[130l]Obsada akwarium 130l

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Tomson19
Posty: 14
Rejestracja: 27 lip 2017 18:34

[130l]Obsada akwarium 130l

Post autor: Tomson19 »

Witam.Wiem że tego typu tematów jest mnóstwo, ale jakoś nie mogę znaleźć nic do siebie.Kupiłem akwarium 80x40x45.Filtr tetra EX800, grzałkę 150W + pokrywę z oświetleniem.Chciałbym mieć gupiki pawie oczka,kiryski pigmej(lub panda),tetra czerwona.Nie wiem czy to dobry wybór.Chciałbym też wiedzieć jakie podłoże do nich i roślinność?Proszę o pomoc.

Edit 28.07. Tytuł tematu poprawiłam na zgodny z Regulaminem Działu Obsady. MOD BARA
Ostatnio zmieniony 28 lip 2017 18:46 przez Tomson19, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę popraw tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady.

Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb jakie chcesz trzymać.
Jakimi parametrami wody dysponujesz?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Tomson19
Posty: 14
Rejestracja: 27 lip 2017 18:34

Post autor: Tomson19 »

Przepraszam ale nie wiem jaki temat jest zgodny z regulaminem.I nie wiem jakie mam parametry wody.Nie znam się na tym, ale chętnie dowiedziałbym się o tym tylko nie wiem gdzie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=2248

http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=11843

Każdy gatunek ryb ma swoiste wymagania co do odczynu, twardości i temperatury wody. Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb. Sprawdź wodę jaką masz u siebie. Poczytaj w dziale Woda o testach i parametrach.

Poczytaj tematy w dziale Obsady, przed chwilą pisaliśmy o gupikach i kiryskach...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Tomson19
Posty: 14
Rejestracja: 27 lip 2017 18:34

Post autor: Tomson19 »

Woda pewnie zasadowa, ale tego się dowiem jak dostane przesyłkę.Interesuje mnie dobór ryb do gupików i roślinność.Resztę dobiorę gdy bedę miał akwarium i osprzet.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ok, rozumiem. Zaczekajmy na wyniki testów wody. Kiedy założysz akwarium?

A czy możesz poprawić tytuł tematu? Bardzo proszę. Użyj opcji "zmień" w pierwszym poście.

Do gupików dodaj zmienniaki plamiste. Z roślin: zwartki, żabienice, anubiasy, mchy, wgłębka wodna, nurzaniec...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Tomson19
Posty: 14
Rejestracja: 27 lip 2017 18:34

Post autor: Tomson19 »

Witam.
Wodę sprawdziłem i mam wodę miękką(6) o pH 7.Podoba mi się tetra czerwona, kirysek panda, ewentualnie neoniki innesa, pielęgniczki ramiresa. Chciałem gupiki, ale chyba się nie nada do tej wody. Chętnie zapoznam się z innymi propozycjami. Nie chcę ryb kłopotliwy w utrzymaniu. Mam filtr tetra ex 800 plus.
Tomson19
Posty: 14
Rejestracja: 27 lip 2017 18:34

Post autor: Tomson19 »

Witam.Poczytałem (już mnie z tego głowa boli) i będzie parka pielęgniczek ramireza, tetra czerwona 10szt., kirysek panda minimum 6szt..Według atlasów mają one podobne wymagania co do parametrów wody.I teraz mam problem z podłożem, bo tetra niby powinna mieć ciemne podłoże, a pielęgniczki i tetra piasek jasny.Do tego mają mieć sporo roślin, a niby rośliny w piasku to słaby pomysł.No i jakie do nich rośliny?Czy zwartki, żabienice, anubiasy, mchy, wgłębka wodna, nurzaniec... też mogą do tych ryb być?Proszę mi poradzić także w sprawie podłoża.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Rośliny dobre, najlepiej szybkorosnące i mało wymagające - z tygodnia na tydzień cieszą oko wzrostem, do tego kilka wolno rosnących i już, na podłoże drobny żwir na dół, a na górę piasek drobny-2 do3 cm warstwa i już, kolor jaki chcesz, ryby nie będą ani marudzić, ani źle się czuć. Pod rośliny czerpiące z korzeni wciśniesz kulki gliniane i masz wszystko gotowe.
Tomson19
Posty: 14
Rejestracja: 27 lip 2017 18:34

