54L prośba o rady

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
AkwaGapa
Posty: 4
Rejestracja: 09 wrz 2017 18:53

54L prośba o rady

Post autor: AkwaGapa »

Cześć,
jestem tu nowa - tydzień temu założyłam 54L akwarium.
Filtr wewnętrzny: Aquael Pat Mini (wymieniona gąbka na taką z mniejszymi oczkami)
Grzałka: Aquael COMFORTZONE FIX
Podłoże: Contro Soil 10l czarne
Rośliny: 1x Anubias nana Gold, 1x Anubias nana mini (przyczepione do korzenia), 2x Rotala indica, 1x Staurogyne repens, 1x Pogostemon helferi, 2x Bacopa australis, mech na korzeń i trawka

Mam klika pytań:
1. Jaką obsadę radzicie? Myślałam o neonkach (ok. 7 szt.) i zastanawiam się nad dobrymi towarzyszami. Czy do tego akwarium będą lepsze otoski, czy kiryski (ile ich radzicie)? Czy coś jeszcze mogę dorzucić?
2. Po jakim czasie mogę wpuścić rybki? Czy po 2 tyg. mogę wpuścić już otoski/ kiryski?
3. Po tygodniu na korzeniu pojawił się biało-przezroczysty nalot - czy to normalne (przed włożeniem do akwarium korzeń tylko wypłukałam)?
4. Anubiasy przyczepione są do korzenia żyłką - po pierwszej podmianie 5% wody po tygodniu lekko dotknęłam jedną z nich i prawie wszystkie liście odpadły - znacie może przyczynę?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i proszę o wyrozumiałość :)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
1. Jaką obsadę radzicie?
Jaką masz wodę (twardości i odczyn)? Jeśli zamierzasz zmiękczać wodę, to czy liczysz się z kosztami?
AkwaGapa pisze:2. Po jakim czasie mogę wpuścić rybki? Czy po 2 tyg. mogę wpuścić już otoski/ kiryski?
Otoski wpuszcza się do bardziej dojrzałych zbiorników, inaczej mogą zdechnąć. Dobrze jest po zalaniu zbiornika poczekać dłużej niż 2 tygodnie.
3. Po tygodniu na korzeniu pojawił się biało-przezroczysty nalot
Tak, to normalne, podobne rzeczy mogą jeszcze się pojawiać.
AkwaGapa pisze:4. Anubiasy przyczepione są do korzenia żyłką - po pierwszej podmianie 5% wody po tygodniu lekko dotknęłam jedną z nich i prawie wszystkie liście odpadły - znacie może przyczynę?
Czy znasz pochodzenie roślin? Nie miałem co prawda takiej sytuacji, ale możliwe, że roślina musi (lub nie) przystosować się do nowych warunków i zrzuca liście.

EDIT:
I zapomniałbym, zapoznaj się chociaż "z grubsza" z podstawami, jeśli chcesz uniknąć większych problemów i nie chcesz się zniechęcić.
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
AkwaGapa
Posty: 4
Rejestracja: 09 wrz 2017 18:53

Post autor: AkwaGapa »

1. Jaką obsadę radzicie?
Jaką masz wodę (twardości i odczyn)? Jeśli zamierzasz zmiękczać wodę, to czy liczysz się z kosztami?

Jeszcze nie wiem jaka jest woda, akwarium dopiero pracuje tydzień, nie sprawdzałam jeszcze parametrów, szczerze mówiąc nie planowałam zmiękczać wody, dlatego zależy mi na obsadzie dobrej dla początkujących, dość tolerancyjnej dla ewentualnym błędów :)
AkwaGapa pisze:2. Po jakim czasie mogę wpuścić rybki? Czy po 2 tyg. mogę wpuścić już otoski/ kiryski?
Otoski wpuszcza się do bardziej dojrzałych zbiorników, inaczej mogą zdechnąć. Dobrze jest po zalaniu zbiornika poczekać dłużej niż 2 tygodnie.

Rozumiem, jednak czy nawet przy używaniu Tetra: Baktozym nie mogę ich wpuścić po 2 tyg.? Zależy mi na tym ponieważ zaczynają pojawiać się pierwsze glony i chciałabym, aby ekipa sprzątająca temu zaradziła.
3. Po tygodniu na korzeniu pojawił się biało-przezroczysty nalot
Tak, to normalne, podobne rzeczy mogą jeszcze się pojawiać.

Czy masz gdzieś pod ręką wątek jak standardowo zachowuje się akwarium w pierwszych tygodniach życia? Czym się nie stresować, co jest zupełnie normalne. Przeczytałam wiele wątków, jednak wszędzie jest jak wystartować, a nie jak się zachowuje.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

AkwaGapa pisze:Zależy mi na tym ponieważ zaczynają pojawiać się pierwsze glony i chciałabym, aby ekipa sprzątająca temu zaradziła.
Hmm, to błąd, nie ma ekipy sprzątającej:) Przyczyna glonów jest inna i raczej otoski nic na to nie poradzą, zwłaszcza w świeżym akwarium.
AkwaGapa pisze:Czy masz gdzieś pod ręką wątek jak standardowo zachowuje się akwarium w pierwszych tygodniach życia? Czym się nie stresować, co jest zupełnie normalne.
Dojrzewanie akwarium to normalny proces i tam może się wszystko wydarzyć. Ważne jest, aby nie grzebać za często, tylko cierpliwie obserwować i dokonywać małych zmian. Trudno jednoznacznie napisać, co się tam wydarzy, może zmętnieć woda, może być wysyp glonów, mogą nastąpić procesy fermentacyjne.
Jeśli akwarium jest w miarę prawidłowo założone, to nie powinno dojść do katastrofy pod warunkiem, że zostawi się zbiornik w spokoju.
Te dwa tygodnie, o których często się pisze, to okres wykształcenia się flory bakteryjnej do "utylizacji" azotu wydzielanego przez zwierzęta, natomiast samo akwarium dojrzewa znacznie dłużej i trzeba być tego świadomym.
Moja rada - akwarium uczy cierpliwości i podejdź to tego w taki sposób.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
AkwaGapa
Posty: 4
Rejestracja: 09 wrz 2017 18:53

Post autor: AkwaGapa »

Dziękuję za odpowiedzi!
Wydaje się, że wszystko założyłam zgodnie ze wskazówkami poza 1 rzeczą - nie wygotowałam korzenia. Zastanawiam się, czy teraz dobrym wyjściem będzie wyciągnięcie go, usunięcie mchu i roślinek z niego i zacząć z nim od nowa, czy już zostawić taki jaki jest? Nie sprawia, że woda brązowieje, prawie się utopił (przyłożyłam go kilkoma kamykami, które były przy kupowaniu roślinek). Jedynie ten biały nalot...

Jeszcze jedno pytanie - stosuję codziennie Carbo dla roślin (wg zaleceń na opakowaniu), jednak im więcej czytam, tym bardziej zastanawiam się, czy to dobrze. Tak jak pisałam, niektóre z liści są wiotkie, inne lekko brązowieją, a jeszcze na innych są takie jakby nitki. Nie wiem, czy dzieje się to za sprawą tego płynu, czy to raczej normalne i uzbroić się w cierpliwość:)

No i ostatnie - pomimo dobrego wypłukania roślinek wczoraj zauważyłam coś ślimakopodobnego (bardzo malutkie) - zostawić, czy natychmiast usunąć :)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

AkwaGapa pisze:edynie ten biały nalot...
No to nic, tylko poczekać aż zniknie:) To potrwa...
Co do roślin, to każda z nich ma swoje preferencje, może być, że nie są one trafione. Druga sprawa, to przystosowanie się roślin do nowych warunków - to też trwa i część roślin może nie dać rady. Jeśli rośliny pochodziły z uprawy, to tak będzie - zmiana warunków i wyglądu.
Jeszcze raz przypomnę: cierpliwości...
Ślimak jest normalnym mieszkańcem akwarium. Jeśli ślimak urośnie do rangi plagi, należy poszukać drugiego ślimaka helenkę (np. 4 sztuki). Z czasem helenki powinny dać radę pladze.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
AkwaGapa
Posty: 4
Rejestracja: 09 wrz 2017 18:53

Post autor: AkwaGapa »

Super, dziękuję :)

Ale ciagle niepokoi mnie jeszcze jedna rzecz - czy to co pojawiło się na korzeniu i roślinie jest normalne? Z dnia na dzień jest tego więcej..
https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=59B87646

nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień" jak chcesz coś dopisać. Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

AkwaGapa pisze: Z dnia na dzień jest tego więcej..
To poczekaj, takie rzeczy wychodzą z korzeni.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
fruttiDiMare
Posty: 18
Rejestracja: 09 sie 2017 22:18

Post autor: fruttiDiMare »

Ten biały nalot to nic groźnego możesz wpuścić z 2-3ampularie to ci go w pare dni wyczyszczą krewetki też lubią te haribo z korzenia
na glony najlepsze otoski i krewetki amano oraz slimaki military helmet
19l obsada RC
27l obsada CR/CB
25l "Black Water"
54l towarzyskie (kąsacowate i karpiowate)
30l -plany
ODPOWIEDZ