Wielki problem w małym akwarium

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
ol_ka
Posty: 5
Rejestracja: 10 wrz 2017 20:10

Wielki problem w małym akwarium

Post autor: ol_ka »

Witam!
Mam wielki problem z moim małym akwarium...
Akwarium założyłam ok. miesiąc temu. Akwarium 45 l, oświetlane świetlówka zamontowana w pokrywie. Filtr aquael mini, grzałka, żwirek jako podłoże, rośliny żywe-kryptokoryna, tak jakby trawa oraz cos jakby mech. Kokos i korzen, wygotowane przed wlozeniem. obsada: 2 kiryski albinosy, kirysek spiżowy, 4 płatki, 1 zbrojnik pospolity (do oddania, ale z racji ospy jeszcze
musi u mnie zostać). Temperatura wody przed ospa 24-25 stopni, obecnie 29-
30 stopni. Woda podmieniana raz na tydzień 20%. pH nie mierzone. Rybki karmione pokarmem tropicala supervit + tabletki dla kiryskow i glona. Raz na poltora tygodnia ochotka. Nie sa przekarmiane, dostają tyle, ze w ciągu 5 min nic nie zostaje.
Opisze od początku mój problem: w niedziele wieczorem na jednej platce pojawiła sie pleśniawka, w poniedziałek poszłam do sklepu zoologicznego. Dostałam informacje, żeby rybę usunąć z akwarium albo spróbować kąpieli w soli. Nie umieliśmy jej zabić...wiec postanowiliśmy spróbować leczyć przez kąpiel w soli. Zrobiliśmy jej pol godzinna kąpiel w soli, z powodu braku mniejszego akwarium wróciła do akwarium. Wieczorem zauważyliśmy po 3 kropki na 2 płatkach i jedna na zbrojniku...we wtorek podnieslismy temperature do 30 stopni i podalismy itchio tropikala wg wskazan. Kropki znikły na drugi dzień, jednka kontynuowalismy leczenie, podmieniajac w piątek 20% wody i dodając lek. Wszystko byl ok, rybki były żywe, jadly... A dzis zauważyliśmy na jednej platce cos na podobe plesni znow(napisałam na podobe,gdyż jest to male i trudni określić...). Dodam, ze rybka, ktora jako pierwsze miala pleśniawkę zdechła w środę i zaraz zostala wylowiona. I teraz mamy problem...jutro mieliśmy podmienić wodę i ponownie podać itchio, ale teraz juz nie mamy pojęcia co leczyć... Czy dalej ospę, czy może plesniawke? Co robic? Poradzi ktoś cos? :/
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

musisz wstawić zdjęcia chorych rybek bo tak na opis trudno będzie cokolwiek poradzić i zdiagnozować.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ol_ka
Posty: 5
Rejestracja: 10 wrz 2017 20:10

Post autor: ol_ka »

Ech postaram się, nie wiem czy uda mi się uchwycić te miejsce, ponieważ biały nalot widać jedynie pod kątem ;/.
A co dalej z leczeniem ospy?
Podawać dziś kolejną dawkę leku? Zmieniać wodę?
Już nie wiem co źle robimy
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

-co do ospy to jeśli takowa wystąpiła z twojego opisu i już zaczęłaś leczenie to powinnaś kontynuować do końca kurację ściśle według zaleceń producenta lekarstwa ograniczając czasowo oświetlenie akwarium
-pleśniawkę leczy się domowym sposobem w odrębnym naczyniu solanką.poczytaj o tych kąpielach i oby nie za dużo soli i koniecznie niejodowanej wsypać na daną ilość litrów w naczyniu.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Leczenie ospy powinno trwać minimum 10 dni, najlepiej dwa tygodnie. Nie zaprzestawaj leczenia po kilku dniach.

Być może masz kłopot nie z pleśniawką, ale ze śluzowaceniem ryb ze względu na złe parametry wody. Masz za małe akwarium na trzymanie gatunków ryb, jakie wymieniasz.

Proszę wstaw zdjęcie chorych ryb, najlepiej na serwer zewnętrzny i podaj nam link.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ol_ka
Posty: 5
Rejestracja: 10 wrz 2017 20:10

Post autor: ol_ka »

Niestety na zdjeciu nie widac zbyt dobrze, tym bardziej ze "modelka" jest w nieustannym ruchu. Nagralam, wiec filmik. Biale miejsce widac jak rybka plywa pod katem. Jak jest bokiem to nic nie widac.
Link:
http://uploadfile.pl/pokaz/1205692---6n5d.html
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jak wygląda kwestia choroby na dzień dzisiejszy? Niestety na filmiku niewiele widać.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ol_ka
Posty: 5
Rejestracja: 10 wrz 2017 20:10

Post autor: ol_ka »

Problem zniknął sam. Z kazdym dniem biały ślad robił się mniejszy, a w chwili obecnej rybka nie ma juz nic. ;)
ODPOWIEDZ