Post autor: Tomson19 »

Wybrałem rosliny duże i małe łatwe w uprawie i nie wymagające dużo światła.A jak wygląda sprawa z karmieniem,Wiem ,że pielegniczki preferują pokarm żywy, do kirysków specjalna karma sucha, a tetry jedzą wszystko.Czy mogę wybrać jakąś ogólna karmę suchą jako dodatek dla ryb tropikalnych i jakiej firmy?Drugie pytanie to jaka temperaturę wody dla nich ustawić i czy powinienem obniżyć trochę pH wody?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Jeśli chodzi o pokarm to wręcz przeciwnie-im więcej rodzajów tym lepiej. Stosuj różne pokarmy w różnej formie, kilka mrożonek, suchy w płatkach podstawowy, do tego spirulina w płatkach, tabletki, kupuj w nie za dużych ilościach, by mieć świeże i różnych firm, nie ciągle jedno i monotonne. Karm w taki sposób, że codziennie coś innego, a ryby bedą bardzo zadowolone :P, nie zapominaj o podawaniu świeżej, sparzonej sałaty, ogórka, cukini itd. Pokarm żywy jest fajny, ale nie zawsze łatwo dostępny.

Co do parametrów wody...nie napisałeś jakie masz, więc nie doradzę czy obniżać. Na pewno dowiedz się dokładnie o wymogi ryb i wodę odpowiednio przygotuj- testy i wiesz na czym stoisz, o dostosowaniu wody jest tu pełno informacji.
Tomson19
Posty: 14
Rejestracja: 27 lip 2017 18:34

Post autor: Tomson19 »

No napisałem o parametrach wody,Proszę o przeczytanie.A może lepiej jak podam jeszcze raz.Wodę sprawdziłem i mam wodę miękką(6) o pH 7.Wodę mogę dostosować tylko czy jest to potrzebne?I jaka temperatura dla wszystkich moich rybek?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Największy problem z temperaturą, bo tam gdzie kończy się zakres pandziątek to zaczyna ramirezek, pH mogłoby być niższe jak te 7, ale prawdopodobnie tragedii by nie było. Zamiast pand dałbym inne kiryski (może Metańskie-podobne kolorki), które wytrzymują cieplejszą wodę i celowałbym w temperaturę 26 Celsjuszów...
Tomson19
Posty: 14
Rejestracja: 27 lip 2017 18:34

Post autor: Tomson19 »

Nie wiem co to jest kirysek Metański i w google go nie ma.Do ramirezka pasuje kirysek wspaniały-mozaikowy(24-28 ).Ewentualnie wezmę pielęgniczkę kakadu.Ma troszkę miejsze wymagania co do temperatury.Wyższa temperatura jednak będzie lepsza do utrzymania, szczególnie teraz w lato(25 stopni w pokoju).No i kakadu mógłym trzymać 4szt., a w przypadku ramirezek nie jest to takie pewne.Hm sprawdziłem i mogę miec problem ze zdobyciem tego kiryska.
Kubraksnk
Posty: 12
Rejestracja: 09 lip 2017 11:40

Post autor: Kubraksnk »

Co do kakadu to 1+3 w takim zbiorniku może nie przejść, dwie mocniejsze samice podzielą zbiornik na pół a trzecia najsłabsza będzie pomiatana. Zależy jakie osobniczki trafisz ale raczej bym się skłaniał do 1+2 może A.borelli jest spokojniejsza, a wymagania też nizsze.
ODPOWIEDZ