Mętna woda, proszę o pomoc, wyjaśniam swoje błędy których

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Gruzin
Posty: 11
Rejestracja: 08 wrz 2017 18:52
Lokalizacja: Zabrze

Mętna woda, proszę o pomoc, wyjaśniam swoje błędy których

Post autor: Gruzin »

Witam proszę o poradę i pomoc bo mam wrażenie że w kilku sklepach zoologicznych w których bylem albo sie nie znają albo chcą mnie naciągnąć. w skrócie opiszę problem i akwarium od strony technicznej. W nawiasie opiszę historie jak akwarium trafiło do mnie - dla tych którzy odrazu będą chcieli mnie obrażać, odsyłać do książek itp. Nie chce nikogo z was denerwować wiem że wielu z was zna się na rzeczy i wiem że akwarium powinno być większe i inaczej założone. Tak więc :
Witam proszę o poradę i pomoc bo mam wrażenie że w kilku sklepach zoologicznych w których bylem albo sie nie znają albo chcą mnie naciągnąć. w skrócie opiszę problem i akwarium od strony technicznej. W nawiasie opiszę historie jak akwarium trafiło do mnie - dla tych którzy odrazu będą chcieli mnie obrażać, odsyłać do książek itp. Nie chce nikogo z was denerwować wiem że wielu z was zna się na rzeczy i wiem ( z tego co wyczytałem na forum) że akwarium powinno być większe i inaczej założone.
Tak więc :

Problem - woda zaczęła się robić mało przejrsysta a była krystaliczna, w wodzie pływają jakby białe drobinki coś jakby kurz w powietrzu gdy patrzymy pod światło. Ryby zachowują się naturalnie. Akwarium od dwóch tygodni u mnie. dolałem świeżej wody po zakupie, i tydzień temu podmieniłem 25procent wody.

Obsada: kirys, bojownik, 11 danio, 5 neonek, jakies roślinki
Technicznie: akwarium 54 litry, pokrywa led aquael, podłoże gruby żwirek ( klasyczny akwarystyczny)
Filtry: jbl e701 z roczną ceramiką bez gąbki przed dnim w obiegu prefiltr multikani aquael 3 poziomowy z gąbkami różnej gradacji (wypłukane z powodu mojej niewiedzy po zakupie)podpięte do skimmera, w akwarium w srodku dwa filtry aquael turbo 500 (jeden wyciągnąłem bo miałem wrażenie że w akwarium robi się pralka i rybom ciężko pływać) tak więc został jeden filtr wewnętrzny aquael ze świeżą "watą" oraz świeżym zeolitem w drugim pojemniku.

( zanim zaczniesz mnie obrażać, nazywać nieodpowiedzialnym itp wyjaśniam skąd zbiornik u mnie się wziął i dlaczego w taki a nie " prawidłowy sposób. Akwarium kupiłem od znajomego od znajomegogo który wyjechał za granicę miałem kupić samo akwarium z filtrami i zrobić wszystko jak należy ale dowiedziałem się co sie stanie z rybkami jeśli chętny na nie się nie znajdzie a on już będzie wyjeżdżał. No więc kupiłem całość z wodą i rybkami, bez większej wiedzy, razem z córką zakochaliśmy się i w akwarystyce i w naszej obsadzie rybek, z tego co wyczytałem na forum wiem że popełniłem wiele błędów - wypłukałem po zakupie żwir (podłoże) w bieżącej wodzie, usunąłem jeden z filtrów wewnątrznych ( chociaż to może akurat dobrze bo w akwarium był wir), nie przestudiowałem żadnej książki akwarystycznej, wsadziłem nowy zeolit i wypłukałem gąbki z prefiltra, przyznaję się do tego wszystkiego.)
Czy możecie mi jakoś pomóc chciałbym mieć dobre warunki dla tych rybek i krystsliczną wodę jak w dniu zakupu ( no chyba ze gość mnie oszukał i Krystaliczna woda nie była efektem prawidłowo funkcjonującego akwarium tylko zasługą podmienionej wody przed moim przyjazdem). Nie chcę też już słuchać porad ze sklepów bo nie dają żadnego rezultatu.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj

Każdy z nas jakoś zaczynał więc jest to co napisałeś, jest zrozumiałe, masz chociaż nauczkę, aby traktować z rezerwą to, co mówią sprzedawcy.
Masz do wyboru dwa wyjścia:
- walczyć z tym dalej,
- zacząć wszystko od nowa.
Sugeruję zacząć od wody, którą możesz przygotowywać do podmian. Jeśli nie chcesz mieszać wody kranowej z demineralizowaną, to należy dobrać rośliny i ryby do wody kranowej (z reguły jest to woda zasadowa).
Na akwarium 54l (60x30x30) jeden filtr aquael turbo filter 500 wystarczy (jeśli o ten filtr chodzi), ale do tego deszczownia też może się przydać:)
Zeolit to jonowymieniacz i nie jest potrzebny, zamiast tego można włożyć ceramikę do pojemnika (cały czas zakładam, że masz aquael turbo filter 500 z gąbką i pojemnikiem na media).
I tutaj upatruję zmętnienia wody - świeży zeolit pyli.

