnętrzny i podaj nam link.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
emiliach
Posty: 7
Rejestracja: 04 wrz 2017 9:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: emiliach »

Bardzo dziękuję za szybki odzew.

Poniżej link do zdjęcia:
https://zapodaj.net/0bd7de5b7534c.jpg.html

Niestety nie znam żadnych parametrów wody. Zaopatrzę się dzisiaj w testy.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Co to za bąbelki? Wystarczy jak wylot wody z filtra porusza powierzchnię wody. Nie trzymasz ryb ze strumieni górskich, więc nie potrzebne są bąbelki w wodzie drażniące skrzela danio, neonów i brzanek.

Danio wygląda na wycieńczonego najprawdopodobniej problemem pasożytniczym. Niestety nie masz akwarium kwarantannowego do leczenia ryb i raczej nie masz możliwości podjęcia jakiegokolwiek leczenia. W 25l podawanie chemii byłoby katastrofą. Moim zdaniem jeżeli danio nie zacznie jeść to po prostu padnie i nic na to w tej chwili nie poradzisz. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na problemy zdrowotne tej rybki są złe warunki panujące z Twoim akwarium. Podejrzewam, że woda jest za twarda i ma za wysoki odczyn, co pogłębia problemy gastryczne danio. Pomijając azotyny i za małą przestrzeń oraz brak stada...

Tak przy okazji:
dla danio zbiornik o długości minimum 80cm
dla neonów zbiornik o długości minimum 60cm
dla brzanek zbiornik o długości minimum 90cm

Wszystkie gatunki są wybitnie stadne, szczególnie brzanki (!!), należy trzymać minimum 10 sztuk ryb danego gatunku.

Rada odnośnie tego danio: możesz kupić mrożonego solowca lub czarną larwę komara i spróbować podać mu to po rozmrożeniu (i przepłukaniu) pęsetą w okolice pyska. Być może się skusi na "mrożonki".
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
emiliach
Posty: 7
Rejestracja: 04 wrz 2017 9:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: emiliach »

Filtr już poprawiłam, kupiłam czarne larwy komara i testy (JBL Easy Test 6in1).

Po dokonaniu pomiaru wody, wychodzi na to, że NO2 (5) i NO3 (100) są za wysokie. Wyczytałam w innych wątkach, że rozwiązaniem może być podmiana wody przez kolejne 2-3 dni. Wymienię w takim razie 20% wody, będę uzupełniać o bakterie Stability i będę obserwować parametry.

Poziom GH, KH w normie.

pH (ok. 7,6/8,0) i Cl2 (ok. 0/0,8) są za wysokie. Postaram się dowiedzieć, jak unormować te parametry.

Barbaro, bardzo Ci dziękuję za pomoc i komentarz :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie lej żadnych bakterii! Skąd wiesz, że te "bakterie" to jest odpowiedni szczep do Twojego akwarium?

Co to znaczy GH i KH w normie? To znaczy w jakiej normie? Czy możesz podać wyniki?

Ryby do oddania - będę Ci o tym przypominać.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
emiliach
Posty: 7
Rejestracja: 04 wrz 2017 9:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: emiliach »

GH >14'd
KH 10'd

Według skali podanej na opakowaniu obie wartości mieszczą się w normie oznaczonej kolorem zielonym.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Dla neonów i tak za wysoko. Dla nich GH powinno być poniżej 10 d.
Odczyn kwaśny, czyli pH poniżej 7,0

Oczywiście ryby do oddania.

A może założysz większe akwarium? Oddasz brzanki, zostawisz tylko gatunku zimnolubne, czyli danio i neony Innesa?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
emiliach
Posty: 7
Rejestracja: 04 wrz 2017 9:58
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: emiliach »

Przedyskutuję kwestię z ojcem rybek ;-)

Na razie walczę z parametrami. Po wczorajszej podmiance wody NO3 spadło z 100 do 50, a NO2 z 5 do 2. pH z 8 do 7,6, niestety KH i GH pozostają na tym samym poziomie (14 i 10). Cl2 również spadło i teraz wynosi 0 :)

Od wczoraj dwa razy nakarmiłam chorego Danio czarnymi larwami komara. Nie wiem, czy to moja podświadomość, ale być może podmiana wody i w sumie 3 soczyste kęsy, które zaobserwowałam, sprawiły, że "płynniej" macha płetwami i wychodzi do stada, nie chowa się w ciemnym rogu akwarium :-)

Jeszcze dzisiaj odmulę dno, wymienię 20% wody, jutro również 20% i zobaczymy, co będzie.

Dziękuję Barbaro za pomoc!
ODPOWIEDZ