Osmoza i wysokie pH

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

rdr0
Posty: 22
Rejestracja: 23 sie 2017 10:02

Osmoza i wysokie pH

Post autor: rdr0 »

Witam. W dniu dzisiejszym uruchomiłem nowo zakupiony filtr RO i ku mojemu zdziwieniu pierwsze 5L wody uzyskanej z filtra ma pH 10. Czy osmoza potrzebuje czasu do poprawnego działania czy coś jest nie tak, bo z tego co czytałem na tym forum to woda osmotyczna powinna być neutralna ?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Jakie RO (ile wkładów)? Czy membrana jest ostatnim członem?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

rdr0 Przelej z 20l, dopiero wtedy woda jest do użytku.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Jeszcze zalezy jakie wklady, bo te z dalekiego wschodu to powiem szczerze sa o kant sosny rozbic.
rdr0
Posty: 22
Rejestracja: 23 sie 2017 10:02

Post autor: rdr0 »

kurcze ale trudne pytania zadajecie. Nie na wszystkie jestem w stanie odpowiedzieć. Nie wiem czy mogę umieścić w poście link do mojego RO ale zaryzykuje i z góry przepraszam jeśli to naruszenie regulaminu ( nie miałem czasu go przeczytać )https://www.akwarystyczny24.pl/ustm-fil ... -7101.html
Na jedno pytanie znam odpowiedź na 100% - osmoza nie jest ostanim elementem filtra. Jest za nią liniowy wkład węglowy.
A i jeszcze jedno pytanie :
Filtr mam podłączony bezpośrednio do instalacji wodociągowej za pośrednictwem zaworka który był w zestawie. Czy mam go odkręcić na full czy zmniejszyć przepływ? Jeśli zmniejszyć to do jakiego stopnia. Wody przelałem ok 10L -pH bez zmian. I najważniejsze : pH mierzyć po odstaniu wody czy mogę bezpośrednio po przelaniu przez filtr ?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

rdr0 mam podobny. Przepuść z 20l. Sprawdź potem parametry powinno być OK.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
rdr0
Posty: 22
Rejestracja: 23 sie 2017 10:02

Post autor: rdr0 »

Zostawiłem włączony filtr na całą noc. Dzisiaj rano napuściłem pół szklanki i zmierzyłem pH. Wynik pomiaru to 9. Co jest nie tak z tym filtrem, powinno być 7
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Ja bym wyjęła ten wkład węglowy i sprawdziła jak wygląda pH takiej wody. przefiltrowanej przez tylko 4 wkłady.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Przelej przez filtr więcej wody, tak jak napisał Ci Neurochirurg. Nie 10l, ale minimum 20l.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
rdr0
Posty: 22
Rejestracja: 23 sie 2017 10:02

Post autor: rdr0 »

Bara czytaj ze zrozumieniem proszę. Napisałem że filtr pracował całą noc 75 galonów na dobę, odpalilem ok 20 a sprawdzałem ok 7 to chyba "odrobinę" więcej niż 20 litrów
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

rdr0 no to coś jest nie tak. Czym testujesz pH, może tu jest problem?
Jeszcze jedna hipoteza, pomiń 5 stopień filtracji (ten z węglem).
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Jesli masz w kranie jakies 7 do 8barow i zostawiasz na noc ten filtr 4stopniowa osmoza bez pompki to przelejesz jakies 4 do 5L max wody. Wiem bo mam u siebie 4stopniowa osmoze i jak zostawiam na noc bez pompki to mam rano niecale 4L wody w butelce. Z pompka napelnie to w ciagu niecalej godziny.

Wiec pH spada powoli, powoli ale miej na uwadze ze przelales jakies 5L dopiero a nie 20L. Jesli sie myle to przepraszam, a napis 75GpD czy jakos tak to tylko maxymalana zdolnosc twojego wkladu, a nie ze tyle ci akurat przefiltruje :)
rdr0
Posty: 22
Rejestracja: 23 sie 2017 10:02

Post autor: rdr0 »

Chyba faktycznie jest coś nie tak bo ja ze swojego filtra uzyskuje 5 L wody w około 30 min
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

To znaczy że masz dobre ciśnienie wody w kranie. Moja osmoza ma podobną wydajność jak twoja rdr0
rdr0
Posty: 22
Rejestracja: 23 sie 2017 10:02

Post autor: rdr0 »

Fajnie, ale to nadal nie tłumaczy tak dziwnego pH wody. Sprawdzam pH miernikiem elektronicznym z kalibrowaną sondą więc o błędzie raczej nie ma mowy
ODPOWIEDZ