Zastanów się, czy chcesz kontynuować, czy chcesz zacząć od początku?
Danio i neony to raczej ryby o różnych preferencjach co do wody, więc mogą za jakiś czas zacząć chorować (nie podałeś, jaką masz wodę).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Dodam, że nie pogodzisz obecnej obsady w taki sposób, aby każdy mieszkaniec miał optymalne warunki- twój znajomy źle dobrał obsadę, którą przejąłeś.
Bojownik jest bardzo ciepłolubny, temperatura od 25 stopni raczej, danio nie wiemy jaki, ale chyba każdy gatunek nie powinien przekraczać na długo 24°C, więc tu już jest konflikt, nie wiemy jakie neonki, po za n.Innesa pozostałe są ciepłolubne, kirys- czy kirysek też powinieneś się dowiedzieć konkretnie jaki, bo też mają zróżnicowane wymogi co do temperatury, ponadto ryby denne powinny mieć jako podłoże piasek, więc wypadałoby dosypać z2cm warstwę na żwir. Kiryski są stadne-jednemu na pewno smutno.

Ogólnie zmiany czekają, jakieś rybki powinno się oddać. Nadrób zaległości i poczytaj podstawy akwarystyki, będzie Ci prościej to ogarnąć, kiedy będziesz wiedział co robisz, a nie tylko na ślepo wykonywał "nasze" porady:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Gruzin
Posty: 11
Rejestracja: 08 wrz 2017 18:52
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: Gruzin »

Dziękuję za zrozumienie i odpowiedź.
Chciałbym ratować te rybki które mam bo moja córa bardzo je polubiła( mógłbym ewentualnie ale nie wiem czy to dobry pomysł przełożyć na jakiś czas rybki do zbiornika 20l i wsadzić im filtr tymczasowo, a zalać wodą z akwarium ale nie wiem czy to dobry pomysł)
Co do obsady neon plus Danio, wytłumaczę jej o co chodzi i neonki sprzedam, poszukam innych małych które mogą być z Danio- jak już wyprowadze na prostą
Filtry tak mam aquael turbo 500 mam dwa takie filtry i masę części do nich, mam też jbl e701 z profiltrem. Chciałbym bardzo przejrzystą wodę uzyskać i chyba wolałbym zrezygnować z wewnętrznych filtrów niż z tego jbl z profiltrem.
Czyli zeolit mogę odrazu wyciągnąć z tego filtra turbo 500 i zostawić wąte tylko?
Wodę jeszcze nie wiem jaką mam dopiero doczytałem o tych testach. muszę kupić te testy, muszę jeszcze szybko odczytać jakie testy potrzebuje zrobić i jutro kupie.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Testy pH i twardość KH plus GH - to podstawowe
Też uważam, że ten filtr jbl-a będzie najodpowiedniejszy i sam jeden wystarczy, co do wkładów, to twoja ceramika na dół i na górę gąbka. Obecnie masz mętną wodę i masz też watę perlonową...watę możesz jeszcze dodatkowo dać na samą górę na gąbkę i wymieniać ją kiedy będzie robić się brudna, kiedy zmętnienie zniknie, wystarczy już tylko ceramika+gąbka.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Gruzin pisze:Chciałbym bardzo przejrzystą wodę uzyskać i chyba wolałbym zrezygnować z wewnętrznych filtrów niż z tego jbl z profiltrem.
Jeśli masz taki wybór, to ok, filtry masz dobre, także każdy z nich spełni swoją rolę.
Gruzin pisze:Czyli zeolit mogę odrazu wyciągnąć z tego filtra turbo 500 i zostawić wąte tylko?
Możesz, ale musisz mieć dojrzałe media, więc:
Gruzin pisze:Filtry: jbl e701 z roczną ceramiką bez gąbki
- gąbka nie musi być "dojrzała", jeśli ceramika pracowała rok.
Staraj się nie wkładać "cudownych" mediów, bo dużo w tym marketingu, gąbki i ceramika wystarczą.
Gruzin pisze:Wodę jeszcze nie wiem jaką mam dopiero doczytałem o tych testach. muszę kupić te testy,
Nie musisz od razu kupować, czasem można poprosić w sklepie o zmierzenie próbki (pojemniczek na mocz lub czysta buteleczka po napoju - wodę z kranu należy odlać wieczorem i zostawić ją na noc otwartą - to ważne).
Generalnie ma to być proste - woda - do wody ryby i rośliny - wielkość ryb zależna od wielkości zbiornika - proste podłoże (zwykły żwirek lub piach) - do roślin odpowiednie oświetlenie.
Gruzin pisze:Co do obsady neon plus Danio, wytłumaczę jej o co chodzi i neonki sprzedam, poszukam innych małych które mogą być z Danio- jak już wyprowadze na prostą
Niekoniecznie musisz sprzedawać, zapytaj w sklepie, może da się zamienić.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Gruzin
Posty: 11
Rejestracja: 08 wrz 2017 18:52
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: Gruzin »

To ja mam zmierzyć pH, KH i GH wody odstsnej z kranu a nie z akwarium?
Z filtrami tak zrobię jednego aquael wyrzuce, drugiego aquael turbo 500 zostawię z deszczownicą i wkładem z watą akwarystyczną, a do tego jbl e701 z samą ceramiką i podpiętym prefiltrem z gąbkami.
Za ceramikę i bakterie w tym filtrze jbl nie jestem pewny bo wyczytałem też tu na forum że te bakterie " umierają szybko " a filtr gość wyłączył na długo zanim go odebrałem, To może powinienem wymienić tą ceramikę na nową i " posmarować" jakimiś zakupionymi Szczepami bakterii?- czy to zły pomysł narazie?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Gruzin pisze:To ja mam zmierzyć pH, KH i GH wody odstsnej z kranu a nie z akwarium?
Mierzy się wodę z kranu (raz na jakiś czas) oraz wodę z akwarium. Wodę z kranu przez zmierzeniem odstawia się na jakiś czas (kilka godzin).
Z filtrami chodzi o to, aby mieć dojrzałe media, jeśli masz roczną ceramikę to przepłucz ją w wodzie z akwarium. Nie musi być kilka filtrów, wystarczy jeden, aby woda z tego filtra poruszała taflę wodę (tak natlenia się woda, poruszając taflą).
Gruzin pisze:i " posmarować" jakimiś zakupionymi Szczepami bakterii?- czy to zły pomysł narazie?
To, jakie są potrzebne bakterie, nie jest do końca jasne (są to tylko przypuszczenia), więc dodać szczepy bakterii można, ale nie jest to konieczne. Lepszym rozwiązaniem jest uruchomienie dobrego filtra i poczekanie - te właściwe bakterie same się namnożą.
Po prostu trzeba być cierpliwym i nie robić nic za szybko - to podstawa:)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Gruzin
Posty: 11
Rejestracja: 08 wrz 2017 18:52
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: Gruzin »

Ok, dziękuję wam za pomoc, teraz zaczynam wszystko wyprowadzać na prostą.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Jeśli masz gdzie schować w domu ten drugi filtr to ja bym go nie wyrzucała do śmieci, może się jeszcze kiedyś przydać.

Wstaw zdjęcie neonka, bo może się okazać że Neonki a i Danio lubią ta samą wodę. Wtedy niestety to bojownik będzie problemem.
Gruzin
Posty: 11
Rejestracja: 08 wrz 2017 18:52
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: Gruzin »

No oczywiście, nie stać mnie na takie akcje " wyrzucić ". Miałem na myśli wyciągnę z akwarium. Bo a nóż uda się kiedyś zmienić akwarium na większe.
Zdjęcia wrzucę jak wrócę. Jest to neon inessa. Bojownik rzeczywiście nie pasuje, ale kirys gdzieś wyczytałem że może być z Danio ale sprawdzę to jeszcze dwa razy.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Neon innesa może być z Danio. To jest ten jeden gatunek neona który lubi zimną wodę.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kirys czy kirysek? O jakim dokładnie gatunku piszesz?

Kirysy nie mają nic wspólnego z kiryskami...

Kiryski to ryby z rodziny kiryskowatych Callichthyidae
Kirysy to ryby z rodziny kirysowatych Doradidae

Wśród kirysów są różne gatunki tych ryb i wśród kirysków są różne gatunki tych ryb.

Proszę o sprecyzowanie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Gruzin
Posty: 11
Rejestracja: 08 wrz 2017 18:52
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: Gruzin »

Przepraszam, chodzi o kirysek pstry
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

To jak już zbadasz parametry wody, to proszę załóż temat o obsadzie w dziale Obsady, zgodnie z Regulaminem Działu Obsady.
Bo ta obecna dyskusja dotyczy wody, a nie ